Trwa ładowanie...
Przejdź na

Prezes TVP nie zgadza się z Komisją Etyki, ale przywrócił Lewicką do "Minęła 20."

445
Podziel się:

Komisja nie ma uwag do jej pracy: "Dziennikarka miała prawo do podjęcia tematu w interesie społecznym. Przyjęła rolę nieustępliwego adwersarza".

Prezes TVP nie zgadza się z Komisją Etyki, ale przywrócił Lewicką do "Minęła 20."

Po wybuchu kontrowersji wokół spektaklu Śmierć i dziewczyna wystawianego w Teatrze Polskim we Wrocławiu, na protesty "krucjaty różańcowej" zareagował minister kultury Piotr Gliński. Zadeklarował, że jego ministerstwo "nie będzie finansowało pornografii" i wysłał do urzędu marszałkowskiego województwa dolnośląskiego list, w którym żądał wstrzymania "w trybie natychmiastowym" przygotowań do premiery.

Po tych wydarzeniach został zaproszony do TVP. Rozmowa z dziennikarką Karoliną Lewicką w programie Minęła dwudziesta miała być okazją do poznania motywów, jakimi się kierował. Rozmowa szybko zamieniła się w kłótnię. On postanowił wygłosić przemówienie z kartki, a ona powracała wciąż do swoich pytań. W końcu polityk zaatakował Lewicką, mówiąc że jej program jest propagandowy, a ona sama próbuje go przesłuchać. Następnego dnia dziennikarka została zawieszona i przesłuchana przez komisję etyki TVP.

Komisja etyki TVP pozytywnie odniosła się do sposobu, w jaki Lewicka poprowadziła program i podkreśliła, że nie doszło do złamania żadnego z 16 punktów Zasad etyki dziennikarskiej polskich mediów publicznych.

Dziennikarka miała prawo do podjęcia tematu w interesie społecznym - czytamy w orzeczeniu. W rozmowie przyjęła rolę nieustępliwego adwersarza, który chce uzyskać odpowiedź na pytanie o podstawę merytoryczną i prawną prośby ministra o wstrzymanie przygotowań do spektaklu.

W przekonaniu Komisji na nerwowy przebieg rozmowy wpłynęła wypowiedź gościa dotycząca funkcjonowania telewizji publicznej, która nie tylko zdaniem autorki wywiadu, ale także zdaniem Komisji była niesprawiedliwa i krzywdząca Telewizję Polską i jej dziennikarzy.

Z wyników pracy komisji nie jest zadowolony prezes TVP, Janusz Daszyński. To na jego wniosek zawieszono Lewicką i postawiono ją przed komisją. Wysłał Wirtualnym Mediom oświadczenie, w którym podtrzymuje swoją opinię, że "sposób prowadzenia programu odbiegał od standardów prowadzenia rozmowy, jakie obowiązują w TVP".

Jak wielokrotnie podkreślałem, do moich głównych celów zalicza się odtabloidyzowanie informacji, a przede wszystkim przywrócenie "narracji publicznej w telewizji publicznej" - napisał Daszczyński. Zależy mi na tym, by publicystyka nie sprowadzała się jedynie do „wymiany ciosów” na antenie, ale by stanowiła wartość dodaną dla widzów, pozwalała im poznać przesłanki, jakimi kierują się goście programów, ich poglądy, tak by sami mogli ocenić i zrecenzować ich opinie i działanie. Tej wartości dodanej w mojej ocenie w tym programie zabrakło. Widz nie dowiedział się praktycznie niczego.

Jednocześnie prezes TVP wypowiedział się negatywnie o sugestiach ministra kultury, że jego stacja jest narzędziem propagandowym.

Ja również nie godzę się na tego typu oceny, czemu dałem wyraz podpisując list otwarty do wicepremiera Piotra Glińskiego.

Pomimo tej opinii Daszczyńskiego, nie ma formalnego powodu odsunięcia Lewickiej od wykonywania obowiązków zawodowych i prowadzenia programu. Zapowiedziano, że dziennikarka będzie dalej prowadzić program Minęła dwudziesta od 1 grudnia. Po zawieszeniu nadal prowadziła poranne programy w TVP Info.

Minister Gliński zapowiedział już wcześniej, że zamierza wymienić władze TVP.

