Trwa ładowanie...
Przejdź na

Wilhelm Sasnal: "Nie znoszę swojej polskości. Weźcie sobie ten "naród" i go zjedzcie"

2111
Podziel się:

"Nie znoszę słowa "narodowy"" – mówi znany malarz. "Perspektywa tego, że do Polski przyjedzie 7 tysięcy uchodźców, wywołała larum w kraju, który jest homogeniczny i nudny do zarzygania".

Wilhelm Sasnal: "Nie znoszę swojej polskości. Weźcie sobie ten "naród" i go zjedzcie"

Wilhelm Sasnal, najlepiej sprzedający się polski malarz, udzielił długiego wywiadu Newsweekowi. W rozmowie, której fragmenty zdobywają właśnie popularność w sieci, komentuje najnowszy projekt Prawa i Sprawiedliwości, który ma promować "polskie wartości" w kulturze, szkole oraz mediach.

Sasnal przyznaje, że nie jest zachwycony pierwszymi miesiącami rządów Jarosława Kaczyńskiego i na początku myślał z żoną o ucieczce z kraju. Postanowił jednak zostać:

Będę tu mieszkał, chociaż bolesna jest ta polska bezinteresowna złość i wrodzony antysemityzm. Dla mnie pojęcie "malarz polski" to coś zupełnie innego niż "malarz narodowy". Nie znoszę słowa "narodowy", bo od tego tylko krok do nacjonalizmu, a "kultura narodowa" brzmi trochę jak "kultura rasowa". To anachroniczne pojęcie, które powstało w XIX w. i stosowanie go teraz jest bezsensowne – przekonuje artysta, który przyznał, że na propozycję namalowania obrazu o Smoleńsku wybuchnąłby śmiechem.

Czuję się obywatelem. Pojęcie "naród" nie jest moim pojęciem. Ci, którzy tak bardzo go chcą, niech go sobie wezmą i zjedzą w całości, ja tego nie tykam. Ci, którzy dzisiaj rządzą Polską, zajmują się wykluczaniem i obrażaniem sporej części społeczeństwa.

Sasnal dodaje, że najbardziej przeszkadza mu "nieufność, zawiść, złość i przede wszystkim wszechobecny Kościół":

Nie znoszę swojej polskości, ale trudno mi bez niej żyć. Nieprzewietrzony dom i ludzie z niechęcią patrzący na obcych. Perspektywa tego, że do Polski przyjedzie 7 tysięcy uchodźców, wywołała larum w 40-milionowym narodzie, w kraju, który jest homogeniczny i nudny do zarzygania.

KOMENTARZE
(2111)
kazia
6 lat temu
ja mu nie bronię, niech wyjeżdża!
gość
6 lat temu
I my mamy być z niego dumni...?
gość
6 lat temu
bujaj sie
Gość
6 lat temu
Bo to Polska właśnie. Z nią ciężko ale bez niej nie ma nic.
gość
6 lat temu
nudny do zarzygania ale nie aż tak jak jego "twórczość"
Najnowsze komentarze (2111)
Świnia
5 lata temu
Glupki obrazajac kolesia, ktory osiagnal swoja tworczoscia wiecej niz wy wszyscy razem wzieci "+1937" tylko potwierdzacie teze o ciemnocie i zaklamaniu w jakim was chowa obecny rezim, z pomnikowymi prostakami jak Kaczynski, Blaszczak, Ziobro czy Antoni W****t. Promowanie sztuki, ktora pochwala narod jest bliske nazistowskim ideom, socjalistycznym tez, wiec generalnie autorytarnym. Facet mowi co czuje a wy zamiast na chwile sie zastanowic czy to "narodowe nadecie" nie jest przegieciem obrzucacie go blotem? Macie wy dystans do siebie, czy czytacie tylko naglowki newsow bez refleksji, drodzy milenialsi?
gość
5 lata temu
do wszystkich tutaj zgromadzonych - tym co piszecie tylko potwierdzacie słowa Sasnala, heh
lpdymzouuc
6 lat temu
Howdy, neat webpage you have at this time there lpdymzouuc
gość
6 lat temu
aaaa
gość
6 lat temu
Ż*D JAK NIC....
gość
6 lat temu
W*n jesteś nikim
amanda
6 lat temu
paskudne, obleśne, polskojęzyczne chazarzysko! kto go tu trzyma??? paszoł w*n! ale nieeee! na kim by pasoŻytował??? on i tacy jak on to huby na zdrowej tkance Narodu Polskiego! polakożerca P*****T!!!
gość
6 lat temu
Ale Krzyż Kawalerski od tej polski przyjęła m***a
expartner.inf...
6 lat temu
Sprawdź faceta poznanego w necie sprawdź dziewczynę poznaną w necie jacy są naprawdę na EXPARTNER.INFO
ds
6 lat temu
kim on jest że wypowiada się o polityce, imgirantach i stosunkach zagranicznych ? neweek publikuje teraz wypowiedzi jakiś kowalskich ?
Praktyk
6 lat temu
To jest właśnie typowy w******k. Każdy p*****y o demokracji, a jak ta nastała, to tragedia się stała wg artystów/dziennikarzy. Cholera mnie bierze, jak czytam o takich debilach. Czy jakiś Ż*d publicznie szykanuje swoich rodaków ? Taka polska specjlaność się robi, żeby na tą Polskę pluć, jak się nie podoba to wyjeżdżaj. Myślą, że w innych krajach jest tak super. Nigdzie nie ma takich drani jak w Polsce, właśnie takich jak ten p***c.
gość
6 lat temu
Wrodzony antysemityzm !!! To Polska była najbardziej tolerancyjnym krajem, przyjmowaliśmy wszystkich jak leciało. Inne narodowości tępione w tej "oświeconej" Europie Zachodniej u nas mogły się osiedlać i za to potem zapłaciliśmy surowo. Fakt, w okresie międzywojennym Żydzi nie mieli lekko, ale tylko Polacy narażali życie swoje i swoich rodzin za ukrywanie Żydów w czasie II wojny. Może czas się wziąć za antypolonizm i piętnować wszystkich, którzy zwracają się przeciw Polsce. Jak Ż*d bije Murzyna to co to jest - rasizm czy M****n jest antysemitą?
gość
6 lat temu
Jakiej on polskości nie znosi? Czyjejś? Bo chyba nie "swojej".
gość
6 lat temu
A niech s....la wielki artysta. To że handluje swoim pacykadłem to nie znaczy nic. Zarozumiały bendzwał.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie