Trwa ładowanie...
Przejdź na

Uczestnicy "World of Dance" tańczyli do utworu o... dzieciach ginących w Powstaniu Warszawskim! Preisner: "TANIEC NA GROBACH SETEK TYSIĘCY LUDZI!"

264
Podziel się:

Kompozytor jest oburzony, że w programie rozrywkowym bez jego wiedzy wykorzystano fragment jego przejmującej kompozycji. "To populistyczny skandal!" - pisze artysta.

Uczestnicy "World of Dance" tańczyli do utworu o... dzieciach ginących w Powstaniu Warszawskim! Preisner: "TANIEC NA GROBACH SETEK TYSIĘCY LUDZI!"

Po sukcesie Tańca z gwiazdami Polsat postanowił wykorzystać niesłabnące zainteresowanie widzów zmaganiami tanecznymi i wypuścił kolejny format, World of Dance. Program oparty jest na znanej formule talent show, gdzie tancerze lub grupy taneczne konkurują ze sobą o tytuł mistrza. Stacja chwaliła się, że "widowisko będzie większe i lepsze niż wszystko do tej pory". Czy zapowiedź ta pokryła się z rzeczywistością - muszą ocenić sami widzowie, o ile w ogóle oglądają program prowadzony przez ciężarną Olgę Kalicką.

W sobotę wyemitowano drugi półfinał, w którym rywalizowali m.in. Hanna Żudziewicz i Jacek Jeschke - para znana z tańca towarzyskiego. Motywem przewodnim ich występu było... Powstanie Warszawskie.

Jest ból, smutek, no i miłość. Chcemy oddać hołd powstańcom - pochwaliła się tancerka.

Na początku występu zagrzmiały syreny i odpalono efekty pirotechniczne. Para wykonała taniec do fragmentu Kolędy warszawskiej, przy odgłosach strzałów i mowie spikera, który ogłosił "wejście w okres wojny". Jurorzy byli oczarowani występem.

Bardzo ciężki temat, bardzo lekki taniec - ocenił Michał Malitowski.

Na początku nie poczułam tego, ale potem było przepięknie - zachwycała się Edyta Herbuś.

Sprawą oburzony jest autor muzyki, Zbigniew Preisner. Swoją opinią podzielił się na Facebooku.

Moi Drodzy, dzisiaj w programie World of Dance emitowanym na Polsacie, jedna z tańczących par - nazwiska pomijam, bo nie chcę im robić reklamy - wykorzystała fragment Kolędy warszawskiej do swojego "tańca". Oświadczam, że nie miałem z tym skandalem nic wspólnego. Moja kompozycja do tekstu Stanisława Balińskiego, który opisał upadek Warszawy w 1939r., została wykorzystana bez mojej wiedzy - ogłosił kompozytor.

Preisner zwrócił uwagę na wyjątkowo przejmujący tekst utworu, w którym jest mowa m.in. o śmierci niewinnych dzieci.

Przypominam fragmenty wiersza, który jednocześnie jest tekstem Kolędy warszawskiej: "O Matko odłóż dzień narodzenia, Na inny czas, Niechaj nie widzą oczy stworzenia, Jak gnębią nas. (...) Bo nasze dzieci pod szrapnelami, Padły bez tchu, O święta Mario, Módl się za nami, Lecz nie chodź tu". To jest populistyczny skandal, który nie mieści się w mojej wyobraźni. To taniec na grobach setek tysięcy ludzi, taniec na ruinach Warszawy - ocenił muzyk.

Internauci potwierdzili, że sprawa jest skandaliczna.

"Komuś chyba równo siadło na głowę nie znając kontekstu powstania tekstu, ani słów tego utworu...", "Bezczelność i durna promocja tandety nie zna granic", "Skandal. Totalny brak szacunku i wyczucia", "Ręce opadają", "Żenująca sytuacja", "Masakra! Jak tak można?", "To już nieludzkie", "Brak szacunku!" - pisali komentujący.

Zgadzacie się, że wykorzystywanie symboliki Powstania w tego typu programach rozrywkowych jest co najmniej naganne?

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(264)
Gość
6 lat temu
Czasami myślę, że śnię jak czytam takie rzeczy
gość
6 lat temu
polsat pozazdrościł skandalu tvnowi??? hahaha żałosne są te wszystkie programy
Gość
6 lat temu
Nie znam programu Ale z tego co tu piszecie to za mądry to on nie jest
Gość
6 lat temu
Narkotyki wypaliły komuś mózg doszczętnie
gość
6 lat temu
Jak strasznie ludzie karleją intelektualnie...
Najnowsze komentarze (264)
Gość
6 lat temu
Z jednej strony uważam, że taniec to rownież dziedzina sztuki, więc skoro można na temat Powstania pisac muzykę poważną i piosenki, pisac wiersze, malować obrazy itd, to i tańczyć można, ale chyba jednak mimo wszystko nie w programie rozrywkowym...
bebe
6 lat temu
Dlaczego można pisać, można śpiewać, można recytować, można malować, a tańczyć o Powstaniu nie można? To też rodzaj sztuki. Dyskusyjne jest tylko miejsce - program rozrywkowy.
Gość
6 lat temu
Kalicka nie wstyd Ci brać w tym udział??????
Gość
6 lat temu
To był jeden z ładniejszych występów i muszą na nim kręcić drame, tanie divy :/
Gość
6 lat temu
Oglądałam ten występ i kompletne bezguście. Tańczyć do strzałów broni...Absolutna głupota.
Sopocianka
6 lat temu
Pierwszy raz widzę komentarze do tych wiadomości a mam komunikat "głos już oddany" jak pierwszy raz oddałam swój głos."ciemny lud"oglądający takie programy nawet nie wie co i do jakiej muzyki tańczą,ale "ciemny lud to kupuje".
gość
6 lat temu
Wykorzystanie Powstania Warszawskiego jako temat etiudy tanecznej to moim zdaniem totalne nieporozumienie. To było NIESTOSOWNE !!!!
gość
6 lat temu
No nie wiem, w tym tańcu nie było nic obscenicznego, nietaktownego. Widać było, że kosztował ich wielkie emocje. Ja tego tak nie odebrałam. Zresztą zaryzykowali tematem, mogli wybrać temat seksowny, chwytliwy, a jednak, wiedząc o międzynarodowym zasięgu programu, postanowili przypomnieć i uhonorować Powstanie Warszawskie.
Gość
6 lat temu
Sama byłam zniesmaczona jak oglądałam ten występ
gość
6 lat temu
To był przejmujący taniec upamiętniający ofiary.
gość
6 lat temu
wstyd hańba żenada Już po waszych sukcesach w tańcach Wynocha
J
6 lat temu
Kiedyś Maciej Zębaty napisał ,, Ostatnią posługę ,, do marsza żałobnego Chopina i nikt nie darł japy , nawet Chopin .
J
6 lat temu
Jak nie wiadomo o co chodzi to zawsze chodzi o pieniądze . Koleś nie dostał żadnej kasy to smędzi .
gość
6 lat temu
Oj bez przesady. Muzyka jest do słuchania, przeżywania, a ten taniec był przejmujący i bardzo dobrze oddał muzykę właśnie.
...
Następna strona