Trwa ładowanie...
Przejdź na
Goss
Goss
|

Ile zarabiają duchowni? "Ksiądz z osiedla" ujawnia. Padła KONKRETNA KWOTA

170
Podziel się:

To, ile zarabiają duchowni, wyraźnie nurtuje internautów. W wywiadzie został o to zapytany ksiądz Rafał Główczyński, znany w sieci jako "Ksiądz z osiedla". Ujawnił konkretną kwotę i wyjaśnił, jak to naprawdę wygląda. Spodziewalibyście się?

Ile zarabiają duchowni? "Ksiądz z osiedla" ujawnia. Padła KONKRETNA KWOTA
Ile naprawdę zarabia ksiądz? Słowa jednego z duchownych dają do myślenia (Getty Images, "Bez tajemnic", YouTube.com)

Zarobki księży to temat, który budzi w społeczeństwie sporo emocji. Sam Kościół katolicki nie ujawnia, ile naprawdę zarabiają duchowni, a sprawa wcale nie jest tak jednowymiarowa, jak się wielu osobom wydaje. Cześć kapłanów podejmuje na przykład dodatkową pracę, która zapewnia im dodatkowy zarobek. O jakich kwotach mówimy? Wspominają o tym niekiedy sami zainteresowani.

Ile zarabiają duchowni? "Ksiądz z osiedla" mówi wprost

Jakiś czas temu o kapłaństwie od strony finansowej rozmawiał z "Tygodnikiem Powszechnym" ksiądz Leszek Slipek, proboszcz parafii pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła w Warszawie. Ujawniono wówczas, że pieniądze otrzymywane przez księży za miesięczną posługę to zazwyczaj między 2 a 3,5 tysiąca złotych brutto.

Moja proboszczowska [pensja - przyp.red.] waha się od 2 do 3 tysięcy złotych brutto. Uważam, że najwyższa nie jest. W różnych parafiach dochody księży są różne - wyjaśnił i dodał, że zależy to od wielu czynników, takich jak śluby czy chrzty: Czasami więc mam 1,9 tysiąca złotych, a czasem 3,5 tysiąca złotych.

Zaznaczył, że raz bywają lepsze miesiące, a czasem nieco gorsze. Duchowni dorabiają też m.in. podczas wizyty duszpasterskiej, z której mają ponoć 20 procent do podziału od zebranej kwoty.

Czasem, jak dojdą wypominki związane z modlitwą za zmarłych, to wpadnie jeszcze ze dwa tysiące - dodał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kolęda już nie jest masowa? Znany ksiądz podaje dane

Do tego dochodzą oczywiście inne aktywności duszpasterskie, na przykład udzielanie sakramentów, a wielu księży dorabia także w szkole, na uniwersytecie czy w szpitalu. Często to właśnie ten dodatkowy zarobek jest dla nich kluczowy, o czym wspomniał w podcaście "Bez tajemnic" ksiądz Rafał Główczyński. Sam pracuje jako nauczyciel, a z parafii nie dostaje podobno ani grosza.

U nas w zakonie jest tak, że ja nie dostaję żadnych pieniędzy z parafii, za sakramenty, za chrzty, z tacy... Wszystko idzie na dom zakonny, na utrzymanie domu zakonnego i różne rzeczy z tym związane. Więc to, co ja mam do dyspozycji, to jest moja pensja, którą dostaję w szkole - stwierdził.

O jakich pieniądzach mówimy? Tu doczekaliśmy się nawet konkretnej kwoty.

Ja jako nauczyciel tyle, ile każdy, czyli tam za etat dostałem 2900 złotych.

Jednocześnie podkreślił, że może mówić tylko o sytuacji we własnym zakonie, bo w kościołach diecezjalnych może to wyglądać zupełnie inaczej. Wiele też zależy od wielkości parafii. Jak wspomniano w "Tygodniku Powszechnym", dochód z tacy w niektórych z nich może dochodzić nawet do 18 tysięcy złotych miesięcznie. Nie jest to jednak wynagrodzenie dla księży, a właśnie środki na utrzymanie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(170)
1432
miesiąc temu
lepiej byście pośledzili na co idą pieniądze z fundacji batorego czy podobnych i kto je wpłacą mącąc w naszym kraju ?
hahaha
miesiąc temu
Za otwarcie bramy cmentarza przed pogrzebem 2000 zł
Bjuka
miesiąc temu
Znałam takich księży jak ten Ksiądz z osiedla niestety uczyli mnie religii. Mam o nich jak najgorsze zdanie. Tu niby luzaki , wydają się mili ,a w czasie lekcji ( w normalnych okolicznościach nie ,że ktoś zaszedł im za skórę) byli wredni , chamscy. Prostaki, które mieli się za kogoś z lepszej gliny ulepionych ,bo są księżmi. Jeden z nich zboczeniec kazał nam oglądac filmy erotyczne ( typu soft) tzn nie typowe tylko filmy niby romanse ,ale gdzie było dużo scen seksu i nagości i oglądał nasze reakcje. Te filmy nie miały nic wspólnego z tematami, religia . Lubił też puszczać filmy pełne krwi , przemocy i tez się jaral nasza reakcja ,gdzie wiekosz klasy nie chciała tego oglądać. Czy to zgłaszaliśmy? No jasne! Dyrekcja stała za nim murem i nic się nie dało zrobić. Dużo by gadać. Od podstawówki do matury miałam ksiezy ,którzy byli po prostu okropni i skutecznie odsunęli mnie od religii.
Inni
miesiąc temu
7 lat temu ślub kościelny kosztował 1500zl . W tej samej parafii sam ślub to dziś koszt ponad 3tys zł.
Takaprawda
miesiąc temu
Brutto bruttu nie równe. Księża nie płacą podatku takiego jak każdy z nas, tylko ryczałt, poza tym to co leci na tacę czy opłaty za sakramenty są opodatkowane symbolicznie. Jedynym wyjątkiem są chyba pracujący w szkole czy na uczelni.
Najnowsze komentarze (170)
nnnn
miesiąc temu
Boga niema
Julia
miesiąc temu
Opodatkować!!!
malkon
miesiąc temu
polecam ksiazke: Babilon: Kryminalna historia kościoła. otworzy wam oczy
Monik
miesiąc temu
Ksiądz nie wspomniał że wyżywienie i mieszkanie ma za darmo , rachunki go nie obchodzą i ma sprzątaczkę i praczkę. To xo dostaje to kieszonkowe , ciekawe czy auto sam musi opłacać. Szokujące dla mnie jest płacenie za modlitwy i branie za to pieniędzy. Faryzeusze!!!!! Jezus by z pejczem wpadł do kościoła, tak samo sklepiki kościelne nie powinno ich być
Henry
miesiąc temu
Dlaczego krytykujecie sukienkowych? To wasz wybór. Skoro jest popyt, to jest i podaż. Łazicie do kościoła, płacicie za posługi, to są chętni, aby łupić wam portfele. Proste.
Olalala
miesiąc temu
Manipulant z tego kleszki! Mój szwagier jest księdzem i jego wujek też - garną taką kasę od durnych ludzi (plus prezenty "rzeczowe" i spożywcze), że w pale się nie mieści! Oczywiście mają wypasione auta i często je zmieniają, kupili własne domy (bo pewnie mają dzieci...) plus działki za bezcen (niby rolnicy, żeby płacić KRUS a nie ZUS), jeżdżą na narty w Alpy i na zagraniczne wakacje, ciuchy tylko markowe, nawet majty. Jeżdżą na drogie imprezy, koncerty, festiwale - jeden z kobietami a drugi z facetami. Dużo można by napisać, tfu! Dodam, że oczywiście obaj są na bogatych parafiach na wsiach, bo załatwili to sobie u biskupa (przy pomocy "stojącej koperty") a tam ksiądz jest ważniejszy od boga i wszystkich świętych razem wziętych. Poza tym co garną od ludzi (nawet od chorych, bo chodzą do nich "z wizytą duszpasterską"), to mają jeszcze pensje za katechezę w szkołach i przedszkolach (również z prywatnych placówek), na Orlenie tankują z rabatem a parafianie ciągle przynoszą im prezenty w postaci dobrej kawy, markowych słodyczy i alkoholi, pościeli, ręczników, serwisów kawowych/obiadowych, własnych wędlin i jajek. Na plebanii mają sprzątaczki i kucharki, fizycznego pracownika - sami nic tam nie robią. Do tego są zapraszani na różne obiadki okolicznościowe, kawki i herbatki. Lekkie życie sobie zorganizowali. Oczywiście obaj bynajmniej nie są wierzący i mówią, że to tylko zawód hehe ale przed ludźmi udają wielce pobożnych i uduchowionych.
Gość
miesiąc temu
Za taką pensję księża kupują te drogie auta i wyjeżdżają na zagraniczne wakacje? Szacun- muszą naprawdę umieć oszczędzać…
Agata
miesiąc temu
Błagam ale też za nic nie płaci... ma zapewniony dach nad głową i są to zazwyczaj bardzo przyzwoite warunki oraz jedzenie podane pod nos. Wszystkie działania dodatkowe są także dodatkowo płatne. Nie jest tak źle, niejeden ciężko pracujący człowiek chciałby mieć takie dochody.
Tom
miesiąc temu
precz z pseudo cnotliwymi facetami w czarnych sukniach, którzy żerują na wierzących, a sami mają kochanki, dzieci do których się nie przyznają, wyjazdy za granicę,mieszkania, domy,drogie samochody itd..Precz z zakłamaniem kościelnych!
lol
miesiąc temu
Do póki są klienci, jest pensja!
Jon
miesiąc temu
I za 3 tysiące miesięcznie kupuje te drogie samochody i wille na wsi
Pia
miesiąc temu
To i tak mają lepiej niż siostry zakonne, których pensja za uczenie religii wpada do wspólnej kasy.
normlane
miesiąc temu
dla mnie ok
Julia
miesiąc temu
Projektanda Nie mozna skomentowac a ksiedza juz Tak
...
Następna strona