Trwa ładowanie...
Przejdź na
Maks
Maks
|
aktualizacja

Ujawniono, co prokuratura ustaliła ws. Tomasza Lisa: "Złapał ją za twarz, przycisnął do ściany, pocałował"

265
Podziel się:

Tomasz Lis przez 10 lat był redaktorem naczelnym "Newsweeka". W 2022 roku został odsunięty od sprawowanej roli. Dziennikarz miał się dopuścić szeregu niewłaściwych zachowań wobec pracowników. Teraz Wirtualna Polska dotarła do dokumentów prokuratury, gdzie znalazły się zeznania pracowników oraz uzasadnienie ws. umorzenia śledztwa.

Ujawniono, co prokuratura ustaliła ws. Tomasza Lisa: "Złapał ją za twarz, przycisnął do ściany, pocałował"
Tomasz Lis (AKPA)

W maju 2022 roku Tomasz Lis przestał pełnić funkcję redaktora naczelnego w "Newsweeku". Dla wielu ludzi taka decyzja była szokiem, tym bardziej, iż ani wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska (RASP), ani Tomasz Lis nie podali powodów decyzji. Całej sprawie przyjrzał się wówczas Szymon Jadczak z Wirtualnej Polski, który dotarł do zarzutów pracowników oskarżających Lisa o niewłaściwe zachowanie, jakiego miał się dopuszczać wobec podwładnych. W obszernym reportażu opisano, jak były redaktor tygodnika, doprowadzał do płaczu i ataków paniki pracowników, a także pozwalał sobie na seksistowskie odzywki.

Teraz okazuje się, że prokuratura umorzyła dochodzenie w sprawie Tomasza Lisa w części dotyczącej naruszenia nietykalności cielesnej ze względu na przedawnienie czynu.

Szymon Jadaczak ponownie przyjrzał się całej sprawie, docierając do dokumentów prokuratury, z których wynika, że "zachowanie Tomasza Lisa względem nich (współpracujących z Lisem kobiet - red.) nie może zostać ocenione inaczej niż w kategorii naruszenia nietykalności cielesnej".

Co ciekawe, śledczy uznali także, że Lis nie dopuścił się mobbingu, podkreślając jednak, że "większość przesłuchanych dziennikarzy stwierdziła, że takie zachowania naczelnego, jak opowiadanie homofobicznych i nieprzyzwoitych dowcipów, straszenie utratą pracy, trzymanie nóg na stole, tworzenie nieprzyjemnej atmosfery, mogły nosić znamiona mobbingu".

Warto dodać, że w sierpniu 2022 roku zostało w tej sprawie wszczęte dochodzenie w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie, które prowadzone było pod kątem podejrzenia popełnienia dwóch przestępstw: uporczywego i złośliwego naruszania praw pracowniczych oraz naruszenia nietykalności cielesnej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kinga Rusin snuje o przyszłości córek

Wstrząsające zeznania pracowników Lisa

26 kwietnia 2024 roku sprawa została umorzona. Wirtualna Polska dotarła jednak do dokumentów sądowych, w których znalazły się zeznania świadków oraz wnioski prokuratorki prowadzącej całe dochodzenie.

Prokuratura ustaliła, że niewłaściwe zachowania Lisa miały mieć miejsce przy produkcji materiałów wideo w wydawnictwie. To właśnie wtedy Tomasz rzekomo dopuszczał się nagannego zachowania.

Jedna z kobiet zeznała, że, były już redaktor naczelny "Newsweeka", sprawiał kłopoty niemal wszystkim jej koleżankom.

Druga kobieta dodała, iż "dziennikarz był dla niej na tyle uciążliwy, że cyklicznie rezygnowała ze współpracy przy jego programie, aby unikać spotkań. Bezpośrednia przełożona kobiet została poproszona, by była obecna, m.in. gdy pracownice będą wykonywać makijaż Tomasza Lisa. Dlaczego? Argumentowały to m. in. tym, że "Tomasz Lis rzuca głupie teksty" - czytamy w tekście Jadczaka.

W zeznaniach pojawiły się również konkretne przykłady działań Lisa. Jedna z kobiet opisała, jak Tomasz dotykał jej włosów wbrew jej woli, a także wkładał palce w dziury w spodniach.

Gdy pewnego razu, kiedy nosiła spodnie z dziurami, Tomasz Lis w czasie makijażu, włożył swoje palce w dziury w spodniach makijażystki na wysokości ud. Kobieta, w pierwszym odruchu, odskoczyła. Redaktor naczelny 'Newsweeka' nigdy nie przeprosił za swoje zachowania, gdy widział, że kobieta nie życzy sobie takich sytuacji - można przeczytać w uzasadnieniu umorzenia sprawy.

Lis miał również próbować pocałować pracownicę (w tym wypadku makijażystkę), gdy ta skończyła wykonywać pracę. Na tydzień przed zwolnieniem Tomasza z "Newsweeka" miało dojść do poważnego incydentu z dziennikarzem.

Poszkodowana kobieta zeznała, że Tomasz Lis miał pójść za nią przyspieszonym krokiem, złapać ją za twarz, przycisnąć do ściany i pocałować w policzek, mimo że kobieta próbowała się wyrwać - podsumowała prokuratorka.

Zaatakowana kobieta postanowiła działać i w maju 2022 roku zgłosiła całą sprawę do działu HR RASP. Z dokumentów prokuratury wynika, że kobieta odbyła spotkanie pracownicze, na którym opowiedziała o tym, czego miała doświadczyć ze strony Lisa, ale wydawnictwo nie wszczęło żadnej oficjalnej procedury związanej z naruszeniem nietykalności pracownic w miejscu pracy. Kobieta otrzymała jedynie poradę prawną oraz przypominano jej o konieczności zachowania poufności w tej sprawie.

Co ciekawe, Tomasz Lis na pytania prokuratury o wymienione sytuacje z udziałem wspomnianych kobiet stwierdził, że nie zna tych osób, a ich nazwiska nic mu nie mówią.

Przez prokuraturę badany był również wątek uporczywego naruszania praw pracowniczych. Jak zeznali pracownicy, Lis jak nikt inny potrafił wprowadzać mroźną, gęstą atmosferę.

"Potrafił wprowadzać mroźną atmosferę, a ludzi w stan dygotania samym tylko sposobem swojej wypowiedzi. (...) Dziennikarze nie pozwalali sobie na to, aby nie zgodzić się z Tomaszem Lisem, ponieważ się go bali. Niejednokrotnie zdarzało się, że Tomasz Lis wchodził do któregoś z dziennikarzy do pokoju i zakładał nogi na jego biurko. (...) Tomasz Lis jest inteligentnym człowiekiem i wie, na co może sobie pozwolić, nigdy nie kierował przekleństw do konkretnej osoby, nikogo nie znieważał, jednak dało się wyczuć jego poczucie wyższości, próbę przekazania innym komunikatu, że zależą od niego" - czytamy w reportażu Wirtualnej Polski.

Z kolei w czerwcu 2018 roku jedna z dziennikarek zgłosiła się do działu personalnego wydawcy, informując o niewłaściwym zachowaniu Lisa. Kobieta została zachęcona do złożenia skargi, jednak odmówiła, argumentując obawą przed tym, że Tomasz Lis będzie chciał ją zniszczyć.

Wówczas sam zainteresowany, gdy dowiedział się o krążących o jego zachowaniu plotkach, złożył w firmie wniosek o przeprowadzenie wobec siebie postępowania antymobbingowego. Jaki był wynik? Jak zeznała szefowa HR w RASP, wykryto u Lisa nieprawidłowości dotyczące stosowania wulgaryzmów, niewybrednych żartów, a także wybuchowość i emocjonalność.

Tomasz Lis i jego prokuratorskie zeznania

Podczas przesłuchania w prokuraturze Tomasz Lis zaprzeczył, by kiedykolwiek jego zachowanie nosiło znamiona mobbingu. Dziennikarz twierdził również, że oskarżenia dotyczące m.in. trzymania nóg na biurkach podwładnych są fałszywe, argumentując to tym, iż jego dobre wychowanie nie pozwoliłoby mu na takie zachowanie.

Prokuratorka umorzyła wątek dotyczący mobbingu i podkreśliła, że kluczowe było w tym przypadku znaczenie pojęć "złośliwego" i "uporczywego" łamania praw pracowniczych, o których mówi art. 218 par 1a kodeksu karnego.

Prokuratorka dodała również, że żaden z dziennikarzy nie stwierdził, że był ofiarą mobbingu, uznając w decyzji o umorzeniu postępowania, że "Tomasz Lis nie był mobberem. Był szefem, którego styl zarządzania zatrzymał się w latach 90. - jego grubiańskie zachowania, dowcipy z seksualnym podtekstem, straszenie utratą pracy, władczy styl zarządzania, budziły coraz większy sprzeciw podległych mu osób. Do redakcji 'Newsweeka' przychodzić zaczęli również ludzie młodzi, wychowani w nowoczesnym społeczeństwie, którzy zupełnie nie rozumieli, że model zarządzania naczelnego 'Newsweeka' był kiedyś standardem w mediach i oceniali go jako nieakceptowalny" - czytamy.

Tomasz Lis komentuje decyzję prokuratury

Wirtualna Polska poprosiła Tomasza Lisa o komentarz, co do ustaleń prokuratury.

Dziennikarz wyznał, że przesłane mu pytania "mają charakter insynuacyjny, zniesławiający i naruszający moje dobra osobiste".

Nie wiem o żadnych rzekomych ustaleniach prokuratury. Nie dopuściłem się żadnych czynów, które próbuje mi pan przypisać. Wezwany na przesłuchanie w prokuraturze - podkreślam, w charakterze świadka - stawiłem się i odpowiedziałem obszernie na wszystkie stawiane mi pytania, które nie zawierały zresztą nawet sugestii dotyczących tego, co pan nazywa ustaleniami. Było to bodajże w styczniu. Co się dzieje w śledztwie, nie wiem. Nie mam żadnych zarzutów - dodał Lis.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(265)
gość
miesiąc temu
Przycisnąć do ściany też i Durczok lubił. Może to jakaś ich choroba zawodowa?
Dana
miesiąc temu
Sprawia wrazenie niezbyt milego.
Inka
miesiąc temu
przez lata ludzie milczeli bo taki strach na nich wywierał.
lola
miesiąc temu
Gosch od lat był śliski :/ dziw, ze dopiero teraz dobierają mu sie do Tylka. oby ze skutkiem!
Kaśka
miesiąc temu
Pracowniczki xD Pracownice
Najnowsze komentarze (265)
vox
miesiąc temu
to mówicie że prokuratura Bodnara umorzyła sprawę. w sumie nic dziewnego. dużo zawdzięczają temu dziennikarzowi
Kama
miesiąc temu
Owijanie g.....a w papier, gosc stosowal mobing zastraszal, molesteowal itd. nikt nie stoi ponad prawem, powinien poniesc kare, choc Big mu juz pogrozil palcem, misl trzy udary, karma wraca....
Ledruk
miesiąc temu
Niecierpliwie czekamy na komentarze lewicowych aktywistek...
Reni
miesiąc temu
Aha to znaczy że swoje perfidne zachowania szef może tłumaczyć stylem zarządzania z PRL? No wiekszej bzdury nie słyszałam, uzasadnienie żeby wybronić typa naciągane jak guma w majtkach. I jedno jest pewne że zwykły człowiek nie wygra nigdy, taka sprawiedliwość jest.
LEON
miesiąc temu
Wierzę w 100 % pracownikom, on zawsze miał rozbuchane ego i poczucie wyższości, to zarozumiały, wywyższający się facet, wiem bo kiedyś korzystał z usług firmy w której pracowałem.....
Warmate
miesiąc temu
Słyszycie ten jazgot różnych tuft które siedzą cicho gdyby to nie był Lis tylko Rachoń
pudelka
miesiąc temu
takie bredzenie to standard w pracy u osób które dają ciała i zamiastsię nad sobą zastanowić i wziąć do roboty obwiniają wszystkich wokół, a oczywiście najbardziej tego strasznego przełożonego, Tylko że on zbiera za tych ludzi którzy odwalają kiepską robotę. Z tego artykułu nie wynika nic co świadczyłoby o dramacie. Nie mówił niemiło ale czuło się, że jest niemiły? naprawdę? to może trzeba ze sobą iść do psychologa? wylewać pomyje w takich nieuchwytnych sprawach może każdy tylko czy tak nie da się pomówić właściwie każdego? ...
Och
miesiąc temu
Precz z nim! Pasuje do swojej ulubionej partii PO.
Masakra
miesiąc temu
Zamietli wszystko pod dywan. Nie powinien w ogóle z ludźmi pracować.
ateistka
miesiąc temu
jak to nie ksiądz to nie robcie afery!!
Gość
miesiąc temu
"wydawnictwo nie wszczęło żadnej oficjalnej procedury związanej z naruszeniem nietykalności pracownic w miejscu pracy" - następny"uśmiechnięty"? To jest wasza"nowoczesność". To ja już wolę gdy otwiera się kobietom drzwi. Oczywiście, że same są w stanie sobie te drzwi otworzyć.
Pola
miesiąc temu
Zwykly......jakos nie slysze krzyku kobiet, dlaczego milczycie? Przeciez jest tak pieknie w usmiechnietej apolsce
majowe
miesiąc temu
Sezon komunijny trwa w najlepsze, a nasze rodzime gwiazdy chętnie dzielą się fotkami z wizyt na rodzinnych uroczystościach. Celebrytki czasami chyba nieco zapominają, że to nie impreza ściankowa i przyodziewają kreacje, które, delikatnie mówiąc, niezbyt pasują do okoliczności...
dramaty gwiaz...
miesiąc temu
Agata Rubik od dłuższego czasu świetnie odnajduje się w roli etatowej influencerki. Trudno nie zauważyć, że 37-latka relacjonuje swoje codzienne perypetie z jeszcze bardziej widocznym niż dotychczas zaangażowaniem. Wszystko za sprawą wielkiej życiowej zmiany, czyli rodzinnej wyprowadzki do Miami, od której latem minie już rok. Żona Piotra Rubika zdaje się być coraz śmielsza w swoich "amerykańskich podbojach", a jej przygody śledzi na Instagramie już ponad 225 tysięcy osób. Choć życie za oceanem zdaje się być dla Rubików spełnienia marzeń, słynna familia zatęskniła nieco za Polską i już niebawem odwiedzi ojczyznę.
...
Następna strona