Trwa ładowanie...
Przejdź na

Gucwiński WINNY ZNĘCANIA SIĘ nad niedźwiedziem!

881
Podziel się

Siedział 10 lat w klatce 2 na 2 metry. Gucwiński zapłaci... tysiąc złotych! Skandal?

Gucwiński WINNY ZNĘCANIA SIĘ nad niedźwiedziem!
bDfRjkJN

Takie historie bez wątpienia nie napawają optymizmem. Wczoraj Sąd rejonowy we Wrocławiu uznał Antoniego Gucwińskiego za winnego znęcania się nad niedźwiedziem o imieniu Mago. Jednocześnie odstąpiono od wymierzenia kary - wzięto pod uwagę fakt, iż wieloletni dyrektor wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego przez całe swoje życie "propagował humanitarne traktowanie zwierząt"... Czy to powinno go tłumaczyć? Gucwiński musi jedynie zapłacić 1000 złotych na rzecz Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

Historia niedźwiedzia Mago zaczęła się w 1991 roku, kiedy to zwierzę zostało wraz z matką i dwiema siostrami przywiezione do zoo z Tatr. Miś żył spokojnie do 1997 roku, kiedy to jego siostra urodziła mu trzy córki - aby powstrzymać dalsze akty kazirodztwa zdecydowano o zamknięciu Mago w betonowym pomieszczeniu o wymiarach... 2 na 2 metry. Spędził tam 10 lat! Od czasu kiedy zaatakował karmiącego go pracownika - równiż bez dopływu światła dziennego i dostępu do wybiegu.

Taka sytuacja zaniepokoiła nie tylko odwiedzajacych ogród, ale także działaczy Fundacji Viva!. Najpierw złożyli oni doniesienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, jednak po dwukrotnym umorzeniu sprawy postanowili dochodzić praw misia występując z oskarżenia prywatnego.

bDfRjkJP

Gucwiński nigdy nie przyznał się do winy, twierdząc, że nie miał ani środków, ani możliwości, aby zapewnić Mago lepsze warunki życia. Do swoich sióstr mógł dołączyć jedynie po wykastrowaniu, a do tego ówczesny dyrektor dopuścić nie chciał, gdyż uważał niedźwiedzia za świetnego samca rozpłodowego... W 2007 roku, nowy dyrektor placówki, Radosław Ratajszczak, zdecydował się na kastrację zwierzęcia i Mago powrócił a wybieg. Teraz mieszka na nowym, obszernym terenie z drzewami i małym źródełkiem, gdzie każdy może go oglądać.

Były szef ogrodu argumentował w zeszłym roku, że powzięte przez niego środki wynikały z zasad bezpieczeństwa:

Dla zwierząt drapieżnych wejścia do klatek powinny być możliwie niewielkie. Zwierzęta powinny móc spokojnie przez nie przechodzić, ale nie można się spodziewać, że będą miały rozmiar domowych drzwi - zastrzegał Gucwiński i dodawał: Niedźwiedź jest zwierzęciem poruszającym się na czterech łapach, i to jest dla niego naturalna postawa. Oprócz tego pomieszczenie miało ok. 2,5 metra wysokości i niedźwiedź, gdyby chciał, mógł spokojnie stanąć na dwóch łapach**.**

Sąd pierwszej i drugiej instancji uznał, że Gucwiński nie dopuścił się przestępstwa, bo chociaż niedźwiedź przebywał w nieodpowiednich warunkach, były dyrektor nie mógł zapewnić lepszych, a także cały czas poszukiwał dla niego innego, bardziej odpowiedniego miejsca. Jednak Sąd Najwyższy stwierdził, że w tym przypadku źle oceniono okoliczności, w których doszło do wyrządzenia Mago krzywdy. Zwrócono uwagę na to, że nad zwierzęciem można znęcać się również w sposób nieświadomy. Po ponownym rozpatrzeniu sprawy orzeczono, że Gucwiński winny jest wieloletniego, ale "nieświadomego" znecania się nad niedźwiedziem brunatnym.

bDfRjkJV

Antoni Gucwiński nie chce komentować wyroku. _**Gdyby nie ja, jego skóra już dawno by gdzieś wyleniała**_ - rzucił jedynie.

