Trwa ładowanie...
bCxIrWCt

Tak obchodzono 1 maja w PRL-u (ZDJĘCIA)

Marsze miały pokazać sukcesy komunizmu - sprawdzano listę obecności. Zobaczcie, jak wyglądała kiedyś majówka...

290
Podziel się
1 z 19
1 maja w czasach PRL-u
1 maja w czasach PRL-u
0
0

Od najwcześniejszych powojennych lat 1 maja był czymś w rodzaju "imienin" komunizmu we wszystkich krajach Bloku Wschodniego. W Polsce w czasach głębokiego PRL-u obecność na pochodzie była dla wielu obowiązkowa, aktywiści sprawdzali listy uczestników, a za uchylanie się można było stracić pracę. W czasach Bieruta i Gomułki Święto Pracy było nie tyle odpoczynkiem, co zwieńczeniem wyczerpującego wysiłku - przed zbliżającym się pochodem mobilizowano pracowników do podniesienia norm produkcji, by zakład mógł się pochwalić na sztandarach wysokimi statystykami.

Pochody nigdy nie były spontaniczne. Przygotowywano je na wiele tygodni przed 1 maja. Od lat 50. poprzez 60. i 70. były to propagandowe widowiska, które miały pokazać sukcesy socjalizmu Polsce i siłę PZPR. W stolicy Bolesław Bierut otwierał marsze majowe hasłem Niech się święci 1 maja! Na czele pochodu szedł zwykle poczet sztandarowy PZPR. W kolumnach maszerowali górnicy w kaskach, hutnicy, junacy, chłopi w strojach ludowych i pielęgniarki w białych kitlach. Na specjalnych platformach odgrywano scenki z życia PRL-u. Pochód kończył się festynem ludowym, w trakcie którego kupić można było niejako w nagrodę różne towary, nieobecne w sklepach. W latach 70. pochody nie miały już takiego rozmachu. Partii wciąż zależało na spektaklu, dlatego szczególnie ważne stało się pozyskanie znanych i popularnych artystów - ich uczestnictwo w pochodzie ocieplało wizerunek władzy. Daniel Olbrychski, Wiesław Gołas, Gustaw Holoubek, Jan Englert i inni gwiazdorzy PRL-u chodzili na marsze, bo jak tłumaczył w wywiadzie Kazimierz Kutz: Wtedy na pochody 1 maja chodzili niemal wszyscy. Także ci, którzy byli w teatrach, bo był taki przymus.

W latach 80. marsze stały się okazją do protestów przeciwko dyktaturze. Potem Solidarność coraz częściej organizowała tego dnia kontrmanifestacje. Dochodziło do zamieszek i walk z ZOMO. W 1986 opozycja niemal udaremniła obchody, dzwoniąc kilka dni wcześniej do fabryk i podszywając się pod komitety odwoływała marsz z powodu katastrofy w Czarnobylu. 1 maja 1989 r. PZPR samo odwołało pochód, bojąc się antyrządowej manifestacji.

Zobaczcie, jak wyglądała kiedyś majówka:

bCxIrWCT
KOMENTARZE
(290)
jadwiga matka...
4 lata temu
i bylo wesolo i rodzinnie po pochodzie na piwko z sentymentem to wspominam...
Gość
4 lata temu
Uwazam ze mialo to wszystko swoj urok..Iza
gość
4 lata temu
Kiedyś Polacy walczyli z komuną, z cenzurą, z zakłamywaniem statystyk i propagandą. dziś kupili ja za 500 polskich zlociszy.
bCxIrWCX
gość
4 lata temu
Kiedyś to były czasy
gość
4 lata temu
Ludzie byli ze sobą radośnie, kolorowo.... a teraz siedzą przed telewizorami tyją i narzekają....
Najnowsze komentarze (290)
Gość
2 lata temu
I to były marsze... Dla kontrastu teraz mamy zadymy na 11ego
Gośćzdegustow...
3 lata temu
Pieszczochy komuny, tfu
patriota--lec...
3 lata temu
przestancie wzbudzac tania sensacje.tak wygladala wtedy nasza ojczyzna, spontaniczne podejscie do ludzi--a ludzie dla siebie bez zjadliwosci i pozerstwa. nie jestem fanatykiem tamtych czasow, ale realnie i obiektywnie oceniam, to co pamietam, mialem 12lat, a rodzice moi nigdy w zadnej parti nie byli. nikt nie zabranial chodzic do kosciola i uczestniczyc w swietach panstwowych.nie wychodzil w parku zza drzewa milicjant, i za wypicie piwka nie ladowal mandatu, bo to miejsce rekreacji i wypoczynku. zatem siegnijcie po rozum do glowy, polecajac pkf--ktora nie byla propaganda, acodzienna relacja zycia ludzi.
Betty
3 lata temu
Było fajnie kolorowo były występy orkiestr zabawy ale pomyślcie też ile ludzi musiało zginąć aby przejść w pochodzie świętujscym dzień 1 mają święto. ludzi pracy
Betty
3 lata temu
Było fajnie kolorowo były występy orkiestr zabawy ale pomyślcie też ile ludzi musiało zginąć aby przejść w pochodzie świętujscym dzień 1 mają święto. ludzi pracy
Betty
3 lata temu
Było fajnie kolorowo były występy orkiestr zabawy ale pomyślcie też ile ludzi musiało zginąć aby przejść w pochodzie świętujscym dzień 1 mają święto. ludzi pracy
gość
4 lata temu
To były tłumy ludzi zadowolonych z życia, a teraz wszyscy tacy smutni i wredni
gość
4 lata temu
To były tłumy ludzi zadowolonych z życia, a teraz wszyscy tacy smutni i wredni
bCxIrWCP
gość
4 lata temu
Ooo i pan Olbrychski. Nawet trzezwo wyszedl....
Justa
4 lata temu
Było! minęło !
gość
4 lata temu
To były piękne czasy. Była praca, przyszłość, ludzie się szanowali.
gość
4 lata temu
nigdy więcej komuny.
gość
4 lata temu
bardzo miło i ciepło wspominam te czasy.było wspaniale.ludzie jeżdzili na darmowe wczasy,może i była dziura w budżecie,ale...teraz jest jeszcze większa,a ludziom wręcz zabierają zamiast coś dać...
Gość
4 lata temu
Pamiętam pochody z lat 80-tych.Byłam wówczas kilkuletnim dzieckiem i postrzegałam ten dzień jako atrakcję ,rozrywkę.Miasto było kolorowe,dostawałam fajny balon a smak ówczesnych obwarzanek był jedyny w swoim rodzaju.Do dzis go pamiętam
...
Następna strona
bCxIrWCB
TOP10 - najpopularniejsze galerie
10.

Poznajcie 27-letnią Jasmine Jordan, najstarszą córkę legendy NBA (ZDJĘCIA)

Pociecha Michaela Jordana, której doczekał się z małżeństwa z Juanitą Vanoy, w zeszłym roku sama została mamą.
9.

Gwiazdy świętują Dzień Matki: Robert Lewandowski, Blanka Lipińska, Małgorzata Rozenek, Julia Wieniawa... (ZDJĘCIA)

Która ze sław okazała się najbardziej podobna do swojej rodzicielki? Julia Wieniawa, Szymon Hołownia, Kasia Tusk, a może Radosław Majdan?
bCxIrWCC
8.

Zobaczcie, jak na przestrzeni lat zmieniała się twarz Khloe Kardashian. Poznajecie ją jeszcze? (ZDJĘCIA)

W ciągu 13 lat kariery w show biznesie siostra Kim Kardashian zmieniła się nie do poznania. Piękna?
7.

Dumny Igor Herbut robi sobie selfie z synkiem na rodzinnym spacerze po warszawskiej Pradze. Słodko? (ZDJĘCIA)

10 miesięcy temu 29-latek i jego ukochana powitali na świecie swoja pierwszą pociechę.
6.

CIACHO TYGODNIA: Herman Tommeraas - pochodzący z Norwegii gwiazdor Netfliksa i fan... Maty (ZDJĘCIA)

O 23-latku po raz pierwszy zrobiło się głośno już w 2015 roku, kiedy wystąpił w norweskim serialu "Skam" i błyskawicznie skradł serca widzów z całego świata.
bCxIrWCD
5.

Zapracowana influencerka Angelika Mucha robi zdjęcia jedzeniu i popija caffe latte (ZDJĘCIA)

Littlemonster96 już na początku pandemii ogłosiła, że w kawiarni "nie ma opcji zarażenia się koronawirusem". Bohaterka?
3.

Wiosenna Gosia Rozenek i Radosław Majdan odwiedzają szpital przed porodem (ZDJĘCIA)

Gosia i Radek nie mogą doczekać się aż ich dziecko przyjdzie na świat. To jeden z ich ostatnich błogich spacerków przed "wielkim dniem". Słodziaki?
bCxIrWCE
2.

Ikona wybiegu, diwa, naczelna skandalistka świata mody - Naomi Campbell kończy 50 LAT! (STARE ZDJĘCIA)

Z okazji okrągłego jubileuszu przypominamy najgłośniejsze afery z udziałem zjawiskowej Brytyjki. Czego chcielibyście jej życzyć?
1.

Ciężarna Barbara Kurdej-Szatan stroi miny na planie reklamy sieci komórkowej (ZDJĘCIA)

Popularna aktorka, w przeciwieństwie do wielu znajomych z branży, nie może narzekać na brak pracy w czasie pandemii. Nieźle się ustawiła?
bCxIrWDr