Trwa ładowanie...
Przejdź na

Wojciech Cejrowski o pożarze Amazonii: "Nie chce mi się wierzyć. Może ktoś podpalił ropę? LASY AMAZOŃSKIE SĄ NIE-PALNE"

190
Podziel się

Znany podróżnik przekonuje, że może ktoś... podkłada ogień.

Wojciech Cejrowski o pożarze Amazonii: "Nie chce mi się wierzyć. Może ktoś podpalił ropę? LASY AMAZOŃSKIE SĄ NIE-PALNE"
bDHKiAid

Od kilku tygodni gigantyczny pożar trawi dżunglę amazońską. Główną przyczyną takie stanu rzeczy jest ponoć susza i wylesianie dokonywane pod kierownictwem prezydenta Brazylii, Jaira Bolsonaro, który teraz w panice wysłał do walki z żywiołem zastępy żołnierzy.

W sprawie wypowiada się wiele osób publicznych. Celebryci publikują na swoich profilach w mediach społecznościowych pełne oburzenia posty.

bDHKiAif

Swoje trzy grosze postanowił dorzucić znany podróżnik Wojciech Cejrowski, twierdząc, że nie do końca wierzy w doniesienia o pożarach.

Lasy amazońskie są NIE-palne. Aby sobie wypalić małe pole, trzeba się BARDZO napracować. Najpierw trzeba zwalić wszystkie duże drzewa, potem wykarczować resztę i palić kawałkami. Amazońskie ogniska gasną same z siebie, trzeba je stale wachlować, rozdmuchiwać. Amazońskie drewno, nawet suche, palić się nie chce. Dlatego Indianie na rozpałkę lubią stosować nasze plastikowe butelki. Stare butelki i zapalniczka zastępują dzisiaj dawniejsze koraliki przywożone na wymianę. Powód? Rozpalanie ognia.

(...) w Amazonii nie ma jak rozpalić ognia. Oczywiście istnieją techniki pocierania patykiem o patyk, ale to zawsze robota ŻMUDNA. Ogień w Amazonii rodzi się niechętnie, za to bardzo chętnie gaśnie. Jak w tej sytuacji oceniać pożary lasów amazońskich? Nie wiem. Widziałem zdjęcia i filmy, ale... widziałem też na WŁASNE oczy, na żywo, że Amazonia jest niepalna. Jej niepalność znam z OSOBISTEGO doświadczenia liczącego trzydzieści lat - pisze Cejrowski.

bDHKiAil

Podróżnik wysnuwa teorię, że ktoś... podpala Amazonię.

Więc? Nie dowierzam. Nie chce mi się wierzyć w te pożary. A jednocześnie głupio mi to mówić w sytuacji, gdy widzę filmy. Ha! A może ktoś podpalił ropę? Nie wiem. Szukam odpowiedzi i mi się rachunki nie zgadzają. Ot co. Sam z siebie amazoński las palić się nie chce. Gdyby mi ktoś postawił zadanie podpalenia dużej połaci lasu w Amazonii, to bym go poprosił o napalm lub dynamit do wysadzenia ropociągu - przekonuje dalej Wojciech.

Wpis Cejowskiego rozbudził wyobraźnię miłośników teorii spiskowych.

"Trafne spostrzeżenie Panie Wojciechu. Pewności nie mamy, czy te wiadomości są prawdziwe. Lewacy straszą w jakimś celu, niedługo okaże się w jakim!", "Pytanie podstawowe!!! Kto na tym skorzysta????", "A czy WTC mógł się sam rozsypać w pył jak to miało miejsce???? NIGDY W ŻYCIU!!!", "Ten pożar Amazonii jest sztuczny, dosłownie i w przenośni", "Człowiek i benzyna stoją za tym wszystkim" - piszą w komentarzach.

bDHKiAim

Wierzycie, że ktoś celowo podkłada ogień pod amazońskie lasy?

bDHKiAin
bDHKiAiG
KOMENTARZE
(190)
Gość
rok temu
W kontekście koncertu madonny w którym parę miesięcy temu przepowiadala pożar lasu w Amazonii, to te fakty są naprawdę zastanawiające
dor
rok temu
no ale wiele wskazuje na to ze tym ogniem zajmuje sie jego brataniec polityczny patrzacy daleko na prawo,- no to przeciez musi byc dobrze bo pan podroznik brzydzi sie lewactwa
Koo Paa
rok temu
Ma rację to ludzka sprawka.
bDHKiAiH
gość
rok temu
Trudno się z nim nie zgodzić w tej sprawie.
Gość
rok temu
Myślę, że facet ma rację.
gość
2 lata temu
Pośmialiście się już, heheszkowe zdjęcia dodane? To i tak nie zmieni faktu,że Cejrowski ma rację a wy jesteście żałosnymi ignorantami. "– Pożary nie są zjawiskiem naturalnym w tych lasach – mówi Mark Cochrane, ekspert od pożarów i ekologii na Uniwersytecie Marylandu. Jego zdaniem wszystkie pożary w tym regionie są spowodowane przez ludzi."
gość
2 lata temu
ciekawe co te gadziny dla nas jeszcze szykują. ludzie dalej ślepi niestety i nic tego już nie zmieni.
Gość
2 lata temu
Biedne zwierzęta...
gość
2 lata temu
będzie wiadomo jak ugaszą ,jak posadzą drzewa- to nie podpalili ale jak zaraz na tym terenie cos wybudują to być może pierwszy raz zgodzę się z Cejrowskim
gość
2 lata temu
Wcale bym się nie zdziwił.
Emii
2 lata temu
Gość w tej kwestii ma racje. Ten pożar jest za duży, ma różne ogniska, a prezydent Brazylii od dawna zapowiadał, że kładzie nacisk na rozwój gospodarczy kraju, a do tego potrzebne są tereny. Jeszcze na spotkaniu z prezydentem Francji wyszło co wyszło. Wcale nie chce, żeby kraje zewnętrzne pomagały w ratowaniu Amazonii, bo Amazonia to jest ich puszcza a wtrącanie się zewnętrznych krajów narusza suwerenność Brazylii. Mowiąc, że może lepiej niech sobie Europa zalesia swoje tereny pokazał swoje stanowisko.Ewidentnie te pożary są mu na rękę - przypadek?? Nie sądzę.
Gość
2 lata temu
Uwielbiam i szanuję Pana Cejrowskiego! ! Najlepszy podróżnik i edukator ☺ Nie zawsze się z nim zgadzam ale w tej kwestii sądzę iż ma rację! W końcu to człowiek który wie bardzo bardzo bardzo dużo! !! Pozdrawiam ☺
Gość
2 lata temu
Oczywiscie ze celowo zeby zrobic miesce dla wielkich hodowli bydla .
bDHKiAiz
gość
2 lata temu
Co jak co, ale jako podróżnik, mówi o tych zjawiskach z autopsji.
...
Następna strona
bDHKiAjb