Trwa ładowanie...
Przejdź na

Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało klinice Budzik 37 milionów złotych. "Placówka czyni niemal cuda"

270
Podziel się

"Ewa Błaszczyk potrafiła piękną ideę przekuć na konkretną pomoc i stworzyć zespół wspaniałych ludzi" - wyjaśnił swoją decyzję minister Zbigniew Ziobro.

Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało klinice Budzik 37 milionów złotych. "Placówka czyni niemal cuda"
bCzqVfOZ

Siedem lat temu działalność rozpoczęła Klinika Budzik, założona przez Ewę Błaszczyk. Do działania skłoniła ją osobista tragedia. 19 lat temu córka aktorki, Ola Janczarska zadławiła się tabletką i od tamtej pory nie odzyskała świadomości.
Podczas rozpaczliwej walki o odzyskanie pogrążonej w śpiączce córki, Błaszczyk kontaktowała się z wieloma specjalistami w dziedzinie neurologii. Jednym z nich był profesor Franz Gerstenbrand z Wiednia, który w Innsbrucku otworzył klinikę zajmującą się leczeniem i rehabilitacją osób w śpiączce.
To właśnie rozmowa z nim okazała się przełomem w życiu Błaszczyk.

Kiedy profesor usłyszał, że nie ma u nas czegoś takiego, jak specjalistyczny szpital dla dzieci w śpiączce i nie istnieje żaden program ich leczenia, powiedział mi: "Jak nie ma, to trzeba to założyć. Jest pani osobą publiczną, będzie pani łatwiej niż innym - wspominała aktorka w wywiadzie. Budziłam się mokra o czwartej nad ranem i myślałam gorączkowo, co ja w ogóle robię - wspomina w wywiadzie. Nie przejmowałam się tym, że część środowiska medycznego wyśmiewa się, że aktorka będzie budzić dzieci, przyjadą do niej koleżanki i będą wybudzać, ha ha. Myślałam, no dobra, śmiej się, ale dlaczego ma do mnie przyjść koleżanka? Do mnie przyjdzie wybitny profesor w tej dziedzinie. I tak się zaczęło…

bCzqVfPb

Od tamtej pory w klinice Budzik wybudziło się 35 dzieci, a fundacja Akogo zaczyna właśnie tworzyć drugą placówkę w Warszawie, przy Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim. W klinice znajdzie się miejsce dla piętnaściorga dorosłych pacjentów, podczas gdy pogrążone w śpiączce dzieci nadal będą poddawane terapii w dotychczasowej placówce.

Jest ogromna potrzeba powstania takiej placówki - ujawnia Błaszczyk w rozmowie z Super Expressem. Mamy około 800 podań od rodzin dorosłych osób, które zapadły w śpiączkę. Obserwujemy w fundacji, że „jakaś niebieska reżyseria” towarzyszy nam przez lata działalności.

Tym razem "niebieska reżyseria" przybrała postać ministra, który przekazał wynosząca 37 milionów złotych dotację na budowę szpitala.

bCzqVfPh

Co ciekawe, pieniądze nie napłynęły z Ministerstwa Zdrowia, lecz Sprawiedliwości. Dotację osobiście przekazał aktorce minister Zbigniew Ziobro.

Ewa Błaszczyk potrafiła piękną ideę przekuć na konkretną pomoc i stworzyć zespół wspaniałych ludzi - wyjaśnił dziennikarzom. Doprowadziła do utworzenia pierwszej kliniki Budzik, która *czyni niemal cuda, przywracając dzieci w śpiączce z powrotem do życia. *

Błaszczyk w jednym z niedawno udzielonych wywiadów ujawniła, że będzie miała do Ministerstwa Sprawiedliwości jeszcze kilka spraw, dotyczących zmian w prawie, umożliwiających głębszą ingerencję medyczną w obszary ludzkiego mózgu.

Teraz na świecie dużo się dzieje w neurologii i neurochirurgii, naukowcy dokonują rzeczy, które do tej pory wydawały się niemożliwe - tłumaczyła aktorka. Jeśli chociaż w części można odtworzyć uszkodzenia mózgu, to nie rozmawiamy tylko o komie, ale też o wszystkim. Szukamy prawnych możliwości stosowania tego rozwiązania w Polsce.

bCzqVfPi

To już jednak mocno zahacza o kwestie bioetyczne, na których straży stoi w Polsce Kościół Katolicki.

bCzqVfPj
bCzqVfPC
KOMENTARZE
(270)
Gość
rok temu
W końcu przekazali pieniądze na coś dobrego.
gość
rok temu
I to jest dobra wiadomość! :)
Gość
rok temu
Brawo!
bCzqVfPD
gość
rok temu
Miło,że przekazują pieniądze bo klinika jest świetna,tylko dlaczego robi to ministerstwo sprawiedliwości a nie zdrowia?
gość
rok temu
super! w koncu pieniadze z budzetu Panstwa ida na cos konkretnego pomocnego!
Najnowsze komentarze (270)
lol
rok temu
niech sie lewactwo sadowe z tej KASTY w gescie protestu samo z pracy pozwalnia, że nie dostana podwyzek :), ale ich załatwił te sępy i harpie, mega facet
gość
rok temu
brawo panie Min. Ziobro tylko pan jeszcze nie zawiodł Polaków pomimo tych rzucanych kłód pod nogi przez lewactwo i niektorych z Pis!!
Gość
rok temu
Brawo
gość
rok temu
a na podwyżki dla pracowników wymiaru sprawiedliwosci nie ma pieniedzy ;D
Gość
rok temu
Rydzykowi p*****y dali 200 mln za nic a tutaj ratuję się ludzkie życie więc te miliony powinni przeznaczać na chorych a nie darmozjada rydzyka...
gość
rok temu
te pieniądze były dla osób pokrzywdzonych przestępstwem, dzieci zamordowanych lub ginących w wypadkach i in.... łatwo dawać cudze, chociaż lepiej że na taki cel niż jak poprzednio dał dla rydzyka
gość
rok temu
Ziobro skorzystał, by ogrzać się w blasku świec przy pani Ewie, chociaż żadnej łaski nie zrobił,bo jej się te pieniądze z budżetu należały ,( jak psu kość) -przecież dał jej nie swoje- a nasze.
gość
rok temu
To akurat fajne, bez krytyki.
bCzqVfPv
Gość
rok temu
W końcu nasze pieniądze poszły na wspaniały i szczytny cel a nie na 500 plus
Gość
rok temu
A R****k dostał 80mln
gość
rok temu
Jedynascie lat walki z lekarzem,a tu nagle taki dar,Pamietamy tata zatrzymania oddawania organow ,dziwne ,Moze ktos znany potrzebuje,,albo pokora ,
Gość
rok temu
Wielka niesamowita Kobieta!!! Warto wspomoc
Gość
rok temu
Nareszcie na coś DOBREGO!!! a nie temu badycie Rydzykowi
Gość
rok temu
Dobrze że NASZE PIENIĄDZE IDĄ NA SZCZYTNY I POŻYTECZNY CEL, szkoda że decyduje o tym mały ......... który dawno powinien siedzieć w p*****u co pewnie już czuje 🥂🍾
...
Następna strona
bCzqVfPX