Trwa ładowanie...
Przejdź na

Mateusz Morawiecki napisał list do szefa Netflixa! "W serialu pokazano krzywdzące dla Polski nieścisłości historyczne"

116
Podziel się

Premier postanowił zwrócić uwagę na błąd w serialu "Iwan Groźny z Treblinki". Pojawiła się w nim mapa, która błędnie umieściła kilka obozów koncentracyjnych we współczesnych granicach Polski.

Mateusz Morawiecki napisał list do szefa Netflixa! "W serialu pokazano krzywdzące dla Polski nieścisłości historyczne"
bDYcFNqZ

Mateusz Morawiecki od 2017 roku sprawuje funkcję Prezesa Rady Ministrów. Polityk od samego początku swojej kadencji starannie dba o wizerunek kochającego męża i ojca. W mediach regularnie pojawiają się więc zdjęcia premiera kupującego żonie kwiaty czy spędzającego czas z dziećmi.

Okazuje się również, że Morawieckiemu leżą na sercu losy polskich miłośników seriali. W poniedziałek na swoim oficjalnym facebookowym profilu premier ogłosił, że zdecydował się napisać list do szefa platformy Netflix, Reeda Hastingsa. Powodem wystosowania pisma był serial Iwan Groźny z Treblinki, opowiadający historię ukraińskiego zbrodniarza wojennego Iwana Demianiuka.

bDYcFNrb

W jednym z odcinków dokumentu pojawiła się mapa, która miała zobrazować rozmieszczenie obozów zagłady w trakcie II wojny światowej. Producenci serialu błędnie osadzili je jednak we współczesnych granicach Polski. Pomyłka została szybko zauważona nie tylko przez internautów, ale również przedstawicieli polskiej sceny politycznej. W związku z tym sprawą postanowił zająć się Mateusz Morawiecki.

Napisałem list do szefa Netflixa pana Reeda Hastingsa w sprawie nieścisłości historycznych w produkcjach filmowych na tej platformie. Być może dla ich twórców to mało znaczące pomyłki, ale są bardzo krzywdzące dla Polski i naszym zadaniem jest stanowczo zareagować. Mam nadzieję, że moje argumenty spotkają się ze zrozumieniem osób zarządzających Netflixem - czytamy we wpisie premiera.

Pewne materiały dostępne na Państwa platformie są bardzo nieprecyzyjne - do tego stopnia, że zaciemniają historyczne fakty i wybielają rzeczywistych sprawców tych zbrodni. Niedawno opublikowany serial The Devil Next Door przedstawia mapę, która niezgodnie z prawdą umieszcza kilka niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych we współczesnych granicach Polski. Brak też jakiegokolwiek komentarza lub wyjaśnienia, że obozy te były zarządzane przez Niemcy - pisze już w samym liście Morawiecki.

W swoim liście premier Polski zwrócił uwagę, że zawierający błędną mapę serial nie tylko wprowadza widzów w błąd, ale jest również szczególnie krzywdzący dla wizerunku państwa polskiego.

bDYcFNrh

Mapa nie tylko jest nieprawdziwa, ale wprowadza widzów w błąd, sugerując im, że Polska była odpowiedzialna za założenie i prowadzenie tych obozów oraz za popełnione w nich zbrodnie. Mój kraj nie istniał nawet w tamtym czasie jako niepodległe państwo, a miliony Polaków zostały w tych obozach zamordowane. Z tego powodu ten element serialu jest niczym innym jak pisaniem historii na nowo.

Jednocześnie Morawiecki wyraził nadzieję, że produkcja jak najszybciej naprawi swój błąd, a widzowie zostaną o tym fakcie odpowiednio poinformowani.

Zobaczcie cały list premiera Morawieckiego do szefa Netflixa.

bDYcFNri
bDYcFNrj
bDYcFNrC
KOMENTARZE
(116)
Gość
rok temu
Bardzo dobrze ze zwrócił uwagę , w końcu to premier Polski
Gość
rok temu
Jeśli my nie zadbamy o prawdę historyczna związana z naszym krajem to nikt za nas tego nie zrobi, dobrze ze zwrócił uwagę na błąd
Gość
rok temu
Rozwiązanie jest proste wynająć jakąś dobrą kancelarie z Brooklinu i niech Netlix buli jakieś że 100 baniek albo za tą kwotę nakręcił serial o polskich bohaterach 2 wojny zaczynając np od speców co złamał Enigme..
bDYcFNrD
gość
rok temu
No i bardzo dobrze.W tym czasie nasz kraj miał zupełnie inne granice , a Niemcy powolutku chca zmieniać historię,na zasadzie to nie my-to naziści zrobili.
gość
rok temu
Nie specjalnie go lubię ale tu przyznaje racje nie można zmieniać historii!
Najnowsze komentarze (116)
Jarek
rok temu
Cóż to za bujdy 😁. Netflix ma gdzieś Mateo a 98%Amerykanów nie wie co to Polska.
Rtl
rok temu
Jeśli były nieścisłości w jakims tam serialu i zostało to wylapane to ok , ale niech zwrócą tez uwage na nieścisłości , które sa obecnie w Polsce i ja krzywdzą .Bo to co teraz zapisuje sie na kartach historii juz źle wpływa na nasz wizerunek !!!
gość
rok temu
właściwa reakcja! wreszcie ktoś o to zadbał jak należy!
gość
rok temu
Cała historia to tylko biedna, wiecznie pokrzywdzona Polska.
Gość
rok temu
Ireneusz Lisiak pisze o tym zjawisku, polecam gorąco!$
Gość
rok temu
Dobrze ze ktoś w Polsce czuwa nad tym i nie jest mu to obojętne ze historia jest przeznaczana a kolejne pokolenia (niedouczone) po prostu zapamiętują to co łatwo dostępne np w TV..
gość
rok temu
Za parę lat Niemcy zaczną odgrywać rolę pokrzywdzonych . Każdy Polak powinien bronić swojej Ojczyzny .Takie zaciemnianie albo przeinaczanie historii to obelga dla Polaków.
gość
rok temu
Jedyne co jest krzywdzace dla Polski to jego partia. !!!!!! PiS dzieli.
bDYcFNrv
gość
rok temu
Jedyne co jest krzywdzace dla Polski to jego partia. !!!!!! PiS dzieli.
gość
rok temu
Premier ma rację. To nie jest film fantasy gdzie państwa są budowane przez graczy w internecie.
gość
rok temu
Od kiedy to , scenariusz filmu ma obowiązek być zgodny z prawda historyczną? Zabrania Pan Panie Premierze fikcji w filmach, to może i zabronić jej w książkach? Kolejna bzdura!
Lili
rok temu
Jestem dumna z Pana ,dosyć już kłamstw historycznych ....czas na wielkie poprawki i wyłapywanie błedow .Jednak szkoda że Pan musi jeszcze tym się zajmować...
gość
rok temu
Lateksowy premierku toż to pis zmienia historię a pan jak to obalił komunę,no nie,wprowadził Polskę do Unii???wstyd że ktoś taki chce prostować historię.
Gość
rok temu
Pan Morawiecki chyba serialu nie widział. Wyraźnie mówią w nim, że to nazistowskie obozy na terenie dzisiejszej Polski...
...
Następna strona
bDYcFNrX