Warszawa dla Aleppo. UNESCO chce, by Polska pomogła w odbudowie syryjskiego miasta!

111
Podziel się

Rekonstrukcja stolicy po II wojnie światowej jest historycznym dokonaniem. Poproszono polskich architektów i historyków o pomoc.

UNESCO zwróciło się z prośbą do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o pomoc w odbudowie Aleppo. Powód - doświadczenie polskich architektów i historyków w rekonstrukcji Warszawy po II wojnie światowej. Specjaliści z całego świata chcą się dowiedzieć jak Polakom udało się tego dokonać.

Polska może zaoferować swoją wiedzę i doświadczenie z odbudowy miast, ponieważ u nas całe, wielkie zespoły zabytkowe zostały zniszczone, Warszawa, Gdańsk, Poznań są modelami, jak można, jak trzeba postępować, kiedy jest tak wielkie zadanie, jak odbudowa miasta - mówi Radosław Gajda, architekt.

Najważniejsze są źródła, archiwalne zdjęcia i plany architektoniczne. W Warszawie właśnie takie źródła okazały się bezcenne.

Studenci w trakcie praktyk letnich mierzyli budynki, rysowali je, to się udało zachować. To przetrwało gdzieś zamurowane w ścianie, przetrwało wojnę. Okazało się, że mamy tysiące rysunków, które pokazują, jak wyglądały budowle przedwojenne.

Nigdzie na świecie poza Warszawą nie próbowano odbudowywać całych miast w kształcie, w jakim istniały przed zniszczeniem. Dla Aleppo to wielka szansa. Konferencja dotycząca odbudowy tego miasta została zaplanowana na przyszły rok w Warszawie.

KOMENTARZE
(111)
gość
3 lata temu
a ja mam to gdzies, od paru miesiecy zarabiam 9 tysiecy miesiecznie siedzac w gaciach przed komputerem dzinsy. moge pracowac kiedy chce. niektorzy juz lata tak zarabiaja np tu: wieczorek.ga
gość
3 lata temu
Ale tych którzy odbudowali Warszawę już nie ma.
gość
3 lata temu
Przeciez tam cały czas trwa wojna, a oni juz planują odbudowę? Troche takie dzielenie skory na niedźwiedziu.
gość
3 lata temu
Fajna inicjatywa :) ci ludzie mieszkaja teraz w piekle...
gość
3 lata temu
Warszawa jest brzydka po drugiej wojnie światowej, bo nas Sowieci okupowali, pełno tych socjalistycznych budynków a fe.
Najnowsze komentarze (111)
gość
2 lata temu
Skripali nikt nie otruł (mistifikacja) podobnie Litwinienki są w USA i mają zmienioną tożsamość, Krym dobrowolnie stał się częścią Rosji i chciał aneksji bez jednego wystrzał. Ukraina wywoła III wojnę bo chce do nato
gość
2 lata temu
tzw opozycja syryjska terrorysci sunniccy maja fabryki chem, czołgi i dziala, które nalerzały do rządu w Damaszku przed arabską wiosną, a które rebelianci potem zdobyli na wojnie z Asadem w latach 2011-2014 ,maja beczki z sarinemi chlorem oraz parę śmigłowców
gość
2 lata temu
Oszczędzaja żołnierzy amerykańskich, tworzą wojska marionetkowe i sprzedają broń aby biedni Afrykanie i Arabowie zabijali się wzajemnie. Chcą zrobić z Rosji gigantyczne getto otoczone murami i zasiekami i otoczyć ją samymi wrogami celowo złamali umowy z 1997 o strefach buforowych neutralnych postsowieckich i wciągaja Rosję w spiralę wojny
gość
2 lata temu
Zachód jest zły na Rosję bo chcieli mieć cały placek syryjki dla siebie i ropę aby miec zaplecze do ataku na sąsiedni Iran.Chcą napaść na Iran i zając jego pola nafowe oraz ciesninę ormuz i wprowadzić szacha lub marionetkowy rząd, chcą zburzyć blok szyicki i wzmocnić Sunniktów z Arabią Saudyjską na czele
gość
2 lata temu
11 IX 2001 był na rękę USA od tego momentu napadaja na kraje arabskie i afrykanskie i pustoszą je ogniem uzywaja najnowszej technologi z powietrza i moża aby zabijać biedaków i robią to bez zgody OnZ ,ONZ do likwidacji jak liga nareodów?
warszawianka
3 lata temu
warszawa jest jaka jest, jest trudem i wysiłkiem pokoleń. a słoje niech nie krytykują, tylko wracają pod strzechy
gość
3 lata temu
Niech Niemcy nam wypłaca odszkodowanie za zniszczenie Polski
gość
3 lata temu
Mamy im pomagac a czy ktos pomagal,nam?
gość
3 lata temu
zebrac tych mlodych byczkow co siedza w Europie i niech odbudowuja kto odbudowal Warszawe
gość
3 lata temu
Chcecie odbudowywać miasto ludziach którzy gwałcą Europejki, ludziach którzy mordują niewinnych Europejczyków !!! A kto nam pomógł w 45 odbudowywać Warszawę odpowiedź jest krótka : nikt. Ostatnia rzecza jaka mam w głowie to pomagac tym którzy chcą szerzyć zło.
gość
3 lata temu
Super! Bardzo dobry pomysł!
gość
3 lata temu
Nikt jednak nie pamięta, że by odbudować warszawska starówkę rozebrano np. tę w Elblągu i stamtąd sprowadzono materiały...
gość
3 lata temu
I dlatego dowalą nam 25 gry na litrze na benzynie bo k***a trzeba c*******h odbudować?! Niech k***a zabierze się za to Ameryka która rozpętała to gówno na wschodzie i Francja oraz Anglia!!! Spierdalaj od naszych podatków! Nas będą doić 60% podatek na paliwa nakładać i beduiny będą z*********ć na pół świata!!
gość
3 lata temu
I taką pomoc rozumiem.
...
Następna strona