Trwa ładowanie...
Przejdź na

Marek i Jędrzej wzięli PIERWSZY GEJOWSKI "ŚLUB" w Polsce! "Polak chce, to potrafi!"

1800
Podziel się:

Przechytrzyli prawo? "Ożeniliśmy się, znaczy: zamężyliśmy. Postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce."

Marek i Jędrzej wzięli PIERWSZY GEJOWSKI "ŚLUB" w Polsce! "Polak chce, to potrafi!"

Ta informacja może zaskoczyć wiele osób, a zwłaszcza polityków. Marek i Jędrzej Idziak-Sępkowscy zawarli właśnie... pierwszy w Polsce gejowski związek partnerski, i to w świetle prawa. Mężczyźni od lat żyli w nieformalnym związku i w końcu postanowili to zmienić. Wobec braku przepisów pozwalających zawarcie małżeństwa parom jednopłciowym, skorzystali z formy umowy cywilnej. 9 sierpnia w Krakowie odbył się ich "ślub", czyli ceremonia zawarcia umowy przed notariuszem.

Czekaliśmy na ustawę o związkach partnerskich, śledziliśmy, co dzieje się w Sejmie - wyjaśniają Marek i Jędrzej w rozmowie z TVN24. I w pewnym momencie doszliśmy do wniosku, że zwyczajnie możemy nie doczekać takiego dnia, kiedy dane nam będzie wziąć ślub. To postanowiliśmy pomyśleć o wzięciu spraw w swoje ręce.

Nazwiska zmienili urzędowo już wcześniej, teraz używają dwuczłonowych. Przez ostatnie półtora roku przygotowywali ślub. Potrzebowali prawnika, by przygotował stosowne umowy oraz wziął udział w ceremonii i spełnił... tradycyjną rolę księdza.

Tyle że akty notarialne napisane są chłodnym językiem prawniczym, kojarzącym się bardziej z zakładaniem spółki cywilnej - narzekają nowożeńcy. Nie ma tu odwołań do takich wartości jak miłość, wierność, solidarność, wzajemny szacunek i opieka. My kierujemy się dość tradycyjnym systemem wartości. Naprawdę! To, że kochamy inaczej, wcale nie znaczy, że nie kochamy prawdziwie.

Obaj podkreślają, że są patriotami i tradycjonalistami. Dlatego zgadzali się z rodziną, która latami nalegała na ślub, a nie życie "na kocią łapę". Wszystko odbyło się też zgodnie z tradycją. Na początku było błogosławieństwo, a potem przejazd dorożką na miejsce ceremonii. Wzięło w niej udział sześćdziesiąt osób: najbliższa rodzina, przyjaciele, współpracownicy czy nauczyciele z dzieciństwa. Związek pobłogosławili także dziadkowie.

Patrzyliśmy sobie głęboko, prosto w oczy, kiedy recytowaliśmy treść przysięgi. W tle słychać było muzykę klasyczną, wtedy ja delikatnie sięgnąłem po chusteczkę i lawina wzruszenia przeszła po całej sali - wspomina Marek. Zrobiliśmy to z miłości. No co, wzięliśmy ślub. Jak Polak chce, to potrafi.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1800)
gość
8 lat temu
No i dobrze, nie mam nic przeciwko (jestem kobietą hetero).
Bu
8 lat temu
No i świetnie!
Nelly
8 lat temu
no i szczęscia życzę !
gość
8 lat temu
brawo za odwage !!!!!!
gość
8 lat temu
Ok, gratulujemy :) ALE NIE ADOPTUJCIE DZIECI
Najnowsze komentarze (1800)
gość
5 lata temu
no tak ale 2 osoby to już rodzina i jak 2 osoby biorą ślub to stają się rodziną :)
gość
5 lata temu
No nie wiem , nie rozumiem takiej miłości ale oglądałam w telewizji i widać że to miłość ...
Mati
6 lat temu
Słodko. Też tak chce zrobic ze swoim chłopakiem :)
Mama i zona
8 lat temu
Gratuluje chlopakom i zycze im samych dobrych ludzi w najblizszym otoczeniu! Nie rozumie skad tyle jadu i zlosci, przeciez nikogo nie krzywdza, a ich zwiazek bazuje na 100% milosci i wzajemnej akceptacji, czesto pary hetero tego nie potrafia! Oby bylo wiecej takich ludzi w Polsce.
Gość
8 lat temu
na przykład 1. prawo dziedziczenia 2. prawo do otrzymywania informacji o stanie partnera podczas pobytu w szpitalu[/cytat]Dokładnie. Poza tym małżeństwa hetero też często dzieci nie mają, bo nie chcą lub nie mogą mieć. Im też ten ślub nie potrzebny?
gość
8 lat temu
Jak żyć w czasach, gdzy uznawane za normę jest coś nienormalnego...
dwuczłon
8 lat temu
dwuczłonowych ha, ha ha
...
8 lat temu
jeju, ja rozumiem miłość homoseksualną, ale wkurza mnie to ze muszą to wszędzie ukazywać, na zdjęciach, filmikach i na ulicach...
Gość46282-4(4
8 lat temu
Jakim prawem szufladkujesz ludzi? Jak jest przeciw gejom to zaraz k***l? Jestem ateista, i choc personalnie do gejów nic nie mam to ideowo, normalne to nie jest!
gość
8 lat temu
Szczęścia :D
gość
8 lat temu
Spoko, fajnie rozegrane :) Cóż, z adopcją dzieci przez gejów mam problem, do całej reszty nie mam żadnych uwag. Szczęścia życzę :)
gość
8 lat temu
Szczęścia
nereida
8 lat temu
tak trzymać! wskazali alternatywne rozwiązanie póki nie będzie odpowiedniej ustawy. Mam nadzieję, że już niedługo dogonimy mentalnie zachód Europy i coś się w końcu w tym temacie zmieni. Wiele szczęścia nowożeńcom!
gość
8 lat temu
Jak można w o***t?fuuuuuu.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie