16-letnia Pakistanka dostanie POKOJOWEGO NOBLA?!

151
Podziel się

Malala Yousafzai sprzeciwiła się Talibom. Jeżeli zostanie nagrodzona, jej życiu może grozić niebezpieczeństwo.

16-letnia Pakistanka dostanie POKOJOWEGO NOBLA?!

Już niedługo zacznie się "sezon" na przyznawanie Nagród Nobla. Jak donoszą norweskie media, wśród faworytów do najbardziej prestiżowej, pokojowej Nagrody Nobla znajduje się 16-letnia Pakistanka, Malala Yousafzai. Nominowano 259 kandydatów, w tym 50 organizacji.

W 2009 roku, mając zaledwie 12 lat, Malala zasłynęła prowadzonym dla BBC blogiem, w którym krytykowała próby ustanowienia przez Talibów prawa szariatu w Pakistanie, pisała o konieczności edukacji i emancypacji kobiet. W październiku ubiegłego roku została zaatakowana przez tamtejszych fanatyków religijnych - w drodze powrotnej ze szkoły postrzelono ją w głowę i szyję. Po serii operacji i intensywnej rehabilitacji, której poddano ją w jednym ze szpitali w Wielkiej Brytanii, nastolatka kontynuuje tam naukę.

Niestety, za wyróżnieniem, które mogłoby zostać przyznane Yousafzai iść mogą poważne, negatywne konsekwencje. Dziewczyna mogłaby stać się celem kolejnego ataku, bo nagrodzenie jej tak prestiżowym odznaczeniem na pewno rozwścieczyłoby radykalnych islamistów. Nie brakuje ich również na Wyspach, gdzie nie może czuć się do końca bezpieczna.

Dodajmy, że nastolatka przemawiała już m.in. w siedzibie ONZ i na Uniwersytecie Harvarda. Na razie jednak nie prowadzi już bloga.

KOMENTARZE
(151)
gość
6 lat temu
BRAWO!
gość
6 lat temu
dzielna
gość
6 lat temu
Trzymam za nią kciuki ! Mam nadzieję ,że pomimo wszystko nagroda trafi do niej, zdecydowanie się jej należy
gość
6 lat temu
i dobrze! o takich rzeczach powinno się mówić!!!
gość
6 lat temu
Nagroda trafiłaby w odpowiednie rece !
Najnowsze komentarze (151)
gość
5 lata temu
noblistka
gość
6 lat temu
uwielbiam ja brawo oby tak dalej o takich rzeczach powinno sie mowi
gość
6 lat temu
brzydkie te araby ;s
gość
6 lat temu
nie rozumiem dlaczego sprzeciwia się swojemu narodowi -zachód to samo zło.więc może żyć skromnie ale uczciwiej.bo do czego my tzw.europejczycy i ameryka zmierzamy ???????.
gość
6 lat temu
Dzielna dziewczyna-podziwiam ją !
gość
6 lat temu
Popieram takie akcje prawa kobiet powinnny byc respektowane na calym swiecie bez dwoch zdan
gość
6 lat temu
brawo!!!
gość
6 lat temu
12 lata i taka dojrzałosc?!?!?!?! rany. az mi wstyd. brawo. o takich rzeczach powinno sie mowic glosmo a nie krupie d**e dodzie miley.
gość
6 lat temu
sciagniecie s***t oznaczaloby ze konczy z religia. apostazja w islamie karana jest smiercia. religie - samo dobro tego swiata....
Gotarek
6 lat temu
Ale Putin miał kupić sobię tą nagrodę. Ma już wszystko i tylko najwyższych honorów brakuje w jego idealnym śnie...
blabla
6 lat temu
Ona juz zaryzykowala i podjela walke. Nagroda moze jej tylko dodac sily.
gość
6 lat temu
Ok jest dzielna zasluguje na wyroznienie ale wsrod reszty kandydatow napewno znajdzie sie ktos rownie godny tej nagrody a moze nawet bardziej
gość
6 lat temu
A POLKI NADAL SZUKAJĄ MĘŻÓW Z ISLAMISTÓW
gość
6 lat temu
Nie lubie Pakistanu. Do tej pory wszystkie osoby ktore poznalam z tego kraju byly okropne. Bardzo zadko uzywam taki slow, ale trzymajcie sie od nich z daleka dla wlasnego dobra. Ta dziewczyna nie zrobila za wiele dla ogolu. Postrzelili ja i juz zasluguje na Nobla? Chyba tak samo jak Obama zasluzyl na swoja nagrode. :P
...
Następna strona