Zobacz także: Zobaczcie jeszcze raz tę kłótnię w studio:
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(445)
gość
7 lat temu
A gdzie obiektywne media? Obiektywni dziennikarze? Sami funkcjonariusze PO-lityczni i wazeliniarze systemu
Gość
7 lat temu
NIE dla przemysłu futrzarskiego !
gość
7 lat temu
GNIOTY
Koy
7 lat temu
Zwykła chamka i prostaczka, dziennikarz powinien byc objektywny a nie atakować rozmówce! Była na planie a nie na prywatnej rozmowie
gość
7 lat temu
zachowanie dziennikarki bylo nieporozumieniem. jej zawod polega na tym, aby ta kierowac rozmowa, aby widz mogl miec pelen obraz wydarzen/ wyrobic sobie zdanie na dany temat/ dac mozliwosc odpowiedzi na zadawane pytania w sposob, jaki pozwoli ukazac pelen obraz sytuacji. ta pani formulowala tezy i dawala mozliwosc mowienia ta/nie. to ma w ogole byc dziennikarka?!
Najnowsze komentarze (445)
gość
7 lat temu
ale ta pani nie dopuszczala minisra zeby sie wypowiedzial zachowala sie okrutnie
julia
7 lat temu
ależ ta baba nie da mu dokończyć zdania
Cycu
7 lat temu
Za antyrzadowy bezczelny reportaż w wiadomościach ta baba powinna zostać wywalona na zbity pysk z zakazem pracy nawet w gazetce szkolnej
gość
7 lat temu
Super dziennikarka, nie pozwala sie zastraszyć pisiurkom ! Brawo ma Pani bardzo duża wiedzę, nie tak jak udający ministra kultury jeszcze nic nie widział a już wszystko wie.
Arleta
7 lat temu
lewicka to m******a. sarkastyczna, złośliwa, nieobiektywna, absolutny brak profesjonalizmu. syczy niczym żmija. skanduje słowa jakby cierpiała na dyzartrię. uprawia politykę a nie dziennikarstwo. jeśli słucham programu, w którym w wiadomościach zapowiadany jest gość, a ja przełączam z tvp1 na tvpinfo - to po to aby poznać opinię gościa a nie prowadzącej !!!!! to jest absolutny brak szacunku do widza, któremu ta larwa próbuje narzucić swój pogląd (tak jakby ten widz był g***i). karolciu, przeciętny widz ma co najmniej 2-ktotnie większe iq niż ty !!!! jak dużo brakuje ci choćby do poziomu kamili biedrzyckiej - osicy (która potrafi na wizji i zażartować i się uśmiechnąć i w dużej równowadze traktuje swoich rozmówców niezależnie od ich opcji politycznych). powinnaś jej buciki czyścić. przynajmniej nauczyłabyś się jakiegoś fachu ....
Gość
7 lat temu
Ona pracuje w tvp info, debilu i jest swietna pisowskie, ograniczone gnidy! S**m wam na ryj.
gość
7 lat temu
s**a i tyle, a s**a sluzy pan a ta akurat platfusom i
gość
7 lat temu
jak prowdzila wywiad z platformersami albo kims z lewicy to zachowywala sie jak plaszczacy sie kelner. i to bylo ok prawda na co liczycie, dziwie sie ze pisaki nie wyrabali jeszczetyvh slugusow
gość
7 lat temu
To jest skandal. Komisja Etyki TV powinna być szybciej rozwiązana niż zwolnienie dziennikarki. Widziałam ten wywiad. Jeżeli KE nie widzi w nim nic niestosownego to czegóż oczekiwać od tzw. dziennikarzy.
marsija
7 lat temu
Przecież ONA pytała w imieniu NARODU !!! To o co chodzi???? na sali sejmowej mówiono i owacyjnie oklaskiwano wypowiedź w sprawie WIOLI NARODU tam parlamentarzystom WOLNO ale w TV PUBLICZNA W SPRAWIE WOLI NARODU DO WIEDZY SZCZEGÓŁOWEJ ...to już NIE WOLNO . Myślałem , że święte KROWY są tylko w INDIACH ale okazuje się , że tera są w POLSCE !!!!
gość
7 lat temu
nie jestem fanem tej Pani , lecz nie widzę nic złego w jej zachowaniu. Czy faktycznie panowie z pis są tak drażliwi. Paranoja, powinna na dzień dobry pocałować pana w rękę.
gość
7 lat temu
To nie redaktorka - to zwykła s****a z wrednym wyrazem paszczura
gość
7 lat temu
ale jadu w was zazdrosni bezrobotni bez grosza przy duszy macie tylko ten z****** komputer nigdzie nie byliscie i nie brdziecie nikt was nie chce sluchac w realu to ublizacie ludziom w internecie nieudacznicy wezcie sie do roboty jechac za granice lenie zarobic to swiat stanie sie piekny nie trzeba siedziec przy komputrrze ktory i tak wam odlacza z braku kasy
gość
7 lat temu
Glinski jest denerwujący. Nie odpowiada na pytania.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie