Trwa ładowanie...
Przejdź na

Harasimowicz do ONR-u: "Moja mama, powstaniec warszawski, walczyła przeciw takim faszystom jak wy!"

174
Podziel się:

"Prosi dziewczęta i chłopców z organizacji neofaszystowskich, by nie czcili Powstania Warszawskiego marszem" - apeluje na Facebooku.

Harasimowicz do ONR-u: "Moja mama, powstaniec warszawski, walczyła przeciw takim faszystom jak wy!"

Obchody 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się dzisiaj w atmosferze skandalu. Niedawno minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zarządził, żeby w trakcie uroczystości odczytano tzw. apel smoleński. Pomysł nie został skonsultowany z samymi powstańcami, którzy mocno go skrytykowali. Zobacz: PiS chce odczytania "apelu smoleńskiego" podczas obchodów Powstania Warszawskiego!

Macierewicz poszedł na kompromis i w przemówieniu wymieniono tylko niektórych poległych w katastrofie smoleńskiej - co wciąż jednak budziło niesmak wśród kombatantów. Sytuację skomentował głośno Zbigniew Galperyn, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich, który zastąpił chorego prezesa Zbigniewa Ścibora-Rylskiego.

Są sytuacje, w których należy się spieszyć. Z roku na rok nas, weteranów II wojny światowej, szybko ubywa - powiedział. Jesteśmy kombatancką rodziną i chcielibyśmy, aby istotne dla nas sprawy nie dzieliły nas. Na początku był to apel poległych w powstaniu, ale na skutek żądań środowisk powstańczych, a także indywidualnych osób, o poszerzenie jego treści o jednostki i dowódców biorących udział w powstaniu, ulegał zmianom. Tak że z czasem stał się nie apelem poległych, ale apelem pamięci.

Galperyn skarżył się też na ataki na generała Zbigniewa Ścibor-Rylskiego, szefa Związku i najstarszego żyjącego oficera Powstania. IPN zarzuca 99-letniemu weteranowi kłamstwo lustracyjne i chce mu wytoczyć proces.

Wokół obchodów powstania narasta także inna kontrowersja. Obóz Narodowo-Radykalny postanowił zorganizować z tej okazji marsz, który 1 sierpnia, dokładnie w dzień rocznicy zacznie się na rondzie Dmowskiego.

Przeciwko wydarzeniu na Facebooku protestuje aktor i scenarzysta Cezary Harasimowicz, od 15 lat partner Grażyny Wolszczak. Napisał, że jego matka, Krystyna Królikiewicz, brała udział w Powstaniu Warszawskim by walczyć przeciwko ludziom o takim samym światopoglądzie jak ONR.

PROŚBA DO NEOFASZYSTÓW

Moja mama, lat 95, powstaniec warszawski, podporucznik Krystyna Królikiewicz prosi dziewczęta i chłopców z organizacji neofaszystowskich, by nie czcili Powstania Warszawskiego marszem. Mama i jej przyjaciele walczyli w Powstaniu przeciw faszyzmowi.

(Portret mamy namalowany po Powstaniu; zapłatą dla malarza była poduszka)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(174)
gość
6 lat temu
Bo dres i koszulka z żołnierzem wyklętym jeszcze nie czyni z nikogo patrioty.
Gość
6 lat temu
Neofaszystom mówimy NIE!
Gość
6 lat temu
I ma rację.
gość
6 lat temu
ma absolutną rację! narodowcy to tylko banda zakompleksionych pseudopatriotów, którzy swoje frustracje próbują rozładować poprzez agresję w stosunku do każdego kto się od nich różni. większość nie potrafi znaleźć dziewczyny, więc wyżywają się na tych, którzy są w życiu szczęśliwi.
gość
6 lat temu
banda oszołomów, którzy są wiecznie niezadowoleni ze swojego życia i zamiast winy poszukać u siebie, szukają innych, których obwiniają o swoje niepowodzenia. i są obrzydliwi tym wycieraniem sobie swoich agresywnych gęb naszym pięknym godłem i piękną flagą.
Najnowsze komentarze (174)
gość
4 lata temu
co ten facet mówi. To , że jego matka walczyła w Powstaniu - wielu alczyło. Przecież Chłopaki z ONR i Narodowych Sił Zbrojnych też walczyli przeciw szwabom w Powstaniu Warszawskim !!
gość
6 lat temu
ty ciulu zafajdany, s*****z taki scibor rylski czy galperyn donosili na AK-owców,
gość
6 lat temu
Na tej poduszce artysta zrobił czarka ,a ten teraz p***d..li od rzeczy !
gość
6 lat temu
Krystyna Królikiewicz-Harasimowicz: udzial w powstaniu 4 dni lacznika, ktora nie byla nawet zmobikizowana, powstanie zaskoczylo ja na moscie Poniatowskiego i zauwazyla ze atmosfera staje sie coraz gestsza i po drugiej stronie ONR -zgrupowanie Chrobry II walczce w srodmiesciu stracili 300 zolnierzy, pomysl kto ma wieksze prawo mowic o Powstaniu wypindrzona aktorzyna czy spadkobiercy ideowi CHROBY II
gość
6 lat temu
ARTYKUL Z GOTOWYMI LAPKAMI PRZECIWKO PIS!!!!
gość
6 lat temu
ARTYKUL Z GOTOWYMI LAPKAMI PRZECIWKO PIS!!!!
gość
6 lat temu
ARTYKUL Z GOTOWYMI LAPKAMI PRZECIWKO PIS!!!!
gość
6 lat temu
ARTYKUL Z GOTOWYMI LAPKAMI PRZECIWKO PIS!!!!
gość
6 lat temu
ARTYKUL Z GOTOWYMI ŁAPKAMI PRZECIWKO PISI!!!
gość
6 lat temu
ZNOWU ARTYKUL Z KUPIONYMI GLOSAMI?????????
gość
6 lat temu
znowu artykul z gotowymi glosami????? obroci sie to i tak przeciwko wam marni redaktorzyny przekupne
gość
6 lat temu
Niedouczeni-poczytajcie-NARODOWCY -to nie faszyści.Też walczyli w Powstaniu Warszawskim. Jak Harasimowicz nie wie to chociaż wy się dowiedzcie o o Nich.
KOWAL88
6 lat temu
W*********Ć LEWACKIE K***Y!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
gość
6 lat temu
Znajomość historii w wykonaniu tego pana jest żenująca. Podobnie jak komentarze poniżej. Ludzie poczytajcie trochę. Polski ONR miał tyle wspólnego z faszyzmem co monarchia z komunizmem. Ktoś wbił do podatnych na propagandę łbów że dres jest z ONR. Dres to skin. Zresztą naprawdę poczytać trochę a nie klepać bzdury.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie