Trwa ładowanie...
Przejdź na
Unicorn
|

Syn Kamila Durczoka NIE MOŻE zrzec się spadku po ojcu!

379
Podziel się:

Okazuje się, że zgodnie z prawem syn Kamila Durczoka nie ma możliwości zrzeczenia się praw do spadku po ojcu. Kamil junior może jednak podjąć inne kroki, które zapobiegną odziedziczeniu długów dziennikarza.

Syn Kamila Durczoka NIE MOŻE zrzec się spadku po ojcu!
Syn Kamila Durczoka odrzuci spadek po ojcu? (AKPA, Piętka Mieszko)

W ubiegłym tygodniu media obiegła wiadomość o śmierci Kamila Durczoka. Dziennikarz i były gwiazdor TVN od dłuższego czasu borykał się z problemami zdrowotnymi. 53-latek zmarł w katowickim szpitalu wskutek "zaostrzenia przewlekłej choroby i zatrzymania krążenia".

Kamil Durczok pozostawił w żałobie przyjaciół i rodzinę, w tym jedynego syna Kamila juniora. Ostatnio o potomku dziennikarza głośno zrobiło się za sprawą doniesień na temat jego spadku. Według Pomponika syn Durczoka poważnie rozważa zrzeczenie się spadku po ojcu. Mężczyzna pozostawił bowiem po sobie nie tylko nieruchomości, samochód czy dochody z aplikacji "Durczokracja", lecz również ogromne długi, które Kamil junior odziedziczyłby wraz z majątkiem ojca.

Okazuje się jednak, że od strony prawnej sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Zgodnie z artykułem 1048 kodeksu cywilnego, zrzeczenia się spadku można dokonać w drodze umowy zawartej między przyszłym spadkodawcą a spadkobiercą ustawowym. Umowa ta powinna być zawarta w formie aktu notarialnego, a jej sporządzenie musi odbyć się za życia spadkodawcy. W przypadku Kamila juniora zrzeczenie się spadku jest więc obecnie niemożliwe.

Zobacz także: O śmierci Kamila Durczoka dowiedział się na antenie. "Jestem wstrząśnięty"

Polskie prawo przewiduje jednak inne rozwiązanie, mianowicie odrzucenie spadku, którego można dokonać wyłącznie po śmierci spadkodawcy. Kamil Durczok nie sporządził testamentu, zgodnie z prawem po śmierci dziennikarza jego syn stał się więc tzw. spadkobiercą ustawowym. Jak czytamy w artykule 1012 kodeksu cywilnego, spadkobierca może przyjąć spadek w dwóch formach - bez ograniczenia odpowiedzialności za długi lub z ograniczeniem, czyli tzw. dobrodziejstwem inwentarzaalbo go odrzucić. Ewentualne działania w tej kwestii trzeba jednak podjąć w wyznaczonym czasie.

Oświadczenie w sprawie odrzucenia spadku (lub przyjęcia) należy złożyć w obecności sądu lub notariusza w ciągu sześciu miesięcy od momentu, w którym spadkobierca dowiedział się o powołaniu do spadku. Jeżeli w tym czasie nie zostaną podjęte żadne działania, spadkobierca (czyli w tym wypadku syn Durczoka) automatycznie odziedziczy całość spadku z dobrodziejstwem inwentarza - czyli także z ewentualnymi długami. Co jednak istotne, wówczas przejmowane przez spadkobiercę długi ograniczają się jedynie do wartości otrzymanego spadku.

Przypomnijmy, że na majątek Durczoka składa się m.in. dom w Szczyrku, zabytkowy Mercedes, pół mieszkania w Katowicach, które zajmuje jego była żona Marianna Dufek oraz zyski z aplikacji dziennikarza.

Czy kryzys w związku Deynn i Majewskiego to tylko medialna ustawka?

Zobacz także: Kulisy spotkania z Damiano z Maneskin, interpretacja rapu Mariny i budżet studenta wg Wersow
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(379)
Zosia-SAMOSIA
2 miesiące temu
Dajcie spokoj Chlopakowi! To nie temat na pudla!
Aga
2 miesiące temu
apelujemy o nie pisanie artykułów na temat syna, nie jest osoba publiczna, zostawcie chłopaka w spokoju!
gość
2 miesiące temu
Zostawicie wreszcie Zmarłego i jego rodzinę w spokoju!
Autor
2 miesiące temu
Zachowujecie się jak hieny. Dzieciak nie jest osoba publiczną. To nie jest temat na taki portal. Jeśli macie chociaż odrobine czegoś zbliżonego do godności to nie piszcie więcej o chłopaku.
Zniesmaczona
2 miesiące temu
Kiedyś pudelek to było miejsce gdzie faktycznie były jakieś nieszkodliwe ploteczki o gwiazdach. Teraz pudelek to bardziej szakal i grzebanie w życiach ludzi z życiem publicznym nie związanymi albo nakręcanie pseudo afer bo czyjeś nazwisko jest klikalne.
Najnowsze komentarze (379)
PRAWO SPADKOW...
2 miesiące temu
BZDURY ,MOZE ODRZUCIC LUB PRZYJAC Z DOBRODZIEJSTWEM INWENTARZA CO SKUTKUJE I TAK NA ZERO TO SAMO CO BY ODRZUCIL .DLUGOW NIE DZIEDZICZY SIE W POLSCE .
Edek
2 miesiące temu
ten synek mumin jak Anal od Edzi!
Prawnik
2 miesiące temu
Długi powinien spłacać syn ! Jak wcześniej brał pieniądze to było dobrze
dxyukl
2 miesiące temu
po co mieszacie, najpierw nauczcie się czytać prawo, a nie bierzecie się za jego wykładnię i plączecie ludziom w głowach, dajcie chłopakowi spokój, ma swoich doradców i z nimi rozwiązuje swoje problemy, nie starajcie się na siłę być ciocią dobra rada, bo kiepsko w tym przypadku wam to idzie, on nie jest w żaden sposób osoba publiczną, więc zostawcie go w spokoju
MACZO1
2 miesiące temu
czyli byl goly i wesoly!!!!!!
Pat
2 miesiące temu
Teraz Pudelek udziela porad prawnych, dobre 😂
polak
2 miesiące temu
sprawa dotyczy tzw.celebrytow,ktorzyuwazaja sie jakby wszystkie rozumy zjedli,ale to oni dali sie nabrac na pozyczki we frankach itp.wiec jesli maja takie znajomosci to dlaczego syn durczoka nie zostal odpowiednio zabezpieczony?
Andy
2 miesiące temu
Kogo to obchodzi.
Hgg
2 miesiące temu
Biedny synek. Masakra.
dziadek
2 miesiące temu
Przyjmie z dobrodziejstwem inwentarza i spoko .W czym problem.
Zainteresowan...
2 miesiące temu
Jeśli już ktoś z redakcji szanownej powołuje się na jakikolwiek artykuł z Kodeksu cywilnego to na Boga, niech zapyta adwokata/radcę prawnego/notariusza o jego znaczenie 🤦‍♀️ Po zmarłych spadek można przyjąć wprost, przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza albo odrzucić.. po więcej odsyłam do specjalistów. Nie piszcie pls o czymś o czym nie macie pojęcia..
Hans
2 miesiące temu
Robił dla tyfałynu jako gwiazda ( jaka stacja taka gwiazda) i taki biedak ?? - co oni mają tam umowy śmieciowe i stawki głodowe ???
Gosc
2 miesiące temu
Choc niepodoba mi sie ze piszecie o chlopaku, to doceniam aspekt edukacyjny tego artukulu.
Notariusz
2 miesiące temu
Nie piszcie nieprawdy! Zrzec się spadku może każdy, kto do spadku jest uprawniony. Nie można tylko zrzec się go wybiórczo,np.tylko długów.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie