Trwa ładowanie...
Przejdź na

Strasburger przeciw śledztwu w sprawie "Klątwy". "Pamiętam czasu cenzury. Wycinała wszystko!"

137
Podziel się:

"Cenzura jest niewłaściwa. Ingerencja z zewnątrz nie jest dla teatru dobra" - przekonuje.

bEUHzeSZ

Prawie dwa tygodnie temu w warszawskim Teatrze Powszechnym odbyła się premiera spektaklu Klątwa w reżyserii chorwackiego reżysera-skandalisty Olivera Frljića. Na scenie pojawiają się sceny podcierania pośladków krzyżem, seksu oralnego z figurą papieża Jana Pawła II z dildo oraz powieszenie jej na szubienicy jako "obrońcę pedofilów". Sprawą zainteresowała się prokuratura, ma jednak mały problem. Prokurator, żeby postawić zarzuty, musiałby najpierw zapoznać się z treścią sztuki. A nie może, bo wszystkie bilety zostały wyprzedane... Przypomnijmy: Nie będzie śledztwa w sprawie "Klątwy"? Prokurator nie może kupić biletu!

Karol Strasburger, który przez wiele lat grał w teatrze, przekonuje, że tego typu cenzura nie jest dobra dla sztuki.

Grałem dużo w teatrze, pamiętam czasy cenzury, ona wycinała wszystko, co było możliwe. Cenzurę mam w sobie, każdy artysta wie, co wypada, co zaproponować. Nie widziałem spektaklu. Ingerencja z zewnątrz nie jest dla teatru dobra, za wszystko odpowiada dyrektor teatru. Cenzura jest niewłaściwa.

bEUHzeTb

Zgadzacie się z nim?

bEUHzeTh
bEUHzeTC
KOMENTARZE
(137)
gość
5 lata temu
A może by tak reżyser „KLĄTWY” – zamiast wysyłać na Polskę DONOSY do BRUKSELI za krytykowanie jego „sztuki” – wystawił analogiczne przedstawienie, ale dotyczące ISLAMU? Najlepiej we FRANCJI, albo w BELGII. Ciekawe jak długo by się wtedy cieszył życiem. Istnieje bowiem spore ryzyko, że w ciągu kilku godzin zostałaby wydana na niego FATWA i pan reżyser wraz ze wszystkimi aktorami straciliby GŁOWY, a cały teatr doszczętnie by SPŁONĄŁ. Więc jak to jest z tą naszą TOLERANCJĄ i wszechobecną „cenzurą”? Więcej na ten temat na profilu ÂNTEĶ MUZYĶANT na Fejsbooku.
WrednyDzienni...
5 lata temu
A taka "sztuka" to niby dla teatru dobra?
ada
5 lata temu
To obraz uczuć religijnych .Gdyby to chodziło o islam to muzułmanie by wszystkich pozabijali Ten reżyser robi prowokacje polityczna ,to diabeldkie nasienie jest..Precz z rska forma sztuki to demoralizuje młodzież ,Ten facet na problem ze swoja seksualnością .Dramat😱😱😱
bEUHzeTD
gość
5 lata temu
Lubię pana Karola, ale tu się z nim nie zgadzam. Teatr teatrem, ale są pewne granice. Szanujmy poglądy innych, szczególnie te delikatne - religijne
gość11
5 lata temu
Bo on aktor ze spalonego teatru. Czlowieku cenzura a ozraza uczuc religijnych to 2 rozne rzeczy. Gdyby ktos zrobil spektakl jak ktos bz....yka kukle twojej zmarlej zony to tez bylaby to sztuka?
Najnowsze komentarze (137)
...
5 lata temu
kio tego felicia tam zatrudnił, kto dał mu angaż skąd on jest, bo chyba nie Polak jak się zatrudnia cudzoziemców to takie są efekty wywalić dyrektora teatru na zbity pysk że na to pozwolił .
.
5 lata temu
Panie Strasburger nie porównuj cenzury systemu do cenzury uczuć religijnych , co za matołki są w tej Warszawie,
adi
5 lata temu
oj charles
gość
5 lata temu
Cenzura źle się kojarzy, ale to rozpasanie, jakie wolni ludzie, w wolnym kraju pokazują nam, jako "eksperyment artystyczny", zmusza nas do samoobrony. Jest zbrodnia - musi być kara. Myślałem, że ten Pan jest szlachetniejszy.
gość
5 lata temu
Jesteście nienormalni myśląc ze istnieje coś takiego jak uczucia religijne, kto to wymyślił? Czemu za ich obrazę można kogoś pozwać, a za obrazę uczuć poglądowych nie? Bo nie istnieją uczucia poglądowe jak tez nie powinny religijne.
willbebetter
5 lata temu
a to czemu nie wystawią tego pokroju pokazów o nacji żydowskiej czy też muzułmańskiej ......... ciekawe kto pociąga za sznurek
gość
5 lata temu
I pudełek uważa ze ten artykuł jest podszyty poczuciem humoru? Analogiczna sztuka o muzułmanach jak jest ten przydupas autor jest taki wygadany!!!
gość
5 lata temu
Nikt nikogo nie zmusza do oglądania przedstawienia,jestem dorosła sama chcę podejmować decyzję czy oglądam czy nie. A moim sumieniem się sama zaopiekuję!!!
bEUHzeTv
gość
5 lata temu
Z wielkim szacunkiem dla Pana ale krew mnie zalewa jeżeli ktoś kto prezentuje poziom zdechłych szczurów i nazywa to sztuką a więc dobrze że prokurator czyni swą powinność
gość
5 lata temu
To nie cenzura to protest przeciwko wykorzystywaniu sztuki do prowokacji I polityki..Szkods ze aktorzy polscy milcza albo boja sie przeciwstawic tej fali .
gość
5 lata temu
kochani, jaka sztuka, p******y pornol anty polskie ścierwo, wystawione przez lewactwo
gość
5 lata temu
I ma rację. Cenzura nie powinna mieć miejsca
gość
5 lata temu
dlaczego kiedy obraza sie uczucia innych religii to jest zle a kiedy nas katolików to nazywa sie to wtedy sztuka ??? na łep poupadali przez te tolerancje tylko dla odmienców ,zapomnieli o prawdziwych wartosciach jakimi sa wiara i rodzina ,mam dosc tej tolerancjii pora abysmy zaczeli walczyc o prawa dla chrzescijan bo juz niedlugo beda nas przesladowali jak w krajach muzulmanskich !!!
gość
5 lata temu
Wszyscy piszecie,że spektakl odrazajacy, itp. A ja powiem, że cały ten kk powinien być wyjebany w kosmos, razem ze wszystkimi " świętymi " papiezami, biskupami itd....... Zmieciony z powierzchni ziemi.......
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
bEUHzeUo
bEUHzeUp
bEUHzeUq
bEUHzeUr
bEUHzeUs
bEUHzeTX