Agnieszka Holland promuje swój film na Berlinale: "Nie można dziś mówić o demokracji bez wolnych mediów"
agnieszka holland
11.02.2019 21:45

Agnieszka Holland promuje swój film na Berlinale: "Nie można dziś mówić o demokracji bez wolnych mediów"

"Obywatel Jones" to thriller polityczny, który walczy o główną nagrodę festiwalu - Złotego Niedźwiedzia.

Podziel się
Dodaj komentarz

W czwartkowy wieczór w Berlinie miało miejsce uroczyste otwarcie Berlinale - jednego z najważniejszych europejskich festiwali filmowych.

W niedzielę odbył się pokaz najnowszego filmu Agnieszki Holland, Obywatel Jones, który walczy o główną nagrodę, czyli Złotego Niedźwiedzia. Thriller polityczny Holland to historia walijskiego dziennikarza, który przestrzegał świat przed Adolfem Hitlerem i ujawnił wstrząsające fakty dotyczące okresu Wielkiego Głodu na Ukrainie. W rolach głównych wystąpili m.in. James Norton, Vanessa Kirby, Peter Sarsgaard, Michalina Olszańska i Krzysztof Pieczyński.

Przed pokazem odbyła się konferencja prasowa z udziałem reżyserki oraz aktorów.

Dostaję dużo scenariuszy o tragediach XX wieku, czasem ich nawet nie czytam, bo nie chcę już wracać do tych wydarzeń, ale tekst Andrei Chalupy zainteresował mnie. To była opowieść o Hołodomorze - jednej z największych zbrodni poprzedniego wieku, o której nikt prawie nie wie. Czułam, że duchy ofiar tej zbrodni wołają o sprawiedliwość. Do tego Gareth Jones - świetnie wykształcony młody człowiek z olbrzymim wyczuciem politycznym, jego odwaga i cena, jaką musiał za nią zapłacić.

Wreszcie pytanie o media: czym są, czy są wolne, uczciwe, czym są fake news i alternatywna rzeczywistość, jak robi się propagandę w podzielonym świecie. (...) uważam, że nie można dziś mówić o demokracji bez wolnych mediów. Podobnie jak nie można milczeć na temat działań polityków we współczesnym świecie - mówiła Holland.

Pierwsze recenzje filmu są bardzo dobre. Krytycy doceniają zarówno kunszt reżyserski, scenariusz, jak i dopracowaną scenografię i zdjęcia Tomasza Naumiuka. Miejmy nadzieję, że jury, którego przewodniczącą jest Juliette Binoche, podzieli zdanie krytyków.

Obywatel Jones to trzeci film Polki walczący o główną nagrodę na Berlinale. Dwa lata temu reżyserka zdobyła Srebrnego Niedźwiedzia za film Pokot.

Finałowa gala rozdania tegorocznych nagród odbędzie się 16 lutego.

(East News)
(East News)
(East News)
komentarze
+1
+1
wow!
ważne
słabe
straszne
Napisz komentarz
Zwiń komentarze
11-02-2019

BoboPudel - nie rob polityki. Co 3 post lewacki cisniecie dziady jedne

11-02-2019

gośćMa dużą szansę na wygraną. Z czystych względów politycznych. Filmu nie widziałam.

11-02-2019

GośćPod warunkiem , że media są kontrolowane przez nas, bo jeśli nie, to wtedy już nie są wolne zdaniem Holland.

13-02-2019

gośćAleż baba czy chłop jest wstrętna jak pozostałe feministki!

13-02-2019

gośćwygląda na bardzo zaniedbaną starszą panią

13-02-2019

gośćrodzice tej pani, tak jak pana Michnika byli żydowskimi komunistami w okresie PRL w okresie największych prześladowań Polaków. Dzisiaj razem … Czytaj całość

13-02-2019

gośćNiech nie reprezentuje Polski! Pokazuje zły wizerunek naszych kobiet. Kocmołuch!

12-02-2019

GośćTiaaaa, "wolne media" klepące jak leci Tuska po ramieniu. Newsweek, TVN, dawniej TVP , Wyborcza, etc.. Taaa, demokracja w języku lewaków, … Czytaj całość

12-02-2019

gośćNie można mówić o wolności nie uwzględniając dyspozycyjnośći i oszustwa w mediach

12-02-2019

gośćKoszmarna żydówka,opluwająca Polaków