Trwa ładowanie...
Przejdź na

Wdowiec po Alinie Janowskiej o pierwszych świętach bez żony: "Zrobimy sobie maraton filmowy z Alinką"

57
Podziel się:

Wojciech Zabłocki zdradza też, jakie były ulubione potrawy wigilijne zmarłej aktorki i jak wyglądały święta odkąd zachorowała na Alzheimera.

Wdowiec po Alinie Janowskiej o pierwszych świętach bez żony: "Zrobimy sobie maraton filmowy z Alinką"

W listopadzie, w wieku 94 lat, po długiej chorobie zmarła Alina Janowska - lubiana aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Legenda polskiego kina cierpiała na chorobę Alzheimera. Ostatni raz pojawiła się publicznie w 2013 roku. Janowska była dwukrotnie zamężna. Jej drugi mąż, Wojciech Zabłocki po jej śmierci opowiedział o tym, jak zmagał się z chorobą żony, na którą cierpiał wcześniej też jej brat.

Teraz Zabłocki postanowił opowiedzieć z kolei jak będą wyglądały pierwsze święta bez ukochanej żony. Mężczyzna udzielił szczerego wywiadu dziennikarzowi Faktu, Bartoszowi Pańczykowi.

Na szczęście spędzę je z liczną rodziną, więc będzie mi raźniej - mówi wdowiec. Gdy wnuki będą biegać wokół choinki, trudno będzie się do nich nie uśmiechnąć i oderwać na chwilę od myśli, które ciągle krążą wokół śmierci żony. Ważne dla mnie jest, że wszyscy, jak co roku, przyjadą do mojego domu, w którym mieszkałem z Aliną. Dzięki temu będę mógł się czuć jak zawsze, bo tradycja zostanie zachowana. Chociaż będzie zupełnie inaczej, bo przecież zabraknie najważniejszej osoby w moim życiu.

Mąż zmarłej aktorki zapewnia, że święta nadal go cieszą i przy świątecznym stole znajdzie się miejsce na wspomnienia o Alinie.

Nie ma już ze mną żony, ale będę miał wokół siebie całą rodzinę, która na co dzień jest rozrzucona po świecie. Wie pan, że mam dziesięcioro wnuków? Mam dla kogo żyć! Na pewno będziemy wspominać Alinkę, co w szerokim gronie będzie łatwiejsze.

Zabłocki przyznaje, że ważne jest dla niego, aby wnuki pamiętały babcię.

Najbardziej za nią tęskni najstarszy Ignacy, z którym Alina bardzo lubiła się bawić. Cieszę się, że dzieci same z siebie z radością oglądają filmy z babcią. Bardzo mnie to wzrusza i jestem z nich dumny. Planujemy, by w pierwszy dzień świąt zrobić sobie maraton filmowy z Alinką - ujawnia wdowiec.

Pan Wojciech zdradził też, jak jego żona podchodziła do świąt.

Od gotowania wolała robić zakupy. Wnukom i dzieciom zawsze dawała praktyczne prezenty. W planowaniu i organizowaniu była mistrzynią. W przyrządzaniu potraw polegała na gospodyni, chociaż sama od siebie też coś zawsze przyrządziła. Kochała karpia po żydowsku i kutię i nie wyobrażała sobie, by zabrakło tego na stole. Doskonale umiała stworzyć klimat i zadbać o domowe ognisko. Przy niej zawsze wszystko było na swoim miejscu - wspomina Zabłocki.

Niestety tak było do czasu aż aktorka zachorowała. Wdowiec przyznaje, że w ostatnich latach była nieświadoma i nieobecna.

