Jak zwykle pod koniec roku media tradycyjnie dokonują podsumowań i snują prognozy na przyszłość. Z tej okazji Wysokie Obcasy opublikowały listę "50 kobiet, które zmieniają świat na lepsze". Jest to nie tyle ranking, bo miejsca nie są uszeregowane numerami, co zestawienie pojedynczych osobowości oraz inicjatyw grupowych, które wywarły istotny wpływ na wydarzenia mijającego roku.
Na liście "50 śmiałych" znalazły się między innymi kobiety z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych, które przez 40 dni okupowały Sejm, prawniczki z inicjatywy Wolne Sądy, działaczki fundacji "Nie lękajcie się”, nagłaśniającej pedofilskie skandale w Kościele Katolickim i Ogólnopolski Strajk Kobiet.
Do grona kobiet, które zmieniają świat na lepsze autorzy zestawienia zaliczyli Joannę Kulig, która po świetnej roli w Zimnej wojnie Pawła Pawlikowskiego, robi furorę na świecie, wbrew powszechnemu przekonaniu, że droga do sławy wiedzie tylko przez skandale, sprzedawanie prywatności i pokazywanie ciała na Instagramie. Okazało się, że prawdziwy talent broni się sam.
Kulig zachwyca zagraniczych dziennikarzy skromnością i naturalnością. Zaledwie dwa miesiące wystarczyły jej, by poznać osobiście największe hollywoodzkie gwiazdy, pojawić się na okładce francuskiej edycji Elle, udzielić wywiadu amerykańskiemu Vogue, uważanemu za najbardziej prestiżowe wydanie tego magazynu na świecie oraz zachwycić subtelną sesją dla Vanity Fair.
Krystyna Janda, założycielka i szefowa warszawskiego Polonia została wyróżniona za monodram Zapiski z wygnania na podstawie wspomnień Sabiny Baral, Żydówki polskiego pochodzenia, wypędzonej z Polski w 1968 roku.
Reżyserka Małgorzata Szumowska znalazła się w zestawieniu z uwagi na sukces odniesiony na Festiwalu w Berlinie. Za film Twarz została nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem. Polska reżyserka zdobyła już takie uznanie na świecie, że we wrześniu tego roku została zaproszona do zasiadania w jury festiwalu w Wenecji wraz z między innymi Guillermo del Toro, Christophem Waltzem i Naomi Watts.
Dwukrotna złota medalistka olimpijska Anita Włodarczyk zamyka ten rok pechowo, zerwaniem więzadeł w stawie skokowym. Wcześniej jednak zdążyła zdobyć złoty medal na mistrzostwach Europy w Berlinie.
Top modelka Anja Rubik została doceniona za propagowanie wśród Polaków rzetelnej wiedzy na temat seksu, mimo nieukrywanej niechęci ze strony Kościoła Katolickiego oraz środowisk prawicowych zarzucających jej, że niepotrzebnie seksualizuje dzieci. Wydany z jej inicjatywy podręcznik do edukacji seksualnej #SEXEDPL szybko stał się bestsellerem. Do tej pory sprzedano ponad 100 tysięcy egzemplarzy.
Dorota Masłowska w tym roku zaskoczyła czytelników utrzymaną w konwencji hip-hopowej piosenki powieścią Inni ludzie, a zamykająca zestawienie Katarzyna Nosowska - innym od wszystkich dotychczasowych albumem Basta.
A jakie są Wasze typy w tym roku?