Chodakowska, Radwańska, Gortat i Lewandowski na liście NAJBOGATSZYCH POLAKÓW przed 40-stką!
Na pierwszym miejscu, z majątkiem 15,3 miliarda złotych (!) uplasowali się Dominika i Sebastian Kulczykowie. Zobaczcie, kto jeszcze trafił do rankingu.
Tygodnik Wprost opublikował właśnie ranking "40 najbogatszych Polaków przed czterdziestką". Ponieważ czynnikami decydującymi w tym zestawieniu były majątek oraz wiek, to na wysokich miejscach oprócz przedsiębiorców znalazły się głównie osoby bogate "z domu" oraz sportowcy.
Ze względu na kryterium wieku Robert Lewandowski i Marcin Gortat znaleźli się w pierwszej piętnastce, chociaż w innych rankingach muszą z reguły ustępować miejsca starszym biznesmenom i do tegorocznego zestawienia 100 najbogatszych Polaków bez względu na wiek w ogóle się nie załapali.
Jedynie pierwsze miejsce pozostaje bez zmian, tu zaskoczeń nie ma - zajmują je Dominika i Sebastian Kulczykowie z majątkiem szacowanym na 15,3 miliarda złotych.
Zobaczcie, kto jeszcze znalazł się na liście.
Z majątkiem szacowanym na 15,3 miliarda złotych dzieci zmarłego przed dwoma laty miliardera Jana Kulczyka zajmują pierwsze miejsce zarówno w ogólnym rankingu najbogatszych Polaków, jak i w kategorii poniżej 40. roku życia. W przyszłym roku się to zmieni, bo Dominika skończyła 40 lat i nie będzie mogła już figurować na liście najbogatszych przed czterdziestką. Sebastianowi zostały jeszcze trzy lata.
Wprawdzie od śmierci ojca rodzeństwu wspólnymi siłami udało się trochę uszczuplić majątek Jana Kulczyka, wynoszący dwa lata temu 16 miliardów złotych, ale nadal nieźle sobie radzą. Obecnie Dominika stoi na czele rady nadzorczej grupy Kulczyk Investments, którą zarządza Sebastian.
Ojciec, zapisując im cały swój majątek, zawarł w testamencie zasadę "niepodzielnego podziału", co oznacza, że Dominika i Sebastian wszystkie decyzje muszą podejmować wspólnie.
Błyskotliwa kariera tego 36-letniego obecnie biznesmena rozpoczęła się zaledwie 7 lat temu. Szulczewski znany jako "Polak, który zatrzyma Amazon", wraz z kolegą stworzył aplikację Wish. Jej działanie polega na tym, że jeśli komuś spodoba się na przykład torebka, jaką pokazała na ściance jakaś celebrytka, aplikacja przeszuka internet i znajdzie sklepy, w których można ją kupić najtaniej. Stąd nazwa aplikacji - "wish" czyli "życzenie".
Obecnie biznes Szulczewskiego wyceniany jest na 8,5 miliarda dolarów i ustępuje tylko eBayowi, Alibabie i Amazonowi. Zaś sam Szulczewski w majątkiem szacowanym na 3,4 miliarda złotych znalazł się na drugim miejscu rankingu najbogatszych Polaków przed czterdziestką.
32-letnie "cudowne dziecko" polskiej giełdy, jest obecnie najmłodszym polskim miliarderem. W jego portfelu znajdują się spółki giełdowe produkujące maszyny i urządzenia dla górnictwa oraz urządzeń i konstrukcji dla przemysłu. Ostatnio Domogała zaczął inwestować w polskie start-upy. Jego majątek szacowany jest na 2,1 miliarda złotych.
W 2008 roku objął fotel prezesa i otrzymał 51 procent udziałów w spółce Oknoplast, która dzisiaj jest jednym z pięciu największych producentów stolarki otworowej w Europie. Firmę założył w 1994 roku jego ojciec, Adam. Majątek 39-letniego biznesemena wycenia się na 690 milionów złotych.
Biznesmen jest synem Zbigniewa Juroszka, twórcy i jedynego akcjonariusza grupy Atal, specjalizującej się w budownictwie mieszkaniowym, biurowym i handlowo-magazynowym. Ojciec Mateusza stworzył też STS - największą w Polsce firmę bukmacherską. Aktualnie 30-latek jest wiceprezesem oraz członkiem zarządu Atal S.A. oraz współwłaścicielem i prezesem firmy STS. Jego majątek szacuje się na 450 milionów złotych.
Miała szczęście urodzić się w rodzinie współzałożyciela stacji TVN i Grupy ITI Jana Wejcherta. Po jego śmierci w 2009 roku, wraz z czworgiem rodzeństwa odziedziczyła majątek. Miała wtedy zaledwie 20 lat. Victoria, obecnie 28-letnia, z majątkiem szacowanym na 297 milionów złotych jest najmłodszą polską milionerką.