Pełnomocnik Vivy!, mecenas Iwona Elżanowska oceniła w rozmowie z Gazetą Wyborczą, że jest to symboliczny, ale niezwykle istotny:

Ten wyrok jest bardzo ważny, gdyż wskazuje innym sądom, jak w świetle Ustawy o ochronie zwierząt należy traktować problem znęcania się nad zwierzętami.

Wyobraźcie sobie: 10 lat w betonowym pomieszczeniu 2 na 2 metry... Uważacie, że tysiąc złotych to wystarczająca kara?

bDfRjkJW
bDfRjkKq
KOMENTARZE
(881)
starykakalarz
10 lat temu
dla jarkacza i tak ten kojec byłby za duży! 1m. na 1m. i dość!
gość
10 lat temu
Polskie sadownictwo to jest jakis zart!!! W stanach za takie przestepstwo dostal by minimum 5 lat wiezienia + kare grzywny! To jest jakis zart zeby za takie okrucienstwo dostac 1000zl! Kraj debili!
gość
10 lat temu
teraz to Pana Dyrektora zamknac do klatki - co za obludny czlowiek - nie moge wprost uwierzyc - ktos kto krzywdzi bezbronne zwierzeta jest POTWOREM !
bDfRjkKr
gość
10 lat temu
Niedźwiedź do klatki trafił bo jest groźny dla ludzi i potrafi wydostac sie z ogrodzenia a na nowe, wyzsze ogrodzenie p.Gucwinski nie dostał pieniędzy mimo prósb i nalegan. Alternatywą było zastrzelenie niedźwiedzia. Łatwo rzucacie oskarżeniami.
gość
10 lat temu
widocznie wtedy nie mial innego wyjscia z sytuacji..zawsze dobrze traktowali zwierzeta
Najnowsze komentarze (881)
gość
10 lat temu
Kary muszą być drastyczne, żeby odstraszać potencjalnych oprawców zwierząt. Sprawę gucwińskiego należy potraktować jako groźny precedens.
gość
10 lat temu
zwyrodnialcy! ciekawe o czym jeszcze nie wiemy?!?!?
gość
10 lat temu
potwór!!! to powinno obiec cały świat!!! może wtedy zostanie należycie ukarany!!!!!!
gość
10 lat temu
tak poświęcili jak dla tego misia - potwory
gość
10 lat temu
osobniku podobny do hiczkoka???: 10 lat to około 3700 dni. musisz odpowiedzieć karnie za każdą godzinę męki tego biednego stworzenia. nie zaznasz spokoju p***y zwyrodnialcze.
gość
10 lat temu
pan Gucwiński na zdjęciu podobny do Hiczkoka
gość
10 lat temu
a ja p.Gucwińskich zawsze podziwiałam i mam do nich wielki szacunek.Ci ludzie całe swoje życie i niejednokrotnie pieniądze poświęcili dla tych zwierząt.
gość
10 lat temu
koszmarne zombie z tego zdjęcia robiły eksperymenty na biednym niedźwiedziu.
bDfRjkKj
gość
10 lat temu
jedną zombię ukarać za tortury na misiu , a drugą za ukrywanie tej zbrodni. tylko nie 1000zł. dodać 2 zera i odizolować od społeczeństwa.
gość
10 lat temu
dodam tylko: 2 tłuste stare okrutne azjatyckie zombie na tym zdjęciu to koszmar wrocławskiego zoo
gość
10 lat temu
azjatyckie zombie na tym zdjęciu to koszmar
gość
10 lat temu
darmowa kastracja - gucwiński i spółka
gość
10 lat temu
nawet do kastracji, po wieczne czasy
gość
10 lat temu
Panie Gucwinski, jesteśmy z Panem!
...
Następna strona
bDfRjkKL