Czartoryska opowiada, jak jej rodzina rozkradała pieniądze podatników: "Moja macocha i ojciec dostali je od polskiego rządu na zagraniczne konto"

397
Podziel się

"Maciej Radziwiłł wielokrotnie pytał mnie, ile chciałabym dostać. Odmówiłam" - wspomina arystokratka. "Próbowali mi grozić, terroryzować mnie i zastraszać, abym się nie wychylała".

Czartoryska opowiada, jak jej rodzina rozkradała pieniądze podatników: "Moja macocha i ojciec dostali je od polskiego rządu na zagraniczne konto"

Jedną z najważniejszą decyzji Piotra Glińskiego na stanowisku ministra kultury było odkupienie od Fundacji Czartoryskich kolekcji dzieł sztuki na czele ze słynną Damą z łasiczką pędzla Leonardo da Vinci, główną bohaterką filmu Juliusza Machulskiego oraz kampanii reklamowej sieci Orange. Na transakcję z Czartoryskimi minister przeznaczył 100 milionów euro, czyli ponad 400 milionów złotych z budżetu państwa. Do tej pory nie wiadomo, po co, bo kolekcja Czartoryskich i tak nigdy nie mogłaby opuścić Polski, co wyjaśniła córka księcia Adama Karola Czartoryskiego, Tamara.

Jednocześnie dała do zrozumienia, że jej ojciec wraz z członkiem fundacji Maciejem Radziwiłłem, bratem ówczesnego ministra zdrowia oraz Piotrem Glińskim postanowili ogołocić budżet państwa z blisko pół miliarda złotych i podzielić się pieniędzmi:

Rzeczywiście, tuż po transakcji, po milionach słuch zaginął. Odnalazły się niedawno w raju podatkowym Księstwa Lichtensteinu. Tamara Czartoryska sugeruje, że minister Gliński doskonale orientował się w planach wyprowadzenia pieniędzy polskich podatników na zagraniczne konta.

Cały ten proces był nieuczciwy, pełen kłamstw i bezprawia - wyjaśnia Tamara Czartoryska w rozmowie z Super Expressem. Nie pozwolę, żeby takie zachowanie uszło członkom polskiej elity bezkarnie. Były rozmowy z ministrem Glińskim prowadzone zawsze za zamkniętymi drzwiami. Był list od pana ministra zezwalający na likwidację fundacji i przeniesienie funduszy. Było polecenie przelewu na prywatny rachunek na Cyprze. Minister Gliński również wiedział o tych planach, gdy pisał list. Dlaczego Radziwiłł i minister Gliński popierali likwidację fundacji? Fakty są powszechnie znane: wszyscy członkowie rady, z wyjątkiem mnie, otrzymali pieniądze z fundacji. Moja macocha wraz z ojcem dostała je od polskiego rządu na zagraniczny rachunek. Ja nie otrzymałam żadnej kwoty.

Czartoryska przyznaje, że ojciec oraz brat ministra zdrowia wielokrotnie proponowali jej wysokie kwoty w zamian za siedzenie cicho.

Maciej Radziwiłł wielokrotnie pytał mnie, ile chciałabym dostać - wspomina Tamara. W ostanim e-mailu ojciec obiecał na moją fundację 2 miliony euro. Odmówiłam. Jestem jedyną potomkinią mojego ojca. Gdyby moim zamiarem było zatrzymanie pieniędzy dla osobistych przyjemności zrobiłabym to, co tak często doradzał mi Maciej Radziwiłł: "Siedź cicho i czekaj na spadek". Próbowali mi grozić, terroryzować mnie i zastraszać, abym się nie wychylała.

Czartoryska wyznaje, że okradzenie, bo tak to już chyba można nazwać, polskich podatników z prawie pół miliarda złotych jej ojciec potraktował jako odebranie części tego, co mu się należy. Polskę zaś nadal traktuje jak swój prywatny folwark.

Nie wiem, dlaczego mój ojciec nienawidzi Polaków - ujawnia Tamara. Najwyraźniej nie jest w stanie pogodzić się z wywłaszczeniem wszystkich dóbr, które spotkało nasz ród za reżimu komunistycznego. Mój ojciec uważa się za nieustannego wierzyciela Polski i Polaków. Że mają wobec niego dług.

KOMENTARZE
(397)
Gość
2 lata temu
Widzę ze "szlachta" nawiązuje do swych najlepszych tradycji rozkradania kraju
Gość
2 lata temu
Tw pseudo fundacje to pralnie brudnych pieniędzy
Gość
2 lata temu
I to są właśnie polscy milionerzy, a człowiek haruje jak wół
gość
2 lata temu
Niech uważa żeby zaraz jakiegoś wypadku nie miała :/
Zlodzieje
2 lata temu
I takich mamy bogaczy
Najnowsze komentarze (397)
Naiwny
3 tyg. temu
Ktoś powinien "beknąć"!
lubicz anglia
3 tyg. temu
PO PIERWSZE arystokracja to nie to samo co szlachta .
janusz
4 tyg. temu
co na to ministrant kultury (przepraszam za wyrażenie)? co na to prokurator generalny "mniej niż zero"? ta sama mafia? kiedy zaczną ich ruchać w więzieniach?
Pola
4 tyg. temu
Tez jestem potomkinią rodu Lubomirskich i siedzę cicho tamte czasy już minely j nawet nie przyznaje się innym , znajomi bliscy tylko wiedza i nie mam żadnych fundacji.
Kok
4 tyg. temu
Bardzo atrakcyjna jest ta Pani arystokratka. I bardzo mądra. Pozdrawiam serdecznie
Polka
4 tyg. temu
Kto odpowie za okradanie podatnikow? CBA do dziela
Kuba
4 tyg. temu
PiSowskie ścierwo rozkrada co się tylko da!!!
Kokojas
4 tyg. temu
Następnie kupiono bank PEKAO SA i kolejkę na Kasprowy też z kraju by nie wyjechały
Aisza
miesiąc temu
Zapomniał gdzie jest
Aisza
miesiąc temu
Pan siedzący na szezlągu zapomniał o dobrych manierach.
xxxx
miesiąc temu
Brawo za odwagę. To że ukradli było od początku wiadomo.
cichy
miesiąc temu
No cóż panie Gliński szykuje się całkiem zwyczajna cela na długie lata.
Nora
miesiąc temu
Nie douwierzenia,jak ta biedna Polska jest grabiona!!!!!!
Morfeusz
miesiąc temu
Trybunał Stanu dla Glińskiego
...
Następna strona