Trwa ładowanie...
Przejdź na

Uchodźcy w Telewizji WP: "W Polsce jest nowa moda, żeby polować na obcego"

86
Podziel się

"To nie jest polski sposób myślenia" - twierdzi mieszkający od 42 lat w Polsce Mohamed Adham Ebd El Aal.

bCPCDQgl

Polski rząd jako jeden z nielicznych wśród państw Europy stanowczo nie zgadza się na przyjmowanie uchodźców. W toczącej się dyskusji nie brakuje głosów nawołujących do "otwarcia drzwi" imigrantom, którzy potrzebują natychmiastowej pomocy i nie stanowią realnego zagrożenia dla mieszkańców Polski. Większość przeciwników "islamskich imigrantów" widzi w nich przyszłych terrorystów i zamachowców. Pomoc uchodźcom zadeklarował nawet Krzysztof Gojdź.

Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Uchodźcy, święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 4 grudnia 2000 roku, by uczcić odwagę i siłę uchodźców na całym świecie. Z tej okazji do studia Telewizji WP #dzieńdobryWP zaproszono Elsi Adajeva, który od 17 lat żyje w Polsce i jest uchodźcą z Czeczenii oraz Mohameda Adham Ebd El Aala, który mieszka u nas od 42 lat. W rozmowie z Małgorzatą Serafin opowiedzieli, jak niepokoje związane z przyjęciem uchodźców odbijają się na ich życiu.

bCPCDQgn

Egipcjanin przyznał, że od dłuższego czasu w Polsce panuje moda "polowania na obcego". Przyznali, że w związku z natężeniem zamachów terrorystycznych dokonywanych przez ISIS na przestrzeni ostatnich miesięcy nieprzyjemności związane z ich pochodzeniem pojawiają się częściej.

Były trudne momenty po atakach na World Trade Center. U mnie w szkole z powodu wyznania i pochodzenia były to ciężkie czasy. Symbolem tego, co się dzieje w debacie publicznej jest nasza mama, która zawsze prosi nas, żeby nie rozmawiać po czeczeńsku, żeby nikogo nie wkurzyć. Bardzo się boję o moich przyjaciół, jestem biały i nikt mnie na ulicy nie zaczepił, ale od znajomych i koleżanek, które noszą chusty, słyszę, że zdarzają się spojrzenia i zaczepki. Zauważamy, że jest to trochę częściej niż kiedyś.

W Polsce jest nowa moda, żeby polować na obcego. Wynika to bardziej z ksenofobii i ignorancji niż na tle rasistowskim. Nic się nie nasiliło, ale się zmieniło. To nie jest polski sposób myślenia. Też nie chce mieć uchodźców, którzy chodzą i podrzynają gardła - dodał Mohamed Adham Ebd El Aal.

