Trwa ładowanie...
Przejdź na

Gwiazda "Harry'ego Pottera" rozważa eutanazję: "Nikt nie chce nie trzymać moczu, być śmierdzący i bezradny"

115
Podziel się

Miriam Margolyes ujawniła, że poprosiła swoją partnerkę, aby w razie nieuleczalnej choroby pomogła jej umrzeć.

Gwiazda "Harry'ego Pottera" rozważa eutanazję: "Nikt nie chce nie trzymać moczu, być śmierdzący i bezradny"
bCycXgbp

Miriam Margolyes to brytyjska aktorka, która międzynarodową popularność zdobyła przede wszystkim dzięki roli profesor Pomony Sprout w filmie Harry Potter i Komnata Tajemnic. Aktualnie gwiazda występuje w nowej serii dokumentalnej BBC, w której zgłębia temat starzenia się i śmierci.

W pierwszym odcinku 77-latka udała się do Ameryki, aby spotkać się z ludźmi, którzy wszelkimi sposobami próbują wydłużyć swoje życie. Rozmawiała z nimi o ich podejściu do zdrowia i duchowości. Miriam podzieliła się też własnymi doświadczeniami i ujawniła, że popiera eutanazję.

Wolałabym być żywa niż martwa. Umieranie jest rzeczą, która martwi ludzi i rozumiem to. Mnie też martwi. Nikt nie chce nie trzymać moczu, być śmierdzący i bezradny - mówi bez ogródek.

bCycXgbr

Margolyes wyznała, że w ciągu ostatnich kilku lat zmarło wielu jej przyjaciół. Najbliższa koleżanka miała raka trzustki i odchodziła w męczarniach.

Pytała mnie, kiedy to się skończy. Bardzo mnie to smuciło i zaczęłam się zastanawiać, dlaczego musimy przez to przechodzić? Dlaczego pozwalać na taki ból? Dlaczego nie ma ustawy pozwalającej na skrócenie mąk? Wtedy skoncentrowałam się na tym temacie - wyjaśnia Margolyes. Dopóki śmierć jest dobrowolna, jest w porządku. Nie uważam, aby takie samobójstwo było czymś strasznym. Jeśli ludzie chcą zakończyć swoje życie, ponieważ są w stanie przerażającej choroby, to chyba zrozumiałe?

Miriam, która od ponad 50 lat jest w związku z Heather Sutherland, ujawniła, że poprosiła swoją partnerkę, aby w razie ciężkiej, nieuleczalnej choroby pomogła jej umrzeć.

bCycXgbx

_**Jedną z rzeczy, które zawsze jej mówiłam było: "Proszę, nie pozwól mi cierpieć" -**_ wyznaje aktorka. Mam nadzieję wywalczyć zmianę w prawie, aby ci, którzy chcą umrzeć, mogli poprosić o pomoc swoich przyjaciół bez narażania ich na oskarżenie o morderstwo.

Miriam wyjaśniła, że takie podejście do śmierci w dużej mierze wzięło się z jej traumatycznych przeżyć z dzieciństwa. Wspomina mamę, która po udarze cierpiała, wegetując.

To był najgorszy czas w moim życiu i właśnie tego się boję: udaru mózgu i przebywania w takim stanie - tłumaczy.

Margolyes dodała, że program BBC o śmierci był jednym z najtrudniejszych przedsięwzięć, w jakich kiedykolwiek wzięła udział.

bCycXgby
bCycXgbz
bCycXgbS
KOMENTARZE
(115)
Gość
rok temu
Ma racje
gość
rok temu
Od 50lat żyje w związku z partnerką - dłużej niż wiele par hetero
gość
rok temu
Czytaj zanim się wypowiesz, mówiła m.in o umieraniu na raka trzustki, czy udarze
bCycXgbT
gość
rok temu
Popieram ! Nie chcę cierpieć przed śmiercią.To powinien być wolny wybór.
Gość
rok temu
To cudowna, madra i przezabawna kobieta.
Najnowsze komentarze (115)
Gość
rok temu
Do decyzji.
Gość
rok temu
A kto mi k***a zabroni chciec idealnego zycia, no chyba nie ty. Jak twoim marzeniem jest zdychac na raka w samotnosci i biedzie to twoja broszka ale nie zycz tego innym.
Gość
rok temu
Bardzo ją lubię, zabawna kobieta. Widać że chce żyć.
Gość
rok temu
Bardzo ją lubię, zabawna kobieta. Widać że chce żyć.
Gość
rok temu
Nie mąk tylko męk
Sanepid
rok temu
no, jeszcze by tego brakowało!!
gość
rok temu
nawet żeby umrzeć - to trzeba mieć kasę :-(
Gość
rok temu
Nawiedzona jestes
bCycXgbL
Gość
rok temu
Mądra kobieta. Popieram
Gość
rok temu
To znaczy że matka czy ojciec mogą Cię zabić jakby się twoja matka za wczasu wyskrobala to by Cię nie było debilu
Gość
rok temu
Nie oceniaj kogoś, jeśli sam nie wierzysz to nie zabraniaj tego innym i nie nazywaj ciemnogrodem b oto świadczy że z tobą coś nie tak jełopie
Koza
rok temu
Przewraca już jej się w głowie na starość
Gość
rok temu
Tak tak tak. Oczywiscie, bo zycie jest po to zeby wszystko było idealne, bez łez, bez cierpienia, smutkow. LUDZIE OBUDZCIE SIE W KONCU! To jest zycie a nie koncert zyczen! To obrzy dliwe ze wszystko bys cie chcieli idealnie ! To nie na ziemi!
Gość
rok temu
Czarownica
...
Następna strona
bCycXgcn