Czwartek 19.09.2019 18:15

Akcja "Nie świruj, idź na wybory" pod ostrzałem krytyki: "Sugerują, że wyborcy PiS są CHORZY PSYCHICZNIE"

Wybory 2019

Akcja "Nie świruj, idź na wybory" pod ostrzałem krytyki: "Sugerują, że wyborcy PiS są CHORZY PSYCHICZNIE"

Przed nami wybory parlamentarne, które odbędą się 13 października. Z tej okazji osoby związane z kulturą i sztuką przyłączyły się do akcji Nie świruj, idź na wybory mającej zachęcić Polaków do pójścia do urn. Niestety, wywołała ona w sieci ogromne kontrowersje.

Pamela Anderson zachęca do głosowania na Partię Razem. Internauci: "Pochodzi to z twojego mózgu czy z sylikonu?"

W krótkich filmikach aktorzy odgrywają scenki parodiujące fobie przed głosowaniem. Krótki pokaz aktorskich umiejętności kończą tytułowym hasłem akcji: nie świruj, idź na wybory.  W przedsięwzięciu wzięli udział między innymi Anna Nehrebecka, Wojciech Pszoniak i Olgierd Łukaszewicz.

Na wideo intensywnie promowane przez Zbigniewa Hołdysa spadła lawina krytyki. Niektórzy uważają, że aktorzy parodiują osoby chore psychicznie i wzmacniają w ten sposób krzywdzące stereotypy:

Stereotypu "wariata" wywołującego wstyd i skazującego na marginalizację bez ogródek używa się w obecnej kampanii wyborczej, by ośmieszyć rzesze niegłosujących lub głosujących "inaczej". Rykoszetem dostają osoby zmagające się z zaburzeniami zdrowia psychicznego. To właśnie takie potoczne wyobrażenia powstrzymują licznych chorych przed korzystaniem z pomocy medycznej i skazują ich na niepotrzebne cierpienia - zauważyła Maria Libura, kierowniczka Zakładu Dydaktyki i Symulacji Medycznej Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Para prezydencka oraz Jolanta Kwaśniewska też poszli na wybory (ZDJĘCIA)

Podobnego zdania jest Patrycja Wieczorkiewicz z Codziennika Feministycznego:

Polska "elyta" pseudointelektualna na czele z Andrzejem Mleczką znów urządziła sobie zawody z ignorancji i bucerstwa, sugerując, że wyborcy PiS są chorzy psychicznie i stąd biorą się ich sympatie polityczne - zaczęła swój facebookowy wpis.

Zauważyła, że akcja powiększa społeczne podziały:

W czasie kiedy PiS pracuje nad reformą psychiatrii […] "obrońcy demokracji" (wśród nich Wojciech Pszoniak, który pobił rekord żałości przedrzeźniając chorych psychicznie w opublikowanym przez siebie video, oraz Janusz Gajos, Robert Jankowski, Anna Cieślak i Zbigniew Hołdys) postanowili obrazić co czwartą osobę w Polsce, łącząc zaburzenia psychiczne z prawicowymi, antydemokratycznymi preferancjami politycznymi. Prawica (cynicznie, acz sprytnie i słusznie) ogłosiła, że "totalna opozycja kpi z chorych", prorządowe media mówią o "uderzającej pogardzie do ludzi" i stygmatyzacji. I kto tu jest zaradny, a kto jest zwykłym pajacem? - pytała.

Zobaczcie kontrowersyjne filmiki. Tego typu forma zachęcania do głosowania to rzeczywiście przesada?

Pudelek.pl na Facebooku:
STOP HEJT!
Dzielenie się opinią jest cenne, ale nie rań innych. Więcej o akcji

Komentarze (642)

« Najstarsze « Starsze Oglądasz 1-30 z 642
Odpowiedz
210 25
zgłoś
gość 19.09.2019 18:23
Żenua
Odpowiedz
45 10
zgłoś
Gość 19.09.2019 18:24
Nie mozna komentowac ? Lol
Odpowiedz
250 45
zgłoś
Olo 19.09.2019 18:25
Jacy oni straszni i brzydcy
Odpowiedz
181 94
zgłoś
gość 19.09.2019 18:27
PiS i tylko PiS nie ma innej alternatywy
Odpowiedz
86 29
zgłoś
gość 19.09.2019 18:32
Brawo!! biorąc pod uwagę wzrost poparcia dla PIS idący w parze ze wzrostem frekwencji.
Ładowanie komentarzy…
« Najstarsze « Starsze Oglądasz 1-30 z 642