Trwa ładowanie...
Przejdź na

Egzystencjalne pytania w "Kuchennych rewolucjach" w Łodzi: "Co jest nie tak, skoro wszystko jest tak?"

73
Podziel się:

Włoszczyzna na Piotrkowskiej okazała się najlepszą włoską kuchnią w Łodzi. Problem stanowili właściciele...

Egzystencjalne pytania w "Kuchennych rewolucjach" w Łodzi: "Co jest nie tak, skoro wszystko jest tak?"

Właściciele restauracji - Francesco i Emilia poznali się we Włoszech, gdzie studiowali i pracowali. Ostatecznie jednak po narodzinach córki postanowili osiedlić się w Łodzi i otworzyć włoską restaurację, którą nazwali Włoszczyzna. Choć receptury potraw są sekretnymi pomysłami rodziny Francesco, przekazywanymi od wielu lat, knajpa nie przynosi dochodów. Zdarzały się dni, że w restauracji nie było utargu większego niż 60 złotych.

Podczas poszukiwania przyczyn, co może powodować pustkę w lokalu, Emilia zdradziła, że jej partner tak naprawdę nie lubi gotować i nie chciał pracować w restauracji, a zrobił to jedynie dla rodziny.

Magda Gessler w końcu zawitała do restauracji. Ku jej uciesze we włoskiej restauracji spotkała Włocha. Gdy usiadła do stolika, zamówiła jedno danie spoza karty - ser Burrata na początek, carpaccio oraz scamorzę.

To danie jest tak genialne, jest tak dobre, bardzo żałuję, że nie ma dojrzałych pomidorów - chwaliła przystawkę restauratorka.

Równie dobre okazały się carpaccio i scamorza:

Gatunek polędwicy jest absolutnie zwariowany, dojrzały, miękki, bardzo smaczny. Wygląda skromnie, smakuje cudownie - nie mogła wyjść z zachwytu Gessler. Mi scamorza smakuje to bardziej niż oscypek. Prosciutto jest idealne.

Kiedy właścicielka o opinii Magdy Gessler poinformowała szefową kuchni, pojawiły się iście egzystencjalne pytania:

Co jest nie tak, skoro wszystko jest tak? - zastanawiała się na głos kucharka.

Ku mojemu zdziwieniu to najlepsza "włoszczyzna", jaką jadłam w Łodzi - mówiła tuż po opuszczeniu lokalu Magda.

Drugi dzień rewolucji Magda Gessler postanowiła zacząć rozmową z właścicielką. Okazało się, że w ciągu dwóch dni restauracja miała jednego klienta - panią Magdę.

Gessler postanowiła zajrzeć do kuchni, żeby znaleźć przyczynę braku klientów. Okazało się, że kuchnia jest czysta i domowa, a produkty są wysokiej jakości. Magda Gessler zorganizowała więc konkurs w gotowaniu, ponieważ w jej głowie zrodził się pomysł, że kolacja, którą jadła, udała się... przez przypadek. Okazało się jednak, że kuchnia jest fenomenalna, o ile nie wchodzą do niej właściciele. Gessler poprosiła więc, by przestali gotować i oddali kuchnię w ręce Cristinie, jeśli chcą zarabiać pieniądze.

Aby rozbudzić ducha Włoch we Włoszczyźnie, Magda Gessler zaprosiła rodziców Franceska, aby ci przygotowali makarony, które serwują na co dzień w domu. Kiedy okazało się, że ich kuchnia jest fenomenalna, Gessler poprosiła, aby zostali kilka tygodni w Łodzi i przekazali Cristinie wiedzę.

Nazwę macie fenomenalną, więc nie będziemy jej zmieniać. Ten kawałek ziemi ma być Włochami. Tu będzie wielka winnica. Wejdzie tu kolor wina, amarantu. Ma być to restauracja o bardzo małej karcie domowej. On będzie robił pizzę bez końca. Jak nie będzie się sprzedawała, będziecie ją rozdawać za darmo tak długo, aż ludzie w końcu zaczną ją kupować - opowiedziała o pomyśle Gessler.

Kolacja się udała. Po kilku tygodniach Magda Gessler postanowiła zajrzeć do knajpy, by sprawdzić, czy udało się podtrzymać klimat:

Knajpa w ogóle mi nie przypomina włoskiego klimatu. Zionie tu strachem przede mną, aż się głupio czuję. Wszyscy chodzą na palcach - zaznaczyła po wejściu.

Następnie Gessler przeprowadziła test na nowej kelnerce, którego dziewczyna niestety nie zdała. Nie potrafiła odpowiedzieć na żadne pytanie.
Okazało się jednak, że choć obsługa nie obroniła swojej wiedzy, kuchnia obroniła smak.

Jedna z najlepszych kuchni włoskich w Polsce - zakończyła Gessler.

Zamierzacie się tam wybrać?

KOMENTARZE
(73)
gość
4 lata temu
pudel wiemy, że komentarze o gosi i jej majdanie są opłacone! widzimy jak im słodzicie i komentarze nie odzwierciedlają prawdziwego stosunku internautów do tej sztucznej parki!
gość
4 lata temu
ile tvn płaci za cotygodniowe relacje z odcinka?
Gość
4 lata temu
Po on stresZczacie całe odcinki różnych programów? Beznadzieja
Gość
4 lata temu
Madziu Kocham Cię
Gość
4 lata temu
Właścicielka ma jakieś problemy sama ze sobą. Niby słodka a frustruje wszystkich.
Najnowsze komentarze (73)
gość
4 lata temu
Dosyć majdanow
Gość
4 lata temu
Co za świński Ryj tylko dzieci strasz w tv
gość
4 lata temu
ale brzytko się starzeje
Gość
4 lata temu
Pudel- czy wy jesteście normalni? Koronę królów tez będziecie streszczać ? Albo ukryta prawdę?
Piaska
4 lata temu
Uwielbiam tę restaurację. Jak tylko jestem w pobliżu, to właśnie tam zaglądam. Nie potrzebne jak dla mnie były im kuchenne rewolucje, chyba tylko dla promocji.
Gość
4 lata temu
Hmmm..mieszkałam kiedyś we Włoszech i się trochę z tym nie zgodzę! Mężczyźni są bardzo pracowici .Praca w wielu zawodach po 14 i więcej godzin ,są szybcy i wydajni.Często widziałam mężczyzn pracujących w niesamowitym upale ,bez klimy .No i dużo starszych panów nawet ponado 70-o letnich zasuwa że aż miło. Wlosi maja taka opinie ,ponieważ w domu mało pomagają. Kobiety wloskie natomiast to lenie -fakt!
Gość
4 lata temu
100zl? O rany! W wielu francuskich, niemieckich miastach takie danie kosztuje góra 10 Eu ,chyba że restauracja jest wysoce exklusiv!
Gość
4 lata temu
Stara lampuciara
gość
4 lata temu
O ludzie!!!!potwór
Gość
4 lata temu
Ona jest obleśna !!!
gość
4 lata temu
Bylam u Gessler w restauracji pierwszy i ostatni raz Jedzenie okropne a ceny jak z kosmosu
gość
4 lata temu
Bylam u Gessler w restauracji pierwszy i ostatni raz Jedzenie okropne a ceny jak z kosmosu
gość
4 lata temu
W Polsce też mamy takich synusiów mamusi, co to sobie w życiu nawet sami sznurowadeł nie potrafią zawiązać :P
gość
4 lata temu
Podobnie Hiszpanie
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie