Trwa ładowanie...
Przejdź na
Kokosimo
|

Zaniepokojona Martyna Wojciechowska alarmuje: "Wypowiedzenie przez Polskę Konwencji Stambulskiej TO ZŁO" (FOTO)

121
Podziel się:

"Podróżuję na krańce świata i widziałam, do czego prowadzi lekceważenie zapisów prawnych, które powinny ludzi chronić" - napisała. Myślicie, że apel celebrytki coś da?

Zaniepokojona Martyna Wojciechowska alarmuje: "Wypowiedzenie przez Polskę Konwencji Stambulskiej TO ZŁO" (FOTO)
Martyna Wojciechowska apeluje na Instagramie (Instagram)
bECvOfqZ

Wciąż nie milkną echa wywołane kontrowersyjną decyzją ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, który złożył w poniedziałek do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wniosek o wypowiedzenie Konwencji Stambulskiej. Jej głównym celem jest stworzenie odpowiednich ram do prawnego przeciwdziałania przemocy, w szczególności tej, która dotyka kobiety. Szef resortu stwierdził między innymi, że w dokumencie, będącym umową o zapobieganiu i zwalczaniu opresji kobiet i przemocy domowej, znajdują się zapisy o charakterze ideologicznym.

Sprawę postanowiła skomentować znana feministka i ambasadorka walcząca na rzecz praw kobiet, Martyna Wojciechowska. W obszernym poście opublikowanym w środę na Instagramie podróżniczka postanowiła zwrócić uwagę internautów na kroki podejmowane przez rząd, które jej zdaniem cofają nas do średniowiecza.

bECvOfrb
Zobacz także: Martyna Wojciechowska o dwóch miliardach złotych na TVP: "To chyba nie wymaga komentarza"

Możemy się różnić poglądami, ale wierzę, że ZDOLNOŚĆ ODRÓŻNIANIA DOBRA OD ZŁA powinna być ponad podziałami - zaczęła swój wywód. A zamiar wypowiedzenia przez Polskę Konwencji Stambulskiej TO ZŁO. Dlaczego? KONWENCJA RADY EUROPY O ZAPOBIEGANIU I ZWALCZANIU PRZEMOCY WOBEC KOBIET I PRZEMOCY DOMOWEJ (nazywana Konwencją stambulską lub Konwencją antyprzemocową) została podpisana przez Polskę w 2012 a ratyfikowana w 2015. W skrócie: Zapisy Konwencji mówią, że przemoc wobec kobiet i przemoc domowa NIE SĄ SPRAWĄ PRYWATNĄ, a państwa są zobowiązane do zapobiegania przemocy, ochrony ofiary i karania sprawców.

W POLSCE NAWET 700 TYSIĘCY KOBIET ROCZNIE DOŚWIADCZA PRZEMOCY psychicznej, fizycznej, seksualnej czy ekonomicznej. Każdego roku od 400 do 500 kobiet TRACI ŻYCIE w związku z przemocą w rodzinie. A ok. 200 kobiet znajduje się w więzieniu za zabójstwo swojego oprawcy, popełnione w samoobronie, bo pomoc od państwa, które powinno je chronić, nie przyszła na czas! (dane za @centrumprawkobiet).

bECvOfrh

W Polsce wciąż ochrona OFIARY przemocy domowej jest na słabym poziomie. Ofiary gwałtu muszą przedstawiać skrupulatne dowody napaści jakby "same były sobie winne". A tymczasem gwałt to wg konwencji stambulskiej akt seksualny, do którego doszło BEZ ZGODY osoby pokrzywdzonej. To znaczna różnica, prawda? Podróżuję na krańce świata i widziałam, do czego prowadzi lekceważenie zapisów prawnych, które powinny ludzi chronić. Wypowiedzenie konwencji stambulskiej to KROK WSTECZ. TO WSTYD!!! Liczę, że osoby odpowiedzialne za podejmowanie decyzji wybiorą odpowiedzialnie.

Myślicie, że swoim apelem Martynie Wojciechowskiej uda się coś wskórać?

bECvOfri
bECvOfrj
bECvOfrC
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(121)
Sroka
rok temu
To prawo polskie a nie konwencja stambulska ma chronić przed przemocą.
facet
rok temu
Ale ona celowo i nieuczciwie milczy o prostej sprawie: Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa i zdaje się UK też - tego nie ratyfikowały. Podpisali niby owszem, dla świętego spokoju, ale do dziś nie ratyfikowane. To po co Polska się z tym wyrywała?
Gość
rok temu
miejmy nadzieję, że nic nie da. Bo nie o kobiety chodzi w tej konwencji, a o coś innego. Poczytajcie konwencję. Zobaczcie, że Ameryka, Kanada Węgry, Czechy i inni wciąż jej nie podpisali.
bECvOfrD
cvb
rok temu
Bełkot!!! Przecież w Polsce są zapisy prawne chroniące kobiete, dziecko mężczyznę, czyli ludzi. I są przestrzegane. Za to wciąż obowiązuje nazwa "ojciec" i "matak;, także mąż i żona. A konwencja chce zacierania róźnic . PUNKT 12!!!!
WAG
rok temu
Może powinny wypowiadać się osoby które przeczytały cala konwencje. Niestety widać ze fragmenty...
Najnowsze komentarze (121)
szczery
rok temu
Pytam sie !!! Kto normalny popiera takie sceny (przemoc domowa) ?! Po co to wałkować,nie ma pozwolenia na takie żeczy i tyle. A jeśli sie wydarzą...karać !
nurek
rok temu
Pani Martyno na jakiego raka zmarł pani mąż bo nie mogę się doszukać żadnych informacji na ten temat? Może jakiś internauta pomoże?
Zośka
rok temu
Kończę ten temat ponieważ ten temat już od dzisiaj przestaje istnieć Borowiecki wrzucił tą konwencję do Trybunału Konstytucyjnego który nie działa dobry w miarę gest panie Mateuszu morawiecki i niech sobie tam leżakuje ta konwencja jak stare dobre wino
Zośka
rok temu
Jeszcze raz wyraźnie bo ja mówię a nie piszę sms-y więc jeszcze raz tego tematu już praktycznie nie ma bo Ziobro nic nie ubrał ponieważ morawiecki dzisiaj wrzucił fontem konwencję do Trybunału Konstytucyjnego który od paru lat Nie działa i tam sobie taką wersja będzie leżakować jak dobre wino
Zośka
rok temu
No ludzie Ale słuchajcie możemy ten temat już zamknąć nie ma już na czym dyskutować Ziobro niczego nie ubrał Borowiecki na szczęście wrzucił ton konwencję do Trybunału Konstytucyjnego gdzie sobie tam będzie leżeć leżeć leżakować jak dobre wino
Zośka
rok temu
Prawo Martyna Wojciechowska 100% racji
Wojtek
rok temu
Brawo Pani Martyno ale myślę że już mamy trochę po problemie ponieważ morawiecki wrzucił tą konwencję do Trybunału Konstytucyjnego i tam ona sobie będzie leżeć parę miesięcy może parę lat bardzo dobrze tematy już nie ma
Zośka
rok temu
Przestań obrażać Martynę Wojciechowską i ją poniżać najpierw się naucz poczytaj kim ona jest Co takiego w życiu zrobiła a potem komentuj
bECvOfrv
Justa
rok temu
Szkoda ze p.Wojciechowska dogłębnie nie zapoznala sie z treścią konwencji które nie maja na celu chronienia praw kobiet a promuja środowisko lgbt
Bolo
rok temu
Niech poczyta kodeks karny a później konwencje stambulska a potem niech się wypowiada. Ona może o podróżach opowiadać. Ps śmieszą mnie posty tych całych celebrytek i tej Ostaszewskie gdzie jej ostatnio pełno bo ch wiedza a tylko zamęt sieją dramat
dziadek
rok temu
a co mają powiedzieć mężczyżni bici przez kobiety ?
mareczek
rok temu
Oczywiście wszyscy wypowiadają się tragicznie o Polskich przepisach ale należy zauważyć, że to w Europie Polska ma najmniejszy wskaźnik przemocy domowej. Jeśli coś należy zmieniać to kary wobec katów ofiar. Proszę powiedzcie mi co daje konwencja stambulska?? Czy coś konkretnego tam jest napisane?? Czy same ogólniki nic nie znaczące?? A może ma po cichu otworzyć furtkę dla LGBT? I proszę nie mylić LGBT z osobami homoseksualnymi
Jaa
rok temu
Ktokolwiek potrafi czytać ze zrozumieniem (nie tylko składać literki), ten przestudiowawszy tę Konwencję będzie wiedział jak ona jest ważna. Ten pojmie, że jest ona zgodna ze standardami cywilizacji Zachodu i z duchem Chrześcijaństwa. Oczywiście, tylko ten, kto ma rozum i umie czytać.
Margo
rok temu
Konwencja Stambulska nie chroni kobiet, jest jedynie zapisem rekomendacj praw, jakie kazdy kraj INDYWIDUALNIE powinien wprowadzic, by kobiety mialy taka ochrone. Nie wiem, czy pani Wojciechowska nie przeczytala tej Konwencji, czy zwyczajnie gra na emocjach. Polska ma identyczne prawo karne dla kazdego bez wzledu na plec- konwencja zaleca odmienne dla kobiet ( bzdura I dyskryminacja, ale ,,pozytywna" to sie podobno ,,nie liczy"). Konwencja nie chroni identycznie mezczyzn czy dzieci (no, jak jest to dyskryminacja ,,pozytywna " to jest w porzadku, prawda?), ale zaleca szczegolne traktowanie kobiet doswiadczajacych przemocy, gdzie sprawcy powinni byc surowiej karani ( hmm, dyskryminacja ,,pozytywna" jest OK?) I zaleca nie rozrozniania zamiaru czynu od czynu ( co za bzdura...). Konwencja kladzie silny nacisk na postrzeganie kobiet jako ofiar systemu, I w ramach walki z nierownoscia postuluje wprowadzenie nierownosci wobec prawa- bo to dowod ,,postepu". Konwencja zostala ratyfikowana wylacznie z powodow politycznych jako dowod ,,postepu" przez rzad, ktory podniosl kobietom ,,dla ich dobra" wiek emerytalny, zniosl prawo do wczesniejszej emerytury ( z nizsza kwota) I probowal uznac okres urlopu wychowawczego jako nie wliczajacy sie do lat wyslugi- gdzie byla wtedy slynna ,,obronczyni praw kobiet"?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
bECvOfso
bECvOfsp
bECvOfsq
bECvOfsr
bECvOfss
bECvOfrX