bCPCDQgt
bCPCDQgO
KOMENTARZE
(86)
gość
3 lata temu
juz mnie to nie obchodzi, od dawna zarabiam 13 tys miesiecznie nie wychodzac z domu. moge pracowac kiedy chce. sporo osob tak zarabia np tu: cashring.ga
gość
3 lata temu
To dopiero prymitywni ludzie. Oceniaja kazdego polaka tak samo, ale piana im leci z geby, jak my moiwimy, ze kazdy muzulmanin to terrorysta. Hipokryto, nie pasuje ci w polsce to wyjedz stad!
gość
3 lata temu
Czy jakbyś był uchodźcą to byś zostawił swoją żonę i dziecko w kraju, w którym jest wojna? Czy wyrzuciłbyś paszport i inne dokumenty tożsamości? Może zacznijcie pisać o imigrantach, a nie o uchodźcach, bo wg prawa przestali nimi być, kiedy dotarli do miejsca nieogarniętego wojną i nie są tam prześladowani. Kolesie płyną po prostu po hajs do bogatych państw Unii.
bCPCDQgP
gość
3 lata temu
ten Mohamed taki blady że wygląda jak od nas, więc co się ma bać:D
gość
3 lata temu
A obcy może żyć na kreskę i żądać utrzymania na koszt Uni a w dodatku od czasu do czasu się "rozerwać"
Najnowsze komentarze (86)
Kamil Lenczew...
3 lata temu
Polska dla Europejczykow ... Europa dla Europy a Ci Afrykance do Afryki kazdy kontynent pownien swoja kulture prorytetowax ... Pozdrawiam
Adam
3 lata temu
C*****e wynocha z POLSKI.Barbarzyncy i terroryści ,niby jesteście grzeczni ale jak jakiś imam krzyknie to i tak będziecie mordować.Wasza wymówka ,to nie ja morduje to allah kazał .
gość
3 lata temu
juz mnie to nie obchodzi, od dawna zarabiam 13 tys miesiecznie nie wychodzac z domu. moge pracowac kiedy chce. sporo osob tak zarabia np tu: cashring.ga
gość
3 lata temu
Masakra ten gosc z Egiptu jest uchodzca??? Zwykly emgrant, po co sciemniac???? Moze lepiej zaproscie chrzescijan z krajow arabskich? Niech opowiedza jak to tam wyglada...
gość
3 lata temu
posłuchaj pan: nie jestem ksenofobką ani rasistką. Nie mam nic do pana czy innych żyjących tutaj normalnie. Ale do cholery mam prawo się bać i nie chcieć przyjmować obcych w świetle wydarzeń na świecie!!!!!!!!!!
gość
3 lata temu
to nie rząd nie chce imigrantów ekonomicznych, pokrętnie zwanych uchodźcami, tylko większość Polaków! nawet ci, którzy są generalnie przeciwko PiS, jak np. ja, w tej kwestii są za decyzją o niewpuszczaniu wrogów! za mało mamy własnej biedy? a tym, co piszą ze Polacy sami są na emigracji, a 'biednym arabom' nie współczują, radzę pomyśleć: dlaczego tylu ludzi było zmuszonych wyjechać za chlebem z ojczyzny? przecież nie z dobrobytu! wolę, żeby moi rodacy wrócili do Polski i żeby im udzielono pomocy, zamiast pseudo uchodźcom
gość
3 lata temu
Pytanie komu są potrzebni tzw. "uchodźcy" ? Tyle co mnie pamięć nie zawodzi to żaden bezpośrednio zaangażowany w polityczny przewrót tzw. polskiej komuny a internowany nie zginął. Więc ilu takich ludzi może być teraz z tych państw objętych wojną ? Miliony ? Bzdura i to na kółkach !!! Wykorzystują tę sytuację szmaciarze, bandyci, przestępcy polityczni, zakamuflowani zbrodniarze i "szukający 77 dziewic na tamtym świecie" !!! Tego towarzystwa nikt, powtarzam nikt z ich pobratymców nie chce znać, widzieć a nawet nazywają ich szumowiną. Po nam to towarzystwo ???
gość
3 lata temu
Prosze nas Polakow nie uczyc bycia Polakami.
bCPCDQgH
Joanna
3 lata temu
Prosze wiec nie nosic chust i hijabow w naszym kraju. Prosze sie dostosowac do zwyczajow w naszym kraju. Tak samo jak kazdy kto chce pracowac, zyc lub mieszkac w krajach Muzulmanskich musi sie dostosowacdo ich zwyczajow.
gość
3 lata temu
Pranie mózgu po całości
gość
3 lata temu
pierdziel się leszczu z tym gmailem, gmail to poczta dla lamusów tak wszystko jest inwigilowane i oddawane nsa.
gość
3 lata temu
pierdziel się leszczu z tym gmailem, gmail to poczta dla lamusów tak wszystko jest inwigilowane i oddawane nsa.
gość
3 lata temu
Ja się nie będę zastanawiał który arab mi może w autobusie wybuchnąć. Dlatego w*n mi stąd wszyscy którzy mogą stanowić zagrożenie. Jak dzieci do szkoły posłać?
MaDs1984
3 lata temu
Lepiej tak niz odwrotnie . ze nas we wlasnym kraju beda atakowac! Wiem o czym mowie-mieszkam od 30 lat w niemczech i polska jest umarzonym przykladem dla wielu niemiec -ale 90 Procent by tego nigdy nie przyznali lub sa tacy glupcy ze zapraszaja uchodccow i ich rodzin aby te im do du...y kopali i sie im do pysku smiali...Wiec trzymaj tak dalej, polsko i nie powtarzaj bledow sasiada...
...
Następna strona
bCPCDQhj