Karolina Wajda przegrała w sądzie z macochą! "Zostałam pozbawiona wszystkich praw autorskich do dzieł ojca"
karolina wajda
07.06.2019 12:35

Karolina Wajda przegrała w sądzie z macochą! "Zostałam pozbawiona wszystkich praw autorskich do dzieł ojca"

Córka zmarłego reżysera nie planuje się odwoływać od tej decyzji, ale podkreśla, że jest jej przykro.

Podziel się
Dodaj komentarz

W październiku 2016 roku zmarł wybitny polski reżyser, laureat Oscara za całokoształt twórczości, Andrzej Wajda. Przez 90 lat swojego życia zdążył się czterokrotnie ożenić, ale miał tylko jedno dziecko - córkę Karolinę.

Chociaż łączyły ich bardzo dobre relacje, to, jak się z czasem okazało, nie uwzględnił jej w swoim testamencie, a mówiąc dokładniej, w tej wersji, która została uznana za ostateczną.

Kłopot polegał na tym, że po śmierci reżysera odnaleziono aż osiem testamentów. Jak udało się ustalić, pod koniec życia Wajda traktował usuwanie spadkobierców, którzy przestali mu się podobać i dopisywanie nowych jako swego rodzaju hobby.

W jednej z wersji reżyser zapisał prawa autorskie do swoich dzieł Karolinie, zaś majątek - fundacji, która miała przyznawać stypendia uzdolnionej młodzieży. Następnie namówił córkę, by zrzekła się wszelkich praw, bo dzięki temu więcej przypadnie młodym artystom.

Karolina, która nigdy nie chciała tych pieniędzy dla siebie, chętnie się zgodziła. Wtedy reżyser wykorzystał jej zrzeczenie się, by w kolejnej wersji testamentu zapisać wszystko swojej ostatniej żonie, Krystynie Zachwatowicz.

Karolina miała nadzieję namówić macochę na polubowne rozwiązanie sprawy, jednak nic z tego nie wyszło. Skończyło się procesem i przegraną córki reżysera w sądzie.

Nie odwołuję się od tej decyzji. Liczyłam, że mimo wszystko Krystyna Zachwatowicz zrealizuje marzenie ojca o powołaniu fundacji. Tak się nie stało. Bardzo nad tym boleję. Zostałam pozbawiona wszystkich praw autorskich do dzieł ojca, czyli nie dysponuję pieniędzmi, by pomóc młodym artystom - wyznaje smutno córka reżysera w rozmowie z Faktem.

komentarze
+1
+1
wow!
ważne
słabe
straszne
Napisz komentarz
Zwiń komentarze
07-06-2019

GośćPrzykre ze ojciec tak postąpił z jedyną córką

07-06-2019

GośćPrzykra sprawa

07-06-2019

GośćTaka byla wola zmarlego ?

09-06-2019

gośćJest bardzo podobna do matki, ale brzydko się starzeje. Wygląda n 10 lat starszą.

08-06-2019

MACIUŚpani Karolino koniecznie trzeba wystąpić o zachowek utrzeć noska chciwej babci

08-06-2019

gośćMacochy są podłe Karolina,zresztą nie martw się do grobu tego nie weżmie,a widać że jest bardzo stara także niedługo kipnie.

08-06-2019

GośćMoze wiedzial co robi

08-06-2019

gośćDarowany przez ojca dworek Norwida nie wystarczy???

08-06-2019

GośćTo byly jego pieniadze,mial prawo decydowac na co je przeznaczy

08-06-2019

GośćA baby jak zwykle. Nie mogą stworzyć czegoś same, tylko biorą się za łby walcząc o schedę po facecie.