Trwa ładowanie...
Przejdź na
Goss,Dollface
|
aktualizacja

Daniel Passent nie żyje. Miał 83 lata

52
Podziel się:

O śmierci Daniela Passenta poinformował tygodnik "Polityka", z którym regularnie współpracował. Dziennikarz i publicysta pod koniec kwietnia skończyłby 84 lata.

Daniel Passent nie żyje. Miał 83 lata
Daniel Passent nie żyje. Miał 83 lata (AKPA)

Daniel Passent nie żyje. Za życia działał nie tylko w prasie i radiu, lecz także w internecie. Był autorem poczytnego i jednego z najstarszych blogów politycznych w Polsce "En Passant", specjalizował się także w tłumaczeniach. Oprócz tego napisał kilkanaście książek, a w latach 90. pełnił nawet funkcję ambasador RP w Chile.

O śmierci Daniela Passenta poinformował tygodnik "Polityka" - tytuł, z którym dziennikarz był związany niemal od zawsze. W obszernym artykule uwzględniono jego zasługi dla redakcji oraz przekazano kondolencje ze strony jego znajomych z pracy.

Z ogromnym żalem informujemy, że zmarł Daniel Passent, autor przez całe życie związany z tygodnikiem "Polityka", felietonista, bloger, nasz kolega - przekazano we wstępie publikacji.

Daniel Passent urodził się w 1938 roku w Stanisławowie. Z wykształcenia był ekonomistą, jednak wybrał karierę dziennikarza, którą rozpoczął w 1956 roku, jeszcze za czasów studenckich. W 1959 roku nawiązał współpracę z tygodnikiem "Polityka", w którym w pełni rozwinął skrzydła. Był jego stałym felietonistą, a w przeszłości także korespondentem podczas wojny wietnamskiej.

Oprócz kariery dziennikarskiej współpracował też z kabaretem Pod Egidą, a w latach 90. został polskim ambasadorem w Chile. W 1997 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Przez lata napisał kilkanaście książek, w tym "Bywalca", "Co drugi dzień wojna" czy "Dzisiaj umrą dwie osoby". W 2012 roku ukazał się wywiad-rzeka z Passentem, którego autorem był Jan Ordyński.

Prywatnie Daniel Passent był ojcem Agaty Passent, która była owocem związku z poetką Agnieszką Osiecką. Jego żoną była z kolei Marta Dobromirska-Passent, z którą był związany od ponad 30 lat.

Pudelek składa kondolencje rodzinie i bliskim zmarłego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(52)
Janek
2 lata temu
A jaki będzie pogrzeb?
Gościu
2 lata temu
Odszedł wspaniały dziennikarz, bystry, kulturalny człowiek. Wielu z nas chciałoby mieć takiego ojca.
werwa
2 lata temu
jaki tam Daniel?? Mosiek POprostu
Polak
2 lata temu
Osiecka urodziła mu wspaniałą córką i Daniel wspaniale ją wychował. Passent widział z kim się zadaje i nie był zaborczy, z wielką miłością Agata zawsze mówiła o ojcu, mame doceniła po jej śmierci, miała wiele żalu, ale teraz została sierotą. Wyrazy współczucia.
Sam
2 lata temu
Oczywiście na jego rodziców donieśli Polacy i dlatego zginęli. To dziwne, bo był małym dzieckiem i nie miał wtedy kontaktu z rodzicami, był ukrywany. To skąd miał takie informacje.
Najnowsze komentarze (52)
Polka
2 lata temu
Czy pudelek musi stale pisać o Szytach?
Zuzka
2 lata temu
Szkoda ze p Osiecka lubila alkohol
gość
2 lata temu
Pełnił funkcję AMBASADOR RP w Chile? Toż on nie był kobietą. On to mógł pełnić funkcję ambasadora najwyżej.
Barbara
2 lata temu
Jaka szkoda. Odchodzą Wspaniali Ludzie, byli częścią mojego życia.
Zofia
2 lata temu
Daniel Passent umarł bo był ŚMIERTELNY jak my wszyscy.
Monika
2 lata temu
Dobry kolega J.Urbana.
maria
2 lata temu
Miał żonę a córkę machnął kochance też był dobry GUMIŚ.
Margo
2 lata temu
Piekne mial zycie, mogl podrozowac po swiecie w czasach, gdy przecietny Polak, jesli juz dostal paszport, to jednorazowy na konkretny wyjazd- no, nic dziwnego, ze taki kulturalny i obyty byl, powyzej przecietnych obywateli...
taa
2 lata temu
kolejny podszyty pod Polaka , zgrywajacy ofiare i bazujacy na propagandzie ..
Gość
2 lata temu
Piękny wiek na zejście z tego padołu swoje przeżył po młodych trzeba płakać nie po starych po 80
Gość
2 lata temu
Jeszcze niedawno słyszałam go w radiu, potem, chyba w zeszłym tygodniu, była informacja o przedłużającej się nieobecności. Przeszło mi przez głowę, że może się stać co się stało. Polecam jego biografię, ciekawe życie.
Val Jean
2 lata temu
W czasach, gdy czytywałem Politykę zaczynałem od felietonów: Pilch, Stomma, Passent. Niestety, wszyscy trzej są już po drugiej stronie.
...
2 lata temu
nie rozumiem czemu kasujecie komentarze odnoszace sie do jego życia. w sieci nic nie ginie. kto chce łatwo znajdzie info o Danielu lub Johnie.
Kali
2 lata temu
Zaszprycowany był to i umarł