Trwa ładowanie...
Przejdź na

Policja zaczyna ARESZTOWAĆ DJ-ów?!

463
Podziel się:

"Czy do zatrzymania komputera potrzebnych jest 15 policjantów? W tej chwili nie mam pracy, bo nie mam sprzętu."

Policja zaczyna ARESZTOWAĆ DJ-ów?!

Sprawa ta nie dotyczy wprawdzie nikogo znanego, ale ma duży związek z show biznesem i z wolnością kultury młodzieżowej. Te zdarzenia mogą mieć wielkie konsekwencje dla rozwoju polskiej sceny muzycznej. W całej Polsce w ostatnim czasie nasiliły się akcje policji mające na celu ściganie DJ-ów. Najgłośniejsze są dwie sprawy: DJ-a Frodo z Warszawy oraz DJ-a EsDwa z Białegostoku.

W pierwszym przypadku koncert miał odbyć się w cieszyńskim klubie Piwnica pod Targową. DJ Frodo, czyli Paweł Drągowski, ostatecznie nie wystąpił, bo do lokalu weszli policjanci, którzy skonfiskowali mu sprzęt. Funkcjonariuszy było podobno... piętnastu!

Mój komputer podpięty był pod ładowarkę i spokojnie siedziałem sobie przy barze, pijąc wodę. W żaden sposób mnie to nie dotyczyło. Podeszli do kolegi, który grał. Odruchowo zapytałem, gdzie jest mój komputer - relacjonuje muzyk w rozmowie z gazetacodzienna.pl. Policjant powiedział wtedy, że został zatrzymany i poprosili mnie o dowód osobisty, nie odpowiadając mi na żadne pytania merytoryczne. Zadałem pytanie o licencję ZPAV-u. Policjant nie miał zielonego pojęcia, o czym mówię. Zapytałem na jakiej podstawie zabrano mój komputer. Dowiedziałem się wtedy, że jestem posądzony o popełnienie przestępstwa. Traktuję to jako kradzież. Mało tego, został zabrany mi sprzęt, który jest niezbędny w mojej pracy. Dysponuję papierami i dokumentami z wytwórni fonograficznej, na co dzień gram koncerty. W tej chwili nie mam pracy, bo nie mam sprzętu. Rozmawiałem z policjantem, który zatrzymał mój komputer. Powiedział mi, że nie został jeszcze wysłany do biegłego. Mój prawnik zapytał o sygnaturę sprawy, aby móc kontaktować się z policją w moim imieniu. Na dokumencie, który otrzymałem, nie było nadanej żadnej sygnatury.

Inne zdanie w tej sprawie ma policja:

Policja otrzymała informację, że właściciel nie posiada dokumentów niezbędnych do legalnego odtwarzania muzyki. Zabezpieczono dwa laptopy - mówi asp. Rafał Dmagała, rzecznik cieszyńskiej policji. Jest podejrzenie naruszenia art. 16 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych - dodaje. Przepis ten dotyczy ochrony praw autorskich osobistych. Powołano biegłego, który bada sprawę. Już wiadomo, że na rzecz jednego ze stowarzyszeń nie zostało opłacone zezwolenie.

Nie wiem, czy do zatrzymania komputera potrzebnych jest 15 policjantów - komentuje to poszkodowany DJ.

Nieco odmienna jest sprawa DJ-a EsDwa, prowadzącego popularną audycję radiową HiphOpera. Jak donoszą lokalne media, został on zatrzymany przez funkcjonariuszy ZPAV (Związku Producentów Audiowizualnych) podczas grania imprezy. Powodem był brak licencji tej instytucji. Postawiono mu zarzuty nielegalnego rozpowszechniania utworów muzycznych.

Pomyślcie, jak napięta musi być sytuacja i jakie naciski na ściganie za brak licencji, skoro ucierpiał nawet DJ, który ją posiada. A ilu ich nie ma? I czy nakaz opłacania się przez muzyków jakiejś surowo ścigającej ich organizacji wpłynie dobrze na polską kulturę?

Zastanawia nas, czy policja powinna tak zdecydowanie zajmować się właśnie tym - zamykaniem imprez i przykręcaniem śruby młodym DJ-om, którzy i tak zarabiają grosze? A może by tak znaleźć i ukarać tych ludzi:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(463)
gość
10 lat temu
Dokładnie, te s*******y, które doprowadziły do śmierci zwierząt pewnie w ogóle nie zostaną ukarani, ale DJ, albo zwyczajny dzieciak ściągający muzykę są traktowani ja kryminaliści.
gość
10 lat temu
a ilu policjantów ściga gwałciciela albo pedofila?
gość
10 lat temu
Nawet nie wiedzialem, że w naszym wspanialym kraju DJ'owianie to przestepstwo
gość
10 lat temu
Zal!! Tuska soie poszukajcie i aresztujcie, bo to najwiekszy z******j RP!!!!!!!!!!
gość
10 lat temu
Funkcjonariuszy ZPAV? Instytucje kulturalne mają prawo do stosowania środków przymusu?
Najnowsze komentarze (463)
barbour ladie...
7 lat temu
cheap barbour jackets online barbour ladies jackets
fitflops clea...
7 lat temu
fitflop fitflops clearance australia
fitflop outle...
7 lat temu
fitflop fleur sandals fitflop outlet
ray ban austr...
7 lat temu
cheap ray ban sunglasses ray ban australia cheap
ray bans sung...
7 lat temu
ray ban australia store ray bans sunglasses australia
gość
7 lat temu
Nuda
gość
7 lat temu
Oczerniaja go przed wybormi. Podlosc ludzka nie zna granic
ugg sale uk
7 lat temu
ugg coupons united 553 ugg sale uk
gość
8 lat temu
Czy oni posyłają tą kasę poza Polskę w całości do tych komu się należy ? Czy ktoś to kontroluje czy jest bezkrólewie ? Nigdzie nie ma jasnych danych na ten temat !!!
yahu pawul
8 lat temu
Czy oni posyłają tą kasę poza Polskę w całości do tych komu się należy ? Czy ktoś to kontroluje czy jest bezkrólewie ? Nigdzie nie ma jasnych danych na ten temat !!! WORLDWIDE NO 1 DISCOTHEQUE & DEEJAY HISTORY WEBSITE (a few hundred very unique stories 'n' interviews about disco era) { an internet book about DISCOTHEQUE PIONEERS } YAHU PAWUL (yahudeejay) editor for www.djsportal.com more info: deejay / writer / discotheque & deejay historian
gość
10 lat temu
Profesjonalista kupuje licencję i nie zastanawia się nad tym, czy ma to sens. Nie musi również później nagrywać filmików i robić z siebie biednej niuni, bo skoro to taka persona w świecie muzyki to miałby wywalone i kupił sobie dwa razy lepszy sprzęt :) tak robi zawodowiec, a tylko g******z bawi się w wojnę z systemem, która z góry jest przegrana. Niech jeszcze pozwie Urząd Skarbowy hahahahahahaha
USA
10 lat temu
ySQRdf <a href=" [url= [link=
gość
10 lat temu
Co jest w tym złego że DJ puszcza piosenki ? Ci policjanci są jacyś nie normalni.... To tak jak by było u mnie np: na urodzinach moich gram sobie muzyke przyjeżdza policja i mnie aresztuje ?? gdzie tu kutwa logika..... krotko mówiąc CHWDP
gość
10 lat temu
Platfusy OBYWATELSKIE zadluzaja polske likwiduja przemysl podnosza ceny wprowadzaja nowe podatki LUDZIE NIE GLOSUJCIE NIGDY NA Z***W !
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie