Ginekolog o zakończeniu refundacji in vitro: "Część zarodków jest zamrożonych"

112
Podziel się

"Kiedy procedurę refundowało państwo, procedury były tańsze. Teraz ceny pójdą w górę".

30 czerwca zakończył się rządowy program refundacji metody sztucznego zapłodnienia. Zamiast rządowego finansowania metody in vitro, politycy zaproponowali Narodowy Program Prokreacyjny.

W Częstochowie, Łodzi, Sosnowcu oraz Bydgoszczy urzędy miasta same zaczęły realizować samorządowy program dofinansowania in vitro. Dr Grzegorz Południewski w studio Dzień Dobry TVN opowiedział o kosztach, jakie poniosą osoby, decydujące się na zabiegi in vitro wykonane w prywatnej klinice. Ginekolog przyznał, że do tej pory, dzięki metodzie in vitro narodziło się 5285 dzieci, a około 11 tysięcy kobiet jest w ciąży:

Przez wiele lat nie mieliśmy oficjalnych danych. Procedura in vitro była wykonywana w prywatnych klinikach. Mamy program, który się skończył, w programie wzięło udział 18 tysięcy par. Na 30 czerwca uzyskano 5285 urodzeń. Ciąż jest ok 11 tysięcy, dzieci będą się rodzić do końca roku, a nawet dłużej. Część zarodków jest zamrożonych. W Częstochowie i w Łodzi, głównym kryterium kwalifikacji jest wskazanie medyczne, dopiero za tym idą aspekty ekonomiczne. Ceny wahają się w granicach od 8-12 tysięcy złotych. Trzeba zdawać sobie z tego sprawę, że kiedy procedurę refundowało państwo, były tańsze. Cena teraz zmieni się, niestety w górę.

Źródło:Dzień Dobry TVN/x-news

KOMENTARZE
(112)
gość
3 lata temu
Przeciez to nie będą "sztuczne dzieci", to poprostu pomaganie naturze człowieka, ktora czasem zawodzi.A dla rodziców takie dzieci sa spełnieniem marzeń.Jestem bardzo wierzącym człowiekiem, co nie zmienia faktu że idę z postępem i to jeszcze w tak ważnej kwestii.
gość
3 lata temu
przykre, że ludzi pozbawia się od tak posiadania dziecka. Powiedzą- to adoptujcie- łatwo mówić...procedury trwają bardzo długo. Z resztą niech każdy sam o sobie decyduje
gość
3 lata temu
Likwidując refundację przekreślili szansę posiadania dzieci naprawdę wielu osobom... Smutne to... Ale pewnie, naprotechnologia lepsza. Alleluja i do przodu! xD
marta
3 lata temu
Ja jestem jedną z tych osób, którym się udało. Dzięki temu programowi mam 5 miesięczną córkę.Serce mi pęka,że PIS tak postąpił,a czytając komentarze niektórych osób brakuje mi słów. Pojęcia nie macie o tej procedurze, tak jak i Wasz Prezes K....
gość
3 lata temu
Ludzie ktorzy tak bardzo chcą miec dziecko ze aż decydują sie na in vitro najbardziej zasługują na to, zeby byc rodzicami. Oni beda szanować i kochać swoje dziecko jak największy skarb.
Najnowsze komentarze (112)
gość
3 lata temu
A ja jestem więcej niż pewny, że ceny pójdą w dół i to znacząco!
tyle w temaci...
3 lata temu
CHCECIE IN VITRO TO PŁACIĆ ZE SWOJEJ KIESZENI JESTEM ZA IN VITRO ALE NA WŁASNĄ RĘKĘ NIE ZA CZYJEŚ PIENIĄDZE. CHCESZ DZIECKO TO SAM SFINANSUJ POKAŻ JAK BARDZO CHCESZ
gość
3 lata temu
O co krzyk? przecież in vitro jest w polsce dopuszczalne tylko trzeba zaplacic. Ja nie godze sie na to żebym fundowała z moich podatków te procedurę. I tak płacę na darmozjadów ktorzy praca sie nie schanbili.
gość
3 lata temu
jestem za !!!!
gość
3 lata temu
Mama piękną zdrową córeczkę z programu ministerialnego. Dziękuję Panu Arlukowiczowi za danie nam szansy, wielkie szczescie ktore nas spotkalo przy widmie rozpadu naszego malzenstwa po wielu latach koszmaru zwiazanego z nieudanymi staraniami zwyklymi spodobami. Pozdrawiam wszystkich szczesliwcow
gość
3 lata temu
Już utrzymujecie tysiące więcej potomstwa ludzi - i tych, których nie stać, i tych, których stać - dzięki 500+
gość
3 lata temu
spełnieniem marzeń są też pieniądze ,dom ,auta człowieku wszystkiego w życiu nie można miueć ! czt ty to rozumiesz
gość
3 lata temu
spełnieniem marzeń są też pieniądze ,dom ,auta człowieku wszystkiego w życiu nie można miueć ! czt ty to rozumiesz
gość
3 lata temu
bez dotacji państwa cena pójdzie w górę, a to dobre :) gratuluje stwierdzenia
gość
3 lata temu
Chcesz mieć in vitro to zapłać za nie zapłać. Nie rozumiem czemu ten lament ,to nie jest w pozadku że państwo(czyt. Podatnicy) mają płacić za fanaberie kilkunastu osób, gdy nie ma pieniędzy na utrzymanie sierocincow czy na leczenie ludzi chorych. W żadnym rozwiniętym kraju nie jest refundowane in vitro, bo jest to traktowane jak kaprys pacjenta. Nie stać cię na in vitro to za co otrzymasz dziecko?
cześć Balbina...
3 lata temu
ciemnocie przeszkadza płacenie na in vitro a nie przeszkadza wydawanie 10 MILIARDÓW PLN rok w rok na potrzeby kościoła katolickiego. w każdym roku!!!!!!!!
cześć Balbina...
3 lata temu
ciemnocie przeszkadza płacenie na in vitro a nie przeszkadza wydawanie 10 MILIARDÓW PLN rok w rok na potrzeby kościoła katolickiego. w każdym roku!!!!!!!!
gość
3 lata temu
Kościół woli dzieci niechciane i niepełnosprawne od chcianych i kochanych.
Miki
3 lata temu
Sama skorzystałam z programu i mam cudownego syna. Pytacie się w swoich komentarzach dlaczego z Waszych podatków ma być to refundowane? A ja się pytam dlaczego są w takim razie refundowane np. ośrodki dla uzależnionych skoro samo wlewają sobie wódę w gębę. Dlaczego z moich podatków wydaje się pieniądze na szkoły i pzedszkola skoro sama nie mogłam mieć dzieci? A właśnie punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. A Tym, którzy mówią, że taka jest wola Boża..nie życzę Wam, żeby ktoś z Waszych bliskich zachorował, ale wtedy ustałabym nad waszą pochyloną i zalaną łzami twarz i powiedziałabym "cóż taka była wola Boga". Tak samo jak na chorobę tak samo nie mamy wpływu na schorzenia uniemożliwiające zajście w ciążę jak torbiele, zrosty czy niedrożne jajowody.
...
Następna strona