Gliński o reformie TVP: "Mamy mandat społeczny do zmian w mediach publicznych"

503
Podziel się

"Poprzednia władza oszukiwała społeczeństwo. My chcemy przeprowadzić reformę w krótkim czasie".

Gliński o reformie TVP: "Mamy mandat społeczny do zmian w mediach publicznych"

Piotr Gliński od tygodnia jest nowym ministrem kultury. Przez tak krótki czas o Glińskim już zrobiło się głośno. Powodem była afera we Wrocławiu, gdzie w Teatrze Polskim wystawiono spektakl Śmierć i dziewczyna. Minister kultury usiłował odwołać "porno-przedstawienie", ale spotkał się ze zdecydowanym sprzeciwem władz województwa oraz dyrekcji teatru. Konflikt ten był tematem wczorajszej rozmowy Glińskiego z Karoliną Lewicką. Kłótnia w studio zakończyła się zawieszeniem dziennikarki. Przypomnijmy: Dziennikarka TVP ZOSTAŁA ZAWIESZONA po wywiadzie z Glińskim! "Wasza stacja UPRAWIA PROPAGANDĘ"

Zawieszenie Lewickiej to tylko drobna zapowiedź zmian, jakie czekają media publiczne w najbliższych latach. W najnowszej rozmowie z portalem Wirtualne Media Piotr Gliński zapowiada dogłębną reformę Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Pracę mają stracić dotychczasowe zarządy, które zostaną zastąpione jednoosobowym kierownictwem:

Nie jesteśmy zadowoleni z realizacji zadań przez obecne władze. Chcemy, żeby zarządy w mediach publicznych były jednoosobowe, żeby odpowiedzialna była jedna osoba, którą można wymienić przy złym wypełnianiu obowiązków - wyjaśnił Gliński. Jeżeli nawet szefem instytucji zostanie ktoś kojarzony z opcją polityczną, to będzie odwoływalny natychmiast. Dość tych przetargów pomiędzy różnymi grupami politycznymi, typu - PSL i SLD coś wrzucają, PO daje kawałek i tak się chłopcy dzielą. Traci na tym dobro publiczne.

Prawo i Sprawiedliwość przygotowuje już nową wersję ustawy medialnej, a reformę chce przeprowadzić za dwa lub trzy miesiące. Gliński argumentuje ten szybki tryb pracy "mandatem społecznym do przekształceń":

Mamy mandat społeczny do przekształceń i pewną koncepcję do zaproponowania. Chcemy przeprowadzić tę reformę w krótkim czasie. Sądzę, że w dwa, góra trzy miesiące powinniśmy wszystko przekształcić. Jeżeli przez społeczeństwo zostanie to źle odebrane to za cztery lata będzie można nas z tego rozliczyć. Chciałbym zaznaczyć, że poprzednia władza oszukiwała społeczeństwo. Najpierw weszła w dyskusję z obywatelskim projektem ustawy medialnej, który był jakąś propozycją rozwiązania, w moim ujęciu lepszą niż upolitycznienie mediów, natomiast miał też swoje wady. Po czym stwierdzono, że ten projekt jest niedobry i zostanie przedstawiony własny. Nie dotrzymano danego słowa.

Gliński dodał także, że dotychczasowy abonament zostanie zastąpiony "opłatą audiowizualną", która miałaby być opłacana przez każdego, bez warunku na to, czy posiada odbiornik telewizyjny lub radiowy.

Minister zapowiedział, że media publiczne będą "narodowymi instytucjami kultury". Ich kierownictwo nie będzie musiało oddawać 65% wysokości swoich odpraw, tak jak menagerowie spółek Skarbu Państwa.

KOMENTARZE
(503)
gość
4 lata temu
Róbcie tak dalej to polecicie ze stołków szybko, społeczeństwo pomoże
gość
4 lata temu
"jedna osoba, którą można wymienić przy złym sprawowaniu obowiązków"? a więc przy każdym braku zgody z rządem?
gość
4 lata temu
Facet cienki jak kabanos, a publiczne nie znaczy pisowskie.
gość
4 lata temu
teraz będzie tv reżimowa na każdym kanale przemawiający Gliński i Kaczyński ..
gość
4 lata temu
coście wybrali ...
Najnowsze komentarze (503)
gość
4 lata temu
wsadz sobie w doppe ten mandat, stary dziadzie;-(
gość
4 lata temu
mandat od 16% społeczeństwa - niech Pan łaskawie o tym nie zapomina. Ode mnie Pan go nie ma...
gość
4 lata temu
Macie mandat społeczny do zmian w Polsce??????????Macie tylko 19% wyborców, którzy spośród 100% uprawnionych zagłosowali na PIS!!!!!!!!!!!!Dokładnie tylko tyle!!!!!!!!Gdybyście mieli mandat , którym się zachłystujecie to musielibyście mieć minimum 51%. A do tego jak widać ogromnie brakuje. Macie jedną piątą TYLKO!!!!!!!!!!I Tylko w 1/5 możecie dokonywać zmian. Reszta to matematyczne zwody promujące ilość posłów . Do wyborów poszło ok. 50% uprawnionych. Spośród nich mieliście 37% wyborców. Więc tylko 1/5 społeczeństwa na was zagłosowała.........Wśród tych od których rzekomo macie prawo do zmian w Polsce macie największą ilość osób którym postawiono zarzuty prokuratorskie ( kilku członkom rządu!!!!!!!!). Ale prawo!!!!ale sprawiedliwość!!!!!! W pełni potwierdzone jest tylko "i".........
gość
4 lata temu
Mandat społeczny do zmian w mediach publicznych ? A jaki procent społeczeństwa na Was głosowało Panie Gliński ?
Zygmunt
4 lata temu
Glinski nie jestes moim ministrem. Na zadne zmiany w wolnosci slowa sie nie zgadzam. Pislam to terror I nalezy sie mu przeciwwstawic.
gość
4 lata temu
tak abonament powinien płacić każdy ,dlatego natychmiast powinni zaprzestać ściągania go od obywateli ,którzy chociaż płacili przez jakiś czas ,bo inni nie płacili wcale
gość
4 lata temu
odezwal sie typowy wyznawca pisu
gość
4 lata temu
mów za siebie tepaku ja nie popieram was popiera tylko mniejszosc Polakow tych odmóżdżonych
gość
4 lata temu
Doskonale wiecie jaka część Polaków na was głosowała i na czyje polecenie!!! Niestety mamy stare społeczeństwo!!! i młodzież głosującą na debila KUKIZA , który jest przylepką dla PISU i chce się utrzymać na łatwym stołku! Czy się stoi czy się leży to 20000 zł się należy!!! po co się wysilać z jakimś tam śpiewaniem / na niby?/
gość
4 lata temu
Macie mandat nie wszystkich obywateli!!! i proszę nie wypowiadać się w imieniu całego społeczeństwa! Już nawet Wasi wyborcy szykują się do protestu przeciwko poczynaniom Pana i reszty załogi!!!!
gość
4 lata temu
I róbcie to jak najszybciej, bo ja za dziennikarstwo w stylu Lewickim i Lisowym dziękuję.
er
4 lata temu
Ale jaki mandat społeczny ja na was nie głosowałam a powinniście reprezentowac wszystkich Polaków a nie tylko swoich wyborców. Masakra co ten Pis robi......
gość
4 lata temu
Popieram PiS we wszystkim.
gość
4 lata temu
Już dawno powinni wywalić Lisa i inne resortowe dzieci.
...
Następna strona