Trwa ładowanie...
Przejdź na

Maja Ostaszewska: "RZĄD PRZESTRASZYŁ SIĘ KOBIET. Zobaczył, jaką mamy siłę! Kukiz obraża wszystkie Polki"

396
Podziel się

"Mamy prawo decydować o sobie. Trzeba mieć zaufanie do kobiet. Najbardziej w tej dyskusji boli mnie hipokryzja. Wystarczy spojrzeć na inne europejskie kraje - tam aborcji wykonywanych jest mało, nie ma też podziemia aborcyjnego".

Maja Ostaszewska: "RZĄD PRZESTRASZYŁ SIĘ KOBIET. Zobaczył, jaką mamy siłę! Kukiz obraża wszystkie Polki"
bCOMJPVh

_

_

bCOMJPVj

Maja Ostaszewska, aktorka, buddystka, weganka, matka dwójki dzieci w wieku przedszkolnym, stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy Czarnego protestu. Ostaszewska otwarcie krytykuje nie tylko próby zaostrzenia obowiązującej od 23 lat ustawy antyaborcyjnej, lecz także sprzeciwia się obowiązującemu obecnie "kompromisowi". Poparła projekt Ratujmy kobiety, zakładający tańszą i powszechnie dostępną antykoncepcję, edukację seksualną oraz zrównanie warunków przerywania ciąży do obowiązujących we wszystkich europejskich krajach, za wyjątkiem Irlandii Północnej, Watykanu i Malty. W rozmowie z Gazetą Wyborczą tłumaczy, że zliberalizowanie prawa aborcyjnego nie sprawi, że zwiększy się ilość aborcji, a wręcz przeciwnie - zmniejszy się, na co wskazują statystyki krajów o liberalnym prawie aborcyjnym.

Uważam, że mamy prawo decydować o sobie. Że trzeba mieć zaufanie do rozumu, sumienia i wrażliwości kobiet - przekonuje w wywiadzie. Czarny poniedziałek" pokazał naszą niesamowitą siłę. Pokazał, że jesteśmy obywatelskim społeczeństwem, a kobiety mówią własnym głosem. Nie pozwolą za siebie decydować i nie pozwolą nakładać takiego terroru, jaki był w założeniach ustawy Ordo Iuris, która szczęśliwie nie przeszła do dalszych prac. Świadome planowanie swojego życia i macierzyństwa jest szalenie ważne i Polki już to wiedzą. Nie zrobią kroku wstecz. To fantastyczne i bardzo poruszające. Rząd przestraszył się kobiet. Zobaczył, jaką mamy siłę. Zrozumiał, że jeśli będzie forsował radykalną ustawę antyaborcyjną, to może się spodziewać miliona kobiet na ulicy i paraliżu państwa. Uważam, że nasz protest to był ogromny sukces i jestem dumna, że jestem polską kobietą. Dziewczyny były wspaniałe. To był zryw różnych pokoleń i środowisk, zryw ogólnopolski. Nikt już nie może mówić, że to zabawa elit. Byłam bardzo protestem zbudowana, ale politycy zaczęli znowu nas obrażać. Chwilę po tym, jak wycofano radykalny projekt ustawy antyaborcyjnej, stworzyli kolejny - mający na celu uprzedmiotowienie kobiet. Dlatego musimy być czujne. Nie składamy parasolek.

Ostaszewska wyjaśnia, że najbardziej przeszkadza jej obecnie hipokryzja, polegająca na tym, że wszyscy wiedzą o tym, że tysiące kobiet dokonuje aborcji w klinikach na Słowacji w Niemczech. I nikomu to nie przeszkadza, byle tylko się do tego nie przyznawały, bo to rani wrażliwe sumienia "obrońców życia".

Najbardziej w tej dyskusji boli mnie hipokryzja. Projekt Ratujmy kobiety dąży do tego, aby aborcji było jak najmniej, a nie jak najwięcej. Wystarczy zresztą spojrzeć na kraje, gdzie obowiązują podobne przepisy - tam aborcji wykonywanych jest mało, nie ma też podziemia aborcyjnego - mówi w wywiadzie. Przed nami wciąż jest wielka praca do wykonania, jeśli chodzi o dostęp do antykoncepcji i o rzetelną, szeroką edukację seksualną. To są bardzo ważne kwestie, jak sprawa in vitro, dostępu do zaawansowanych badań prenatalnych i antykoncepcji. Żyjemy w takich czasach, że gdy będziemy się jedynie bać, któregoś dnia obudzimy się całkowicie zniewoleni. Musimy się zarażać odwagą i optymizmem. I poczuciem, że jeśli mamy dobre intencje, to możemy zrobić bardzo wiele. W "czarny poniedziałek" czułam, że polskie kobiety są fenomenalne. Na ulicach nie było agresji, nikt się nie bał.

bCOMJPVp

Niestety, jak zwraca uwagę Ostaszewska, pod adresem uczestniczek Czarnego protestu posypało się mnóstwo obraźliwych słów, zaś Komisja Krajowa NSZZ Solidarność chce je ciągać po sądach:Prokuratura ściga organizatorki Czarnego Protestu! Kobiety odpowiadają: "Uprzejmie donoszę, że to ja"

Zdaniem Ostaszewskiej, stało się tak dlatego, że istnieje przyzwolenie ze strony rządu na okazywanie agresji i wrogości protestującym. Aktorka dodaje, że nie może uwierzyć także w to, że ludzie, którzy deklarują bezwarunkowe poparcie dla życia, jednocześnie forsują prawo, zezwalające na zabijanie chronionych gatunków zwierząt.

Politycy naprawdę stanęli na wyżynach swoich możliwości, żeby dzielić nasze społeczeństwo. Myślę, że minie sporo czasu, zanim zasypiemy ten rów - komentuje. To, co się dzieje dzisiaj w Polsce, jest zatrważające, ale trudno, żeby było inaczej, jeśli na przykład Paweł Kukiz obraża wszystkie Polki. Robi to bezpardonowo, a drugiego dnia mówi, że miał co innego na myśli. Zresztą mamy wielu polityków, którzy używają nieparlamentarnego języka. I uważają, że to jest w porządku. Obraża się sędziów, nauczycieli, artystów, lekarzy, noblistów. To jest bardzo smutne. To, że jest na to społeczne przyzwolenie. To, że mimo wielu protestów ONR, faszyzująca organizacja, ciągle jest legalna i towarzyszy wydarzeniom państwowym. To, że nowe prawo łowieckie to prawda, że myśliwy będzie mógł wejść na prywatny teren i powiedzieć, że sobie strzela, a przy okazji zabić psa właściciela. To, że będą odstrzeliwane chronione gatunki. Jest to dla mnie nie do zaakceptowania.

_

bCOMJPVq
bCOMJPVr

_

bCOMJPVs

Maja Ostaszewska: "Nie decydujmy za innych o heroicznych gestach"

Zobacz też:

bCOMJPVK
KOMENTARZE
(396)
gość
4 lata temu
A ja chce miec wybor. Zwyczajnie, po ludzku, chce miec ten wybor do cholery.
gość
4 lata temu
kw r Moze troche nie na temat ale obejrzyjcie sobie tego bloga: airwash.pl gosc udowadnia ze nawet w Polsce mozna zarabiac bardzo dobrze i wcale nie trzeba emigrowac blyska. Ja od miesiaca dzialam jego sposobem i poki co wyciagam ponad 100 euro dziennie kwasze gminni donica bukowy dudnij dziwno idiomy martwa gumowy
gość
4 lata temu
Obalić ten pariarchalny system. Kobiety górą!
bCOMJPVL
gość
4 lata temu
zobaczcie kto tam siedzi jaki prostacki ten sejm najgorszy na calym swiecie
Gość
4 lata temu
Kukiz chcial jeszcze zlikwidować alimenty a p*****y chcą karać kobiety za poronienia i zmuszać do rodzenia nawet gdy ciąża zagraża życiu i zdrowiu gdy jest w wyniku przestępstwa i gdy płód jest ciężko uszkodzony. Super nowy rząd mamy!
Najnowsze komentarze (396)
gość
4 lata temu
Brzydkie b****o, w dodatku bez zasad
gość
4 lata temu
Lepiej sie pryznaj ile zgarnelas kasy od TVN za rozpetanie tej wojny??? Nastepnym razem przeczytaj ta ustawe ze zrozumienieniem, o ile jestes zdolna do samodzielnego myslenia!,,,
gość
4 lata temu
Lepiej sie pryznaj ile zgarnelas kasy od TVN za rozpetanie tej wojny??? Nastepnym razem przeczytaj ta ustawe ze zrozumienieniem, o ile jestes zdolna do samodzielnego myslenia!,,,
dziedzic
4 lata temu
Nawet o d***e nie pozwalasz mi napisać tylko zdejmujesz mi artykuł ,jesteście wykolejoną grupą staruchów ,zdemolowaliście swoje życie bo nie potrafiliście godnie nim pokierować, teraz wraz z wykolejonymi z kler****cecie innym pokiełbaśić ,za takie kierowanie państwem i zyciem w tym państwie nie zasługujecie nawet na pogardę,To wszystko zgnilizna.
GOŚĆ
4 lata temu
A ja dotąd trochę lubiłem tę babę, choć taka brzydka. A teraz okazało się, że też niezbyt mądra. BUDDYSTKA! :), :). :)!
gość
4 lata temu
W głupocie nigdy nie ma sily,szanowna pani,prosze równiez przestac spiewac,bo to beczenie,a nie spiew !
,mnbf
4 lata temu
jakie te wszystkie k***y celebrytki są mądre,,,,aż sie rzygać chce.....
gość
4 lata temu
A mnie Kukiz nie obraził a też jestem Polką. Niech ta i*****a nie szczeka.
bCOMJPVD
gość
4 lata temu
chyba ma depresje ito matka dzieci ---a swoja droga to chyba przywiezieni z izraela
kobieta
4 lata temu
a ja jako kobieta czuję się obrażona przez takie idiotki jak wy
gość
4 lata temu
dlaczego feministki są takie paskudne. No dlaczego?
gość
4 lata temu
same okropnie brzydkie kobiety. Fuj
gość
4 lata temu
Rząd nie przestraszył sie kobiet a tego ze sciagna idiotki nastepna komisje pijaka z Jewropy aby rozstrzygał co po szwabsku jest dobre dla Polski a co nie .IDIOTKI im wyższe wykształcenie tym wieksze oderwanie od rzeczywistości.egoistki
Gość
4 lata temu
Ostaszewska tak bdw ile ci za to płacą?
...
Następna strona
bCOMJPWf