Program 500+: Gminy wprowadzają talony, żeby rodzice nie kupowali alkoholu! "Nam też się coś należy!"

670
Podziel się

Nie wszyscy rozumieją tę decyzję. "Pewnie, że wolelibyśmy gotówkę. Nie zaprzeczam, że jakbyśmy dostali tyle pieniędzy, to w domu byłby alkohol".

Program 500+: Gminy wprowadzają talony, żeby rodzice nie kupowali alkoholu! "Nam też się coś należy!"

Kilka dni temu Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej pochwaliło się nową serią spotów promujących program 500+. W krótkich nagraniach, które wiele osób odebrało jako reklamówki przedwyborcze, widać szczęśliwe rodziny korzystające z rządowego wsparcia. Bohaterzy podkreślają, że dzięki wypłacanym pieniądzom "stać ich na wszystko" i nie muszą już martwić się o przyszłość swoich dzieci.

Niestety, program 500+ nie we wszystkich przypadkach wygląda tak idealnie. Dziennik opublikował niedawno materiał, z którego wynika, że rządowe dofinansowania mają też inną, znacznie ciemniejszą stronę. W kilku gminach już zauważono wzrost liczby interwencji związanych z nadużywaniem alkoholu w rodzinach objętych programem 500+.

Drastycznie wzrosła u nas liczba interwencji związanych z nadużywaniem alkoholu - ujawnił na początku czerwca w rozmowie z Dziennikiem.pl dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie we Włocławku. Część rodziców po prostu się upija. Kiedy porównaliśmy daty tych interwencji z harmonogramem wypłat 500 plus, to niestety okazało się, że do tych zdarzeń dochodzi zaraz po wypłacie pieniędzy.

Większość gmin stopniowo wprowadza więc do obiegu talony, którymi można płacić za ściśle określone produkty w wybranych sklepach.

Jak donosi Super Express, bony wydawane przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sianowie można wymienić na żywność, prasę, artykuły szkolne, środki czystości, sprzęt AGD i zabawki. Nie można za nie kupić papierosów, alkoholu ani kawy.

Zdecydowaliśmy się na talony, bo znamy rodziny, które korzystały i nadal korzystają z pomocy społecznej. Wiemy, że są takie, które gdyby dostały gotówkę do ręki, to niekoniecznie wydałyby ją na swoje dzieci - uzasadnia kierownik MGOPS w Sianowie.

Liczba rodzin, objętych wypłatą dodatku na dziecko w formie talonów, systematycznie rośnie. Niestety, nie wszystkie są zachwycone taką formą pomocy.

Pewnie, że wolelibyśmy gotówkę - komentuje w tabloidzie 32-letnia Anna Księżewska, która na czworo dzieci otrzymuje co miesiąc 2 tysiące złotych. Ale nie zaprzeczam, że jakbyśmy dostali tyle pieniędzy, to w domu byłby alkohol.

Jej mąż także jest daleki od entuzjazmu.

Głupio trochę, że nie możemy robić zakupów tam, gdzie my byśmy chcieli. Rozumiem, że za talony nie sprzedadzą nam alkoholu, ale cóż złego jest w paczce kawy? - zastanawia się 31-letni ojciec czworga dzieci. Nam też coś się należy.

Przypomnijmy, że podobnego zdania są też milionerka Izabella Łukomska-Pyżalska oraz 73-letni ojciec ośmiorga dzieci, Janusz Korwin Mikke:

