Czwartek 11.07.2019 16:30

Vincent Lambert nie żyje. Rodzina przez 10 lat walczyła o odłączenie go od aparatury podtrzymującej życie

Vincent Lambert

Vincent Lambert nie żyje. Rodzina przez 10 lat walczyła o odłączenie go od aparatury podtrzymującej życieVincent Lambert był przez ostatnią dekadę symbolem prawnych zawiłości związanych z eutanazją we Francji. Mężczyzna w 2008 roku uległ wypadkowi, w wyniku którego doznał trwałego uszkodzenia mózgu, a w konsekwencji miał spędzić resztę życia w stanie wegetatywnym. O odłączenie go od aparatury podtrzymującej go przy życiu wnioskowała jego małżonka oraz czwórka rodzeństwa.

Zobacz: Vincent Lambert nie zostanie poddany eutanazji. Paryski sąd zawiesił wyrok

Temu pomysłowi kategorycznie sprzeciwiali się rodzice Lamberta, którzy wnioskowali o interwencję samego prezydenta Emmanuela Macrona oraz odwoływali się do ONZ. Viviana i Pierre Lambert świętowali swoje krótkotrwałe zwycięstwo w maju, kiedy to na wniosek sądu apelacyjnego lekarze mieli kontynuować podtrzymywanie ich syna przy życiu. Ostatecznie losy Lamberta rozstrzygnęła jednak decyzja sądu kasacyjnego, który podtrzymał poprzedni wyrok o odłączeniu pacjenta od aparatury.

Vincent Lambert zmarł w czwartek o godzinie 8:24 w Szpitalu Uniwersyteckim w Reims - powiedział w czwartek w rozmowie z agencją AFP bratanek Vincenta - Francois Lambert.

Śmierć Vincenta jest teraz nieunikniona, możemy już tylko zrezygnować z walki. Tym razem to koniec. Nasi prawnicy w ostatnich dniach robili co w ich mocy i starali się wyegzekwować apel ONZ o zawieszenie decyzji sądu. Na próżno - oświadczyli Viviana i Pierre Lambert w liście przekazanym AFP po wpłynięciu decyzji sądu kasacyjnego.

Zobacz: Gwiazda "Harry'ego Pottera" rozważa eutanazję: "Nikt nie chce nie trzymać moczu, być śmierdzący i bezradny"

Prawnicy wynajęci przez rodziców Vincenta już zapowiedzieli, że planują oskarżyć lekarza, który nakazał wstrzymanie urządzeń podtrzymujących 42-latka przy życiu o morderstwo z premedytacją.

Pudelek.pl na Facebooku:
STOP HEJT!
Dzielenie się opinią jest cenne, ale nie rań innych. Więcej o akcji

Komentarze (242)

Odpowiedz
1 1
zgłoś
gość 12.07.2019 12:51
Jak mozecie pokazywac jego twarz?! Nawet we francuskich mediach jest ona zaslonieta. Prawo do wizerunku!!!
Odpowiedz
2 2
zgłoś
Gość 12.07.2019 13:14
Ten człowiek zginął przez zagłodzenie...To męczarnia
Odpowiedz
1 1
zgłoś
Gość 12.07.2019 13:14
Czasem trzeba pozwolić człowiekowi odejść, odejść z godnością.
No właśnie z godnością!!! A nie przez zagłodzenie!!! Czy to jest etyczne??
Odpowiedz
1 1
zgłoś
Gość 12.07.2019 13:27
Tytuł nie jest prawdą! Sprawdzajcie co piszecie, chyba! Rodzice walczyli aby nie odłączać go, to żona chciała inaczej i sąd zdecydował. Człowieka odłączyli i zagłodzili na śmierć.
Odpowiedz
1 0
zgłoś
gość 12.07.2019 14:10
Gość: To nie bylo życie. On tak naprawdę to już dawno umarł.
bo nikt go nie rehabilitował
Ładowanie komentarzy…