Trwa ładowanie...
Przejdź na

Ewa Błaszczyk wspomina w wywiadzie: "Przez pierwszy rok było dla mnie oczywiste, że Ola wkrótce się obudzi"

141
Podziel się

"W 2002 roku minęły złudzenia" - wyznaje gorzko. "Zauważyłam, że w tej śpiączce wyrosła z butów. Zaczęło do mnie docierać, że to nie musi się szybko skończyć. Może się też nie skończyć..."

Ewa Błaszczyk wspomina w wywiadzie: "Przez pierwszy rok było dla mnie oczywiste, że Ola wkrótce się obudzi"
bCFJImQB

Właśnie mija 18 lat walki Ewy Błaszczyk o odzyskanie pogrążonej w śpiączce córki, Oli Janczarskiej. W 2000 roku rodzinę aktorki dotknęły dwie ogromne tragedie. Krótko po Nowym Roku zmarł jej mąż, Jacek Janczarski. Równo sto dni później jedna z córek bliźniaczek zadławiła się tabletką i od tamtej pory nie odzyskała świadomości.

W szczerym wywiadzie dla tygodnika Wprost Błaszczyk wspomina tamten niewyobrażalnie ciężki czas.

Mąż nie chorował długo, to stało się szybko. Byliśmy całą rodziną w Zakopanem, pojechaliśmy tam na święta i na Nowy Rok, jeździliśmy na nartach - relacjonuje spokojnie, jakby mówiła o całkiem innym życiu. 2 lutego Jacka nie było już na świecie. Sto dni później Ola zadławiła się i zapadła w śpiączkę. Teraz to nie jest tamto życie, które było wtedy. Od 2000 roku nabudowałam wiele nowego. Już jest inny czas. Jak mówią mądrzy ludzie, naprawdę istnieje tylko czas teraźniejszy. Bo to, co wyobrażamy sobie w przyszłości, to są oczywiście ważne plany i życzenia, ale mogą okazać się bardzo śmieszne. Bardzo szybko musiałam się zebrać. To był trudny czas, ale już tego nie pamiętam. Ja jestem teraz. Staram się łączyć w życiu różne wątki i dążę do harmonii, nawet jeśli jest bardzo ciężko. Praca jest dobrym wentylem w trudnych sytuacjach. Gdybym na scenie myślała o Oli, emocjonalnie położyłabym rolę. Poza tym człowiek w rozpaczy zaniedbuje się, a mój zawód zmusza mnie do tego, żebym o siebie dbała. Jest coś takiego, jak przekroczenie masy krytycznej, kiedy wydaje nam się, że więcej nie może się dziać. I wtedy trzeba się uspokoić. Napięcie, rozpacz to nie są kompani do myślenia, to jest skażone.

bCFJImQD

Od czasu podwójnej tragedii rodzinnej, Błaszczyk godzi karierę aktorską z prowadzeniem fundacji Akogo oraz kliniki Budzik, opieką nad będącą w śpiączce córką i wychowaniem drugiej córki, Mani, która kończy już studia.

Niestety, nowatorski zabieg przeprowadzony dwa lata temu przez japońskich specjalistów poprawił stan zdrowia Oli w mniejszym stopniu niż oczekiwano. Jak przyznała sama aktorka, zmiany są tak subtelne, że zauważają je tylko osoby, zajmujące się Olą na co dzień od wielu lat.

Błaszczyk wspomina z perspektywy czasu, że początkowo bezgranicznie wierzyła w to, że córka lada chwila się wybudzi i będzie jak dawniej. Niestety, tak się nie stało.

Była smuga cienia w 2002, kiedy minęły złudzenia i trzeba się było przestawić na bardzo długą perspektywę. Albo na tragedię - przyznaje Błaszczyk. Bo przez pierwszy rok czy dwa było dla mnie oczywiste, ze Ola wkrótce się obudzi. Aż kiedyś zauważyłam, że w tej śpiączce wyrosła z butów. Zaczęło do mnie docierać, że to nie musi się szybko skończyć. Może się też nie skończyć. Jednak myślę, że to tak zostało ułożone przez górę, żeby dało się wytrzymać. Jak człowiek jest na musiku, nie ma wyboru. A jest na musiku, bo tu siedzi jeszcze mania, druga córka, która chce mieć wszystko pięknie, normalnie i ma do tego prawo. Oczywiście, można się znieczulać, zachlać, zaćpać, zniszczyć, w jakikolwiek sposób uciec. Ale Ola leży i walczy, no i jest druga dziewczynka, zdrowa. Nie ma ruchu. Trzeba się z tego otrzepać, przestać używać słowa "ja" i do roboty. Zadaniowość.

bCFJImQJ

W międzyczasie, z pomocą życzliwych ludzi i znajomego profesora, który zbudował w Innsbrucku klinikę dla osób w śpiączce, Błaszczyk stworzyła fundację i wybudowała klinikę Budzik. Nie było łatwo. Wielu lekarzy nie ukrywało sceptycyzmu.

Budziłam się mokra o czwartej nad ranem i myślałam gorączkowo, co ja w ogóle robię - wspomina w wywiadzie. Nie przejmowałam się tym, że część środowiska medycznego wyśmiewa się, że aktorka będzie budzić dzieci, przyjadą do niej koleżanki i będą wybudzać, ha ha. Myślałam, no dobra, śmiej się, ale dlaczego ma do mnie przyjść koleżanka? Do mnie przyjdzie wybitny profesor w tej dziedzinie. I tak się zaczęło.

Od tamtej pory w klinice Budzik wybudziło się 35 dzieci, a fundacja Akogo zaczyna właśnie tworzyć drugą placówkę w Warszawie.

Przy Szpitalu Bródnowskim - potwierdza aktorka. Będzie taki sam jak dla dzieci, ale będzie przy nim też coś bardzo ważnego - stacja naukowo-badawcza. Teraz na świecie dużo się dzieje w neurologii i neurochirurgii, naukowcy dokonują rzeczy, które do tej pory wydawały się niemożliwe. Jeśli chociaż w części można odtworzyć uszkodzenia mózgu, to nie rozmawiamy tylko o komie, ale też o wszystkim. Szukamy prawnych możliwości stosowania tego rozwiązania w Polsce.

bCFJImQK
bCFJImQL
bCFJImRe
KOMENTARZE
(141)
gość
2 lata temu
Dzielna kobieta, powodzenia :)
Gość
2 lata temu
Podziwiam Panią Ewę. Piękny Człowiek
Gość
2 lata temu
Biedna kobieta, wiele przeszła ale się nie poddała. Podziwiam.
bCFJImRf
Jena
2 lata temu
Niby z góry wszytsko zaplanowane ale co to za życie a raczej jego brak gdy ktoś jest w śpiączce 18lat?? Ja dziękuję za takie zapisane życie...
Gość
2 lata temu
Pani wielka tragedia była początkiem wielkiej misji zrobiła pani coś cudownego nie poddając się tragedi wielka próba wielka siła jest Pani niesamowita...Panie Boże już starczy pomóż tej kobiecie....
Najnowsze komentarze (141)
Gość
rok temu
Niesamowita kobieta, piękny, dzielny, nieustraszony człowiek. Jestem pełna szacunku dla Pani Ewy i ściskam kciuki żeby jej los się odmienił.
gość
2 lata temu
Boże, przez co ta pani musi przechodzić i jest w tym zupełnie sama. Bardzo dzielna kobieta. Tylko podziwiać.
gość
2 lata temu
Niesamowita kobieta. Siły i zdrowia życzę
gość
2 lata temu
Tak, zamiast samej dać corce tabletke, kazała wziąć jej samej, bo rozmawiała przez telefon z siostrą.
gość
2 lata temu
Przez moment zostawiła córkę bez opieki i zdarzył się wypadek. Nic to już nie zmieni.
aRrr
2 lata temu
Wspaniala kobieta. Brak slow.
gość
2 lata temu
przy tak wielkim cierpieniu zrobiła Pani tak wiele dla innych ,jest Pani wielka i wielką nadzieją dla innych
Gość
2 lata temu
Silna babka, brawo :)
bCFJImQX
Gość
2 lata temu
Kobieta tytan! Szacunek Pani Ewo i szczęścia życzę!
Gość
2 lata temu
Ta kobieta powinna dostac medal od państwa Ona i Owsiak
gość
2 lata temu
Współczuję temu dziecku, a właściwie dorosłej już kobiecie. Nie pozwolono jej odejść, a nakazano wegetować. Wielka egoistka z pani Błaszczyk.
urszulka
2 lata temu
Podziwiam ja...Myslę ze każda matka walczy o zdrowie dziecka ale czy to mozliwe aby się wybudziła z tej spiączki???? Nie wierze ale zyczę jak najwięcej pozytywnych myśli....
Gość
2 lata temu
Kobieta jest MEGA! Państwo powinno jej i jej podobnym finansowo pomagać! A zapotrzebowanie na tego typu klinik i jest wielkie ,nawet ludzie z zachodu pytają o wolne miejsca !Polska niech w końcu zacznie inwestować w służbę zdrowia ,bo jest bardzo źle!
gość
2 lata temu
to jest dla mnie straszne patrzeć jak córka leży i mija rok za rokiem i nic
...
Następna strona
bCFJImRz