KOMENTARZE
(670)
gość
4 lata temu
to mi sie podoba , talony powinny byc od poczatku
Gość
4 lata temu
Wiadomo ze rodzice woleli na wóde miec w większości przypadkach
Gość
4 lata temu
I patoliogia będzie dalej trwac.. Juz chodza i jak wariaty kupuja..
Gość
4 lata temu
500 i jak króliki🐰
Gość
4 lata temu
Patologia mnożyć sie
Najnowsze komentarze (670)
gość
3 lata temu
Ogolnie uwazam ten program za bardzo dobry - wsparcie dla polskich dzieci, po drugie tyle razy juz obiecano (obiecanki cacanki politykow) Polakom wieksze zarobki, mniej podatkow, wiecej pieniedzy i NIC z tego nie bylo. Teraz ta obietnica zostala wprowadzona bez krzyku w zycie. ZA TO WIELKIE BRAWA DLA PANI SZYDLO! Inni politycy powinni brac z niej przyklad!
gość
3 lata temu
Nie sadzilam, ze Polska tak sie rozpila i na takie alkoholowe dno upadla, ze rodzice pieniadze rodzinne na alkohol przeznaczaja. Po prostu patologia. Wierze tez w porzadne rodziny i mam nadzieje jest ich coraz wiecej.
mona
4 lata temu
to powinno być tak, że wsparcie jest dla rodzin, które pracują!! inaczej to tylko wzmacnianie patologii i pasozytnictwa :(
Gość
4 lata temu
Moze zaczna pracowac na te swoja paczke kawy i zniknie podejscie, ze pracowac sie nie oplaca, bo przeciez lepiej se dzieciakow narobic i zyc za panstwowe. Mysle, ze dobre rozwiazanie. I mowie tu jako kobieta, ktora zaniedlugo sama zacznie korzystac z tego programu, a ktorej sie nie podoba, ze patola zaczela robic sobie dzieci zeby na dupsku usiasc i miec za co chlac.
gość
4 lata temu
Ci co narzekają na 500+ proszę przekażcie je mi. Chętnie przyjmę:).
gość
4 lata temu
Po alkoholu ludzie nie mają rozterek i dzięki temu będzie więcej dzieci:).
gość
4 lata temu
w innych krajach np w Czechach jest tysiąc albo więcej plus tylko u nas była bieda nędza i rodzin patologicznych przybywa i żeby ludzie żyli normalnie mając więcej pieniędzy trzeba troszkę czasu
starsza
4 lata temu
to dowód na to ,jak podmiotowo "władza" traktuje obywateli. Służby socjalne powinny kontrolować warunki życia dzieci a nie decydować na jakie cele wydawany jest zasiłek.Tylko w wypadku skrajnej nieodpowiedzialności lub stwierdzonego alkoholizmu rodzina powinna otrzymywać talony a częste kontrole pozwolą stwierdzić czy talony są właściwie wykorzystane. Każdy ma prawo swobodnie decydować na co wydawać pieniądze .Ci najbiedniejsi również.
gość
4 lata temu
500+ krzywdzi ludzi pracujących. czym więcej pracujesz tym nic ci się nie należy. a wystarczyło zrobić darmowe przedszkola żłobki i podręczniki do szkoły i ta patologia by się nie szerzyła
gość
4 lata temu
Na zachodzie jak dają kasę na dzieci to jest OK i europejskie, a jak obecna władza wpadła na to ,że chociaż coś by się przydało dla dzieci ( coś bo to w stosunku do państw zachodnich to pikuś) to jest to PATOLOGIA. HIPOKRYZJA TOTAL !!!
gość
4 lata temu
Apel do Pudelka. PRZESTAŃCIE POLITYKOWAĆ NA TYM PORTALU ( ZACZĘLIŚCIE W TRAKCIE KAMPANII WYBORCZEJ I CIĄGNIECIE DALEJ, 90% negatywów o obecnej władzy) Wchodzę tu dla relaksu, a nie żeby czytać o polityce, to samo jest w Wyborczej wiec darujcie sobie.
gość
4 lata temu
500 + jest na dzieci a nie na kawe, dzieci kawy nie pija a przynajmniej nie powinny, na kawę, wóde i fajki idź sobie zarób sam jełopie m****u, talony super sprawa !
gość
4 lata temu
"Obrzydliwe jest to jak mierzycie wszystkich jedną miarą. Nie przeczę że są rodziny patologiczne ale jest to mały odsetek społeczeństwa. Ludzie kupują ubrana, lekcje angielskiego, aparaty na zęby, zabawki, ksiązki, leki, buty i ubrania...w końcu jedzenie kiedy braknie pod koniec miesiąca. A bezdzietnym napisze drukowanymi: DLACZEGO WAM NIE PŁACĄ? BO WYCHOWANIE DZIECKA TO INWESTYCJA W PRZYSZŁOŚĆ KRAJU I TO CIĘŻKA WYCZERPUJĄCA PRACA, KTÓRA POCHŁANIA MNÓSTWO SIŁ, ZDROWIA I PIENIĘDZY. SPRÓBUJ WYCHOWAĆ CHOĆ JEDNO TO POGADAMY" A W CZYM JESTEM GORSZY JAK MAM JEDNO DZIECKO ZE MI NIE PŁACĄ!!!?!?!?!?!?!!?
gość
4 lata temu
"Będą sprzedawać te talony, ale mam nadzieję, że znajdą się donosiciele na tych łachmanów! Wódy chcą to niech idą zarobić a nie dziecka kasę zabierają! Dzieci mają 500 zł mieć na swoje potrzeby: jedzenie, ubranie, książki, pasje... " PROPONUJE TALONY IMIENNE ZA OKAZANIEM DOWODU OSOBISTEGO!!!!!!
...
Następna strona