Studiowała zarządzanie i antropologię na Cambridge, a po studiach rozpoczęła pracę w jednym z banków. Odziedziczone po tacie pieniądze trzyma w funduszu inwestycyjnym Capital36 FIZ, który prowadzi z dwoma wspólnikami.
29-letni napastnik Bayernu Monachium i polskiej reprezentacji, w której pełni funkcję kapitana, zarabia obecnie 15 milionów euro rocznie plus premie i bonusy. Pieniądze dotąd lokował głównie w nieruchomościach, ale ostatnio trochę mu się to znudziło.
W czerwcu tego roku otworzył własną agencję marketingową Stor9, która zadba o medialny wizerunek Roberta i jego ambitnej żony Anny. Zaledwie miesiąc później ogłosił, że powołuje kolejną spółkę, która zajmie się, dla odmiany, budową luksusowej restauracji w Giżycku. Wraz z żoną kieruje także własną firmą deweloperską LS Investmenst. Pierwsze apartamentowce na warszawskiej Woli zostaną oddane do użytku na przełomie roku. Robert marzy też o własnej klinice medycyny sportowej oraz patronowaniu polskim start-upom z dziedziny aplikacji mobilnych i handlu w internecie.
Obecnie majątek Lewandowskiego szacowany jest na 271 milionów złotych, jednak jego menedżer Cezary Kucharski nie ma wątpliwości, że Robert zostanie pierwszym polskim sportowcem, który w swojej karierze zarobi okrągły miliard.
Były mąż Dominiki Kulczyk, z którym rozwiodła się cztery lata temu, znalazł się 11 miejsc w rankingu za byłą żoną. Jego majątek wynosi obecnie 271 milionów złotych. Inwestuje głównie w nieruchomości. Specjalizuje się w gruntownych renowacjach i przebudowie istniejących już obiektów mieszkalnych i usługowych na potrzeby najbardziej wymagających klientów z kraju i zagranicy. Podobnie jak byłą żonę, jego także pochłania działalność charytatywna. Jego fundacja pomaga dzieciom, urodzonym z porażeniem mózgowym.
Jedyny Polak w NBA od lat utrzymuje się w czołówce najlepiej opłacanych zawodników amerykańskiej ligi koszykówki. Jego kontrakt z Washington Wizzards opiewa na 12,7 miliona dolarów za sezon. Jego aktualny majątek Wprost szacuje na 251 milionów złotych.
33-letni sportowiec sam już nie wie, co robić z pieniędzmi. Do niedawna kupował domy, ale uznał, że to zbyt nudne. Zainwestował więc w konie wyścigowe, sponsoruje żyrafy w ZOO, a także otworzył w Orlando własny lokal gastronomiczny Ubrain.
Idzie mu tak dobrze, że postanowił uruchomić sieć takich restauracji w Polsce. Pierwszą planuje otworzyć w Warszawie lub Łodzi.
Do tej pory zdążyła zarobić na kortach 27 milionów dolarów. Jej obecny majątek szacowany jest na 96 miliony złotych. Niestety, ostatnio prześladują ją kontuzje i infekcje wirusowe, przez które nie wystąpiła w najważniejszych turniejach i wypadła z pierwszej dziesiątki najlepszych tenisistek świata. Za to w życiu osobistym się układa. Trzydziestolatka w lipcu tego roku poślubiła swojego wieloletniego sparing-partnera Dawida Celta.
To miejsce może zaskakiwać, bo Jakubas nie jest bizneswoman, ani sportsmenką tylko... sopranistką liryczną. Ma za to bogatego tatę. Zbigniew Jakubas - inwestor giełdowy, właściciel Multico, kontroluje Mennicę Polską, zaś 33-letnia Joanna ma tam 5,76 procent udziałów, co przekłada się na majątek wysokości 52 milionów złotych. W tej sytuacji może ze spokojną głową przygotowywać się do kolejnej premiery Madame Butterfly - opery, w której zadebiutowała dwa lata temu w paryskiej Operze Bastille i do której ciągle ma słabość.
W przeciwieństwie do większości wymienionych, nie odziedziczyła pieniędzy po rodzicach, ani nie jest sławną sportsmenką. Ten rok należy jednak do niej. We wrześniu po raz pierwszy znalazła się w rankingu najbogatszych Polek tygodnika Wprost, na 47. miejscu. W zestawieniu najbogatszych przed czterdziestką jest jeszcze wyżej.
Na majątek, szacowany na 49 milionów złotych, składa się wartość spółki Bebio, handlującej książkam, DVD Chodakowskiej oraz ubraniami i akcesoriami fitness, sygnowanymi jej nazwiskiem. W zeszłym roku spółka przyniosła 8,5 miliona złotych zysku netto. Do tego trzeba doliczyć wpływy z kampanii reklamowych, sprzedaży suplementów diety, batonów i planów dietetycznych. Działalność rozpoczyna też nowa firma Ewy, Purella Food, zajmująca się produkcja i sprzedażą energetycznych przekąsek.