Sobota 14.04.2018 19:15

Duda uczcił śmierć męża Racewicz. "Jest pan jedynym człowiekiem, któremu chodzi o pamięć"

Joanna Racewicz Paweł Janeczek Andrzej Duda Bieg Janosika Urodziny Janosika

Duda uczcił śmierć męża Racewicz. "Jest pan jedynym człowiekiem, któremu chodzi o pamięć"

10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku doszło do najtragiczniejszego wydarzenia w najnowszej historii Polski. Rządowy samolot Tu-154M rozbił się, podchodząc do lądowania na lotnisku Siewiernyj. W katastrofie zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, posłowie i senatorowie oraz dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP. Wśród ofiar był także mąż Joanny Racewicz, kapitan Paweł Janeczek. W chwili śmierci miał zaledwie 37 lat. Był jednym z najlepiej wyszkolonych funkcjonariuszy BOR-u, którego pośmiertnie mianowano na stopień kapitana i odznaczono Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Joanna przy okazji każdej rocznicy katastrofy chętnie dzieli się wspomnieniami o zmarłym mężu. Ostatnio udzieliła obszernego wywiadu, w którym wyznała m.in., że Janeczek "nie lubił świata ścianek i paparazzi".

Zobacz: Racewicz wspomina zmarłego męża: "Nie lubił ścianek i paparazzi. Dla syna zawsze był, jest i będzie legendą"

Aby uczcić życie i uhonorować śmierć Janeczka, zwanego "Janosikiem", jego przyjaciele i bliscy co roku organizują w Parku Skaryszewskim w Warszawie bieg pod hasłem "Urodziny Janosika" - w nawiązaniu do jego urodzin, które przypadały na 16 kwietnia. Janeczek sam był miłośnikiem biegania i często brał udział w maratonach. W tym roku w biegu wziął udział także prezydent Andrzej Duda. Trasa wynosiła pięć kilometrów, a zawodnicy wyruszyli w sobotę o godzinie 10. W biegu rywalizowali m.in. funkcjonariusze Policji, Służby Ochrony Państwa i Straży Granicznej.

Na miejscu pojawiła się oczywiście Racewicz, która zrobiła sobie kilka zdjęć z prezydentem i nie kryła wzruszenia jego udziałem w biegu. Na Instagramie opublikowała wpis, w którym podziękowała mu za obecność.

Bieg Janosika, jak co roku. Tuż po rocznicy śmierci, krótko przed urodzinami. Na starcie z numerem "1" Prezydent Andrzej Duda. Zaskoczył mnie Pan, Panie Prezydencie. Tym, że Pan był, pobiegł, a po wszystkim tak ciepło mówił o Pawle i cierpliwie pozował do zdjęć. Mówię, jako żona, nie jako dziennikarka: od dziś wiem na pewno, że wśród polityków, których znam i którzy obojętnie mijali mnie i mojego Syna na Powązkach - jest Pan jedynym człowiekiem, któremu chodzi o pamięć. Pamięć Janosiku z BORu, który kochał życie, swoją pracę i wcale nie miał być na pokładzie tego koszmarnego samolotu - napisała Joanna.

Pod postem pojawiły się komentarze zachwyconych internautów.

"Postawa godna naśladowania. Brawo Panie Prezydencie", "Pan Prezydent... Bardzo Go szanuję... Piękny gest", "Pan Prezydent to porządny człowiek. Tak powinni zachować się wszyscy politycy" - pisali fani.

fot. Instagram/Joanna Racewiczfot. Instagram/Joanna Racewiczfot. Instagram/Joanna Racewicz
fot. Instagram/Joanna Racewicz

Pudelek.pl na Facebooku:
STOP HEJT!
Dzielenie się opinią jest cenne, ale nie rań innych. Więcej o akcji

Komentarze (141)

« Najstarsze « Starsze Oglądasz 1-30 z 141
Odpowiedz
58 42
zgłoś
gość 14.04.2018 19:16
małżonkowie nie muszą zeznawać przeciwko sobie. Może to prawdziwy powód slubu Dody z Nositorba..
Odpowiedz
16 49
zgłoś
skruszony 14.04.2018 19:16
Panie Prezydencie ukradlem 2 miliony zaliczki zadatku chcialbym dobrowolnie zaplacic podatek od 2 milionow - prosze o numer konta - na starosc chcialbym zostac uczciwym obywatelem
Odpowiedz
437 79
zgłoś
Gość 14.04.2018 19:16
Nasz prezydent jest spoko :)
Odpowiedz
508 55
zgłoś
Gość 14.04.2018 19:17
Mogę tylko powtórzyć: Brawo Panie Prezydencie!
Odpowiedz
261 66
zgłoś
Gość 14.04.2018 19:17
Duda fajny gość
Ładowanie komentarzy…
« Najstarsze « Starsze Oglądasz 1-30 z 141