Sobota 07.05.2016 13:45

Tak wyglądały kiedyś festiwale w Cannes! (DUŻO ZDJĘĆ)

festiwal filmowy w Cannes Cannes Sophia Loren Carlo Ponti Serge Gainsbourg Jane Birkin Jacques Tati Bernadette Lafont Annette Vadim Roger Vadim

11 maja rozpocznie się kolejny Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. Pierwszy odbył się w 1946 roku i początkowo miał być konkurencją dla festiwalu w Wenecji. Organizatorom obu festiwali udało się jednak dojść do porozumienia i od 1951 roku impreza w Wenecji odbywa się jesienią, a we Francji - wiosną. W tym roku Złota Palma, uznawana za jedną z najbardziej wpływowych i prestiżowych nagród w branży filmowej, zostanie przyznana już po raz 69. Jury przewodniczyć będzie australijski reżyser George Miller, a festiwal otworzy nowy film Woody'ego Allena.

Od początku festiwal w Cannes był miejscem spotkań najważniejszych nazwisk europejskiego i amerykańskiego kina. Największymi gwiazdami festiwalu w latach 50. i 60. były Sophia Loren, Brigitte Bardot, Catherine Deneuve i Gina Lollobrigida. Na Lazurowym Wybrzeżu pojawiali się też John Lennon i Yoko Ono, Elizabeth Taylor, Keith Richards, Mel Gibson, Kirk Douglas i Jane Birkin. Podobnie jak dziś, wtedy też fotografowano gwiazdy nie tylko podczas pokazów filmowych, ale i na plaży.

Zobaczcie:

« Poprzednie 1/41

Sophia Loren i Carlo Ponti (1964)

2Sophia Loren i Carlo Ponti (1964)