Alina już wtedy nie kontaktowała, więc nawet nie była świadoma, że jest Boże Narodzenie. Trudno powiedzieć, że je z nami obchodziła. Oczywiście podzieliłem się z nią opłatkiem, ale to by było na tyle. Alina zaczęła chorować stopniowo, więc wszyscy przygotowywaliśmy się, że kiedyś jej zabraknie. Od kilku lat z roku na rok gasła i było jej z nami coraz mniej. Gdy choroba postępowała, była rozkojarzona, czasem pomyliła tekst ukochanych kolęd. Pamiętała wydarzenia sprzed 50 lat, a pytała kilka razy o coś, co działo się wczoraj czy nawet tego samego dnia. Wolę pamiętać ją sprzed choroby i o takiej opowiadać - przyznaje pan Wojciech. Ona od kilku lat leżała w łóżku nieobecna. Nie mogę być egoistą i dyskutować z Panem Bogiem. Trudno mówić tu o uldze, ale wolę myśleć o komforcie Aliny. Teraz przynajmniej nic już ją nie boli. W niebie znowu może być sobą, czyli pełną sił kobietą, którą roznosi energia i która wszystko pamięta. Bo zanim zaczęła chorować, miała świetną pamięć - do tekstów ról, do faktów ze swojego życia czy wydarzeń na świecie. Oczywiście pustki w sercu po jej śmierci nic już nie wypełni, bo Alina była miłością mojego życia. Liczę się z tym i doskonale z tego zdaję sprawę. W ogóle mówić o niej w czasie przeszłym to dla mnie jeszcze abstrakcja.

_

_

__

KOMENTARZE
(57)
Gość
4 lata temu
Cudownie mieć takiego męża. Mój niestety raczej nigdy w życiu się tak o mnie nie wypowie. Inny charakter... :(
Gość
4 lata temu
Jak On o Niej pieknie mowi. Az wzruszenie sciska
Enigma
4 lata temu
Straszna choroba.. to bardzo trudne kochac kogoś do końca gdy na końcu to juz zupelnie inna osoba. Takim ludziom trzeba zyczyc przede wszystkim spokojnych świąt bo wesołe one jeszcze dlugo noe beda....
Gość
4 lata temu
Wspaniała aktorka. Wspaniała
Gość
4 lata temu
Pani Alina a nie Kylie Jenner, powinna być idolką dla dzisiejszych gimnazjalistek
Najnowsze komentarze (57)
Gość
4 lata temu
Wspaniała
gość
4 lata temu
Pięknie mówi o żonie❤️
gość
4 lata temu
Jakoś nie robi to na mnie zbytniego wrażenia a p.Jankowskiej jako aktorki nie lubiłam. Sorry.
Gość
4 lata temu
Piękny wywiad.
Gość
4 lata temu
Cudowne słowa mężczyzny o miłości swojego życia. Powinniśmy brać z niego przykład.
gość
4 lata temu
a może by tak troche zdjec z lat mlodośći
Gość
4 lata temu
Pieknie mowi o swojej zonie. Bardzo lubilam ta aktorke. Takie e cieplo od niej bilo. .
gość
4 lata temu
Stworzyli cudowne małżeństwo-Pani Alina była wspaniała aktorka,ciepła i serdeczna osoba
Gość
4 lata temu
Ludzie odchodzą, bo tak musi być.Godność odchodzenia najblizszych , zal.po stracie to jest to co określa Twoje człowieczeństwo. Dziś dotyczy kogoś jutro ciebie.
Gość
4 lata temu
I to jest miłość. Taka prawdziwa, na wieki. Chciałabym przeżyć coś tak pięknego ❤
GośćGosia
4 lata temu
Wspaniałe pan mówi o swojej żonie. Naprawdę piękne słowa panie Wojciechu..Ale trudno było jej nie kochać..my też ja kochaliśmy. Piękna wspaniała aktorka..TAM znowu jest sobą..
kotprezesa
4 lata temu
Wszystkim którzy chorobę i cierpienie bliskich muszą znosić na codzień życzę cierpliwości,wyrozumiałości i miłość do chorych.A wierzcie mi jest to bardzo trudne...
kotprezesa
4 lata temu
Wszystkim którzy chorobę i cierpienie bliskich muszą znosić na codzień życzę cierpliwości,wyrozumiałości i miłość do chorych.A wierzcie mi jest to bardzo trudne...
gość
4 lata temu
Czytajcie młodzi jak ludzie starsi potrafią kochać. A wy teraz w związku nie wytrzymujecie 2 lat.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie