Uczestnicy "World of Dance" tańczyli do utworu o... dzieciach ginących w Powstaniu Warszawskim! Preisner: "TANIEC NA GROBACH SETEK TYSIĘCY LUDZI!"

264
Podziel się

Kompozytor jest oburzony, że w programie rozrywkowym bez jego wiedzy wykorzystano fragment jego przejmującej kompozycji. "To populistyczny skandal!" - pisze artysta.

Uczestnicy "World of Dance" tańczyli do utworu o... dzieciach ginących w Powstaniu Warszawskim! Preisner: "TANIEC NA GROBACH SETEK TYSIĘCY LUDZI!"

Po sukcesie Tańca z gwiazdami Polsat postanowił wykorzystać niesłabnące zainteresowanie widzów zmaganiami tanecznymi i wypuścił kolejny format, World of Dance. Program oparty jest na znanej formule talent show, gdzie tancerze lub grupy taneczne konkurują ze sobą o tytuł mistrza. Stacja chwaliła się, że "widowisko będzie większe i lepsze niż wszystko do tej pory". Czy zapowiedź ta pokryła się z rzeczywistością - muszą ocenić sami widzowie, o ile w ogóle oglądają program prowadzony przez ciężarną Olgę Kalicką.

W sobotę wyemitowano drugi półfinał, w którym rywalizowali m.in. Hanna Żudziewicz i Jacek Jeschke - para znana z tańca towarzyskiego. Motywem przewodnim ich występu było... Powstanie Warszawskie.

Jest ból, smutek, no i miłość. Chcemy oddać hołd powstańcom - pochwaliła się tancerka.

Na początku występu zagrzmiały syreny i odpalono efekty pirotechniczne. Para wykonała taniec do fragmentu Kolędy warszawskiej, przy odgłosach strzałów i mowie spikera, który ogłosił "wejście w okres wojny". Jurorzy byli oczarowani występem.

Bardzo ciężki temat, bardzo lekki taniec - ocenił Michał Malitowski.

Na początku nie poczułam tego, ale potem było przepięknie - zachwycała się Edyta Herbuś.

Sprawą oburzony jest autor muzyki, Zbigniew Preisner. Swoją opinią podzielił się na Facebooku.

Moi Drodzy, dzisiaj w programie World of Dance emitowanym na Polsacie, jedna z tańczących par - nazwiska pomijam, bo nie chcę im robić reklamy - wykorzystała fragment Kolędy warszawskiej do swojego "tańca". Oświadczam, że nie miałem z tym skandalem nic wspólnego. Moja kompozycja do tekstu Stanisława Balińskiego, który opisał upadek Warszawy w 1939r., została wykorzystana bez mojej wiedzy - ogłosił kompozytor.

Preisner zwrócił uwagę na wyjątkowo przejmujący tekst utworu, w którym jest mowa m.in. o śmierci niewinnych dzieci.

Przypominam fragmenty wiersza, który jednocześnie jest tekstem Kolędy warszawskiej: "O Matko odłóż dzień narodzenia, Na inny czas, Niechaj nie widzą oczy stworzenia, Jak gnębią nas. (...) Bo nasze dzieci pod szrapnelami, Padły bez tchu, O święta Mario, Módl się za nami, Lecz nie chodź tu". To jest populistyczny skandal, który nie mieści się w mojej wyobraźni. To taniec na grobach setek tysięcy ludzi, taniec na ruinach Warszawy - ocenił muzyk.

Internauci potwierdzili, że sprawa jest skandaliczna.

"Komuś chyba równo siadło na głowę nie znając kontekstu powstania tekstu, ani słów tego utworu...", "Bezczelność i durna promocja tandety nie zna granic", "Skandal. Totalny brak szacunku i wyczucia", "Ręce opadają", "Żenująca sytuacja", "Masakra! Jak tak można?", "To już nieludzkie", "Brak szacunku!" - pisali komentujący.

Zgadzacie się, że wykorzystywanie symboliki Powstania w tego typu programach rozrywkowych jest co najmniej naganne?

KOMENTARZE
(264)
Gość
rok temu
Czasami myślę, że śnię jak czytam takie rzeczy
gość
rok temu
polsat pozazdrościł skandalu tvnowi??? hahaha żałosne są te wszystkie programy
Gość
rok temu
Nie znam programu Ale z tego co tu piszecie to za mądry to on nie jest
Gość
rok temu
Narkotyki wypaliły komuś mózg doszczętnie
gość
rok temu
Jak strasznie ludzie karleją intelektualnie...
Najnowsze komentarze (264)
Gość
rok temu
Z jednej strony uważam, że taniec to rownież dziedzina sztuki, więc skoro można na temat Powstania pisac muzykę poważną i piosenki, pisac wiersze, malować obrazy itd, to i tańczyć można, ale chyba jednak mimo wszystko nie w programie rozrywkowym...
bebe
rok temu
Dlaczego można pisać, można śpiewać, można recytować, można malować, a tańczyć o Powstaniu nie można? To też rodzaj sztuki. Dyskusyjne jest tylko miejsce - program rozrywkowy.
Gość
rok temu
Kalicka nie wstyd Ci brać w tym udział??????
Gość
rok temu
To był jeden z ładniejszych występów i muszą na nim kręcić drame, tanie divy :/
Gość
rok temu
Oglądałam ten występ i kompletne bezguście. Tańczyć do strzałów broni...Absolutna głupota.
Sopocianka
rok temu
Pierwszy raz widzę komentarze do tych wiadomości a mam komunikat "głos już oddany" jak pierwszy raz oddałam swój głos."ciemny lud"oglądający takie programy nawet nie wie co i do jakiej muzyki tańczą,ale "ciemny lud to kupuje".
gość
rok temu
Wykorzystanie Powstania Warszawskiego jako temat etiudy tanecznej to moim zdaniem totalne nieporozumienie. To było NIESTOSOWNE !!!!
gość
rok temu
No nie wiem, w tym tańcu nie było nic obscenicznego, nietaktownego. Widać było, że kosztował ich wielkie emocje. Ja tego tak nie odebrałam. Zresztą zaryzykowali tematem, mogli wybrać temat seksowny, chwytliwy, a jednak, wiedząc o międzynarodowym zasięgu programu, postanowili przypomnieć i uhonorować Powstanie Warszawskie.
Gość
rok temu
Sama byłam zniesmaczona jak oglądałam ten występ
gość
rok temu
To był przejmujący taniec upamiętniający ofiary.
gość
rok temu
wstyd hańba żenada Już po waszych sukcesach w tańcach Wynocha
J
rok temu
Kiedyś Maciej Zębaty napisał ,, Ostatnią posługę ,, do marsza żałobnego Chopina i nikt nie darł japy , nawet Chopin .
J
rok temu
Jak nie wiadomo o co chodzi to zawsze chodzi o pieniądze . Koleś nie dostał żadnej kasy to smędzi .
gość
rok temu
Oj bez przesady. Muzyka jest do słuchania, przeżywania, a ten taniec był przejmujący i bardzo dobrze oddał muzykę właśnie.
...
Następna strona