Przewrócono pomnik prałata oskarżonego o pedofilię. "Pomnik ks. Jankowskiego dzisiaj ma wrócić na miejsce"
henryk jankowski
21.02.2019 22:00

Przewrócono pomnik prałata oskarżonego o pedofilię. "Pomnik ks. Jankowskiego dzisiaj ma wrócić na miejsce"

Po protestach komitetu budowy monumentu władze miasta postanowiły z powrotem ustawić pomnik na cokole. Słusznie?

Podziel się
Dodaj komentarz

Pod koniec zeszłego roku opinią publiczną na nowo wstrząsnęły doniesienia o przypadkach molestowania seksualnego, którego ksiądz Henryk Jankowski miał dopuszczać się na dzieciach z parafii św. Barbary w Gdańsku (a później w parafii św. Brygidy). Po opublikowaniu głośnego reportażu w Dużym Formacie opowiadającym o "relacji" słynnego kapelana Solidarności z Bożeną Aksamit, w mediach rozpętała się burza, a do gazet masowo zaczęły zgłaszać się kolejne ofiary duchownego.

Jak podaje Gazeta.pl, w nocy z czwartku na piątek słynny pomnik zmarłego w 2010 roku prałata stojący w Gdańsku przy ulicy Stolarskiej został powalony na ziemię przez grupę mężczyzn. Sprawcy zdarzenia zostali złapani nad ranem, a swoje działanie uzasadnili w manifeście wysłanym do redakcji OKO.press oskarżając Henryka Jankowskiego o "podły i haniebny gwałt na godności, wolności seksualnej i prawie do prywatności oraz wykorzystanie z zimną krwią trudnej sytuacji społecznej młodych ludzi, dziewcząt i chłopców". Na koniec dodali, że prałat odpowiada za "liczne zamachy na godność oraz dyskryminację osób i społeczności poprzez szerzenie mowy nienawiści, publiczne głoszenie poglądów antysemickich, a także łżenie z ludzi o odmiennych poglądach politycznych".

Według informacji Gazety.pl, wstępnie władze miasta podjęły decyzję, żeby tymczasowo usunąć monument z poprzedniego miejsca, jednak po protestach komitetu budowy pomnika ks. Jankowskiego podjęto decyzję o jak najszybszym ustawieniu rzeźby na cokole, zaraz po naprawie uszkodzeń powstałych w wyniku przewrócenia.

Miasto wycofuje się z wcześniejszych deklaracji i pomnik ks. Jankowskiego - za sprawą determinacji społecznego komitetu - dzisiaj ma wrócić na miejsce - napisał w czwartek o południu na Twitterze dziennikarz Onetu, Piotr Olejarczyk.

Myślicie, że pomnik oskarżonego o pedofilię prałata Jankowskiego faktycznie powinien wrócić na swoje miejsce?

komentarze
+1
+1
wow!
ważne
słabe
straszne
Napisz komentarz
Zwiń komentarze
21-02-2019

gośćCzym ta osoba zasłużyła sobie na pomnik?

21-02-2019

GośćZ jakiej racji wogóle postawiono mu pomnik?

21-02-2019

gośćgwałciciele w kieckach - do piekła z nimi

25-02-2019

gośćtylko podczas tego rządu takie rzeczy są możliwe i to w tym kraju czas pokaże jak szybko poleci z cokolllllllu. Pomniki gwałcicielom skandal

24-02-2019

Artur GSANTO SUBITO, ku...wa mac

23-02-2019

GośćKuria niech se weźmie, kleryki niech mają wzorca.

23-02-2019

gośćPowrot to Hanba.

23-02-2019

GośćTylko w Polsce stawia sie pomniki zboczeńcom

23-02-2019

GośćPytam sie ile czasu nie zyje jankowski. Ja bym chciala widziec dowody tego molestowania i spytac Chemu dopiero Teraz ofiara o tym mowi

23-02-2019

gośćZboczeńcy na pomniki! O takem Polskie walczyliśmy???