Trwa ładowanie...
Przejdź na

Pracownicy Radia Gdańsk ODCINAJĄ SIĘ od decyzji prezesa w sprawie filmu "Kler"! "Zostaliśmy postawieni przed faktem"

129
Podziel się:

54 osoby podpisały się pod listem otwartym, w którym tłumaczą, że decyzja Dariusza Wasielewskiego o nieprzyznaniu nagrody publiczności "miała podtekst polityczny".

Pracownicy Radia Gdańsk ODCINAJĄ SIĘ od decyzji prezesa w sprawie filmu "Kler"! "Zostaliśmy postawieni przed faktem"

Od kilku dni w mediach trwa gorąca dyskusja na temat filmu Kler, Wojciecha Smarzowskiego, który 28 września trafi do kin w całej Polsce. Film zrobił furorę na zakończonym niedawno 43. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, na którym minister Gliński pełnił funkcję przewodniczącego komitetu honorowego festiwalu, a Jacek Kurski, jako prezes TVP, był współorganizatorem.

Kler budził kontrowersje, zanim jeszcze doszło do jego realizacji. Smarzowski zapowiedział bowiem, że pokaże patologię obecną w środowisku duchownych. Słowa dotrzymał, a w zwiastunie można zobaczyć, jak trzej pijani księża intonują "religijną" pieśń: "Oto wielka tajemnica wiary: złoto i dolary".

Ku rozpaczy polityków Prawa i Sprawiedliwości oraz księży i biskupów, film zapowiada się na kinowy hit tej jesieni. Po premierowym pokazie widownia zgotowała mu 11-minutowe owacje, co było w tym roku absolutnym rekordem. Nie spodobało się to prezesowi Radia Gdańsk, który przeraził się, że podpadnie kościelnym hierarchom i płaszczącym się przed nimi politykom. W efekcie... odwołał nagrodę publiczności - Złotego Klakiera, która przyznawana jest przez rozgłośnię na podstawie długości oklasków. Jego tłumaczenie było w dodatku żenujące.

W związku z zaistniałą sytuacją, uniemożliwiającą obiektywną ocenę prawidłowości przeprowadzonych pomiarów długości oklasków publiczności po poszczególnych pokazach, podjąłem decyzję o nieprzyznawaniu w tym roku Złotego Klakiera - napisał na stronie radia Dariusz Wasielewski.

Sprawa oburzyła nie tylko widzów i opinię publiczną, ale też pracowników stacji, którzy wystosowali list otwarty. 54 pracowników i współpracowników Radia Gdańsk złożyło pod nim swoje podpisy, tłumacząc, że decyzja prezesa miała charakter polityczny.

W związku z okolicznościami towarzyszącymi nieprzyznaniu nagrody Złotego Klakiera na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, my dziennikarze i pracownicy Radia Gdańsk czujemy się w obowiązku, aby zabrać głos w tej sprawie. Odcinamy się od sposobu i momentu, w którym została podjęta ta decyzja przez Prezesa Radia Gdańsk. Tak jak Słuchacze, my również zostaliśmy postawieni przed faktem. Wytworzoną atmosferę uważamy za szkodliwą zarówno dla Radia Gdańsk, jak i naszych partnerów instytucjonalnych, a przede wszystkim dla Słuchaczy.

Formuła prezentacji filmów została zmieniona na tyle, że spowodowało to zamieszanie podczas pomiarów oklasków dla konkretnego filmu, co już w trakcie trwania festiwalu zgłaszano organizatorom. Jednak uważamy, że stało się to jedynie wygodnym pretekstem do rezygnacji z przyznania nagrody. Lakoniczne oświadczenie, opublikowane przez Prezesa Radia Gdańsk Dariusza Wasielewskiego, w swojej formie było niewystarczające i spotęgowało niepotrzebnie emocje i kontrowersje. Zwlekanie z rzetelnym wyjaśnieniem oraz publikacja oświadczenia w momencie, w którym faworytem konkursu był film "Kler" Wojciecha Smarzowskiego, także w naszej opinii miało podtekst polityczny. Bardzo nam zależy na dobrym imieniu Radia Gdańsk. Mamy nadzieję, że uda nam się odbudować zaufanie Słuchaczy, bo jest ono dla nas najważniejsze - napisali dziennikarze.

Chyba nikogo nie zdziwi, jeśli wkrótce szeregi odważnych pracowników radia nieco się przerzedzą...

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(129)
Gość
6 lat temu
Brawo! Postawa pracownikow radia godna podziwu. Dziękujemy !
gość
6 lat temu
Prawda o księżach boli i jest w Polsce tematem tabu:)
Juha
6 lat temu
Ale będzie skandal po tym filmie
gość
6 lat temu
Smarzowski górą !
Gość
6 lat temu
Polska to Korea Polnocna Europy
Najnowsze komentarze (129)
Gość
6 lat temu
Film obejrzę, ale już teraz mogę powiedzieć, ze na j****y, komunistyczny i śmierdzący PiS NIGDY nie zagłosuje!!
Gość
6 lat temu
dlaczego kosciol w polsce tak sie boi tego filmu?!!!!!!
Gość
6 lat temu
Nie znam żadnego księdza z powołania. Jeden to alkoholik, inny ma kobiety i dzieci "na boku", stołują się w najdroższych restauracjach, jeżdżą luksusowymi samochodami. Jestem wychowana w rodzinie katolickiej ale widząc ich postępowanie przestałam chodzić do kościoła. Oni są zepsuci do szpiku kości. Nie będą mi dyktować jak mam żyć skoro sami mają "za uszami". Jak słyszałam z ambony, że z tacy mało zebrał lub "tvn jest zły i nie powinno się go oglądać" lub najlepiej dawać na imię chłopcom Jarosław to krew mnie zalewa.
Dość ciemnogr...
6 lat temu
Przyszedł czas by ta szopka i ciemnota zrobiła wyjazd z Polski precz z facetami w sukienkach! !!!
Gość
6 lat temu
Serio nie było filmów o muzułmanach, aktorach i sędziach??? Ubasilam się, ile masz lat troliku, 3 i pół? O wszystkim już było, o księżach pedofilach, o muslimach terrorystach i wręcz przeciwnie a o aktorach chyba najwięcej. Dla twojej informacji są też filmy o chodowli nierogacizny i to jest coś specjalnie 4U 😜
gość
6 lat temu
patole polska to patole
hihi
6 lat temu
polska patologia u nas ksiadz ma babe i dzieci proste wszyscy wiedza to jest chore
ml;
6 lat temu
kurski to wazeliniarz, i boi się o swój stołek
gość
6 lat temu
to znaczy, że nie jest prawy
eter
6 lat temu
Odwołanie wręczenia nagrody jest najlepszą nagrodą:) Tylko, żeby po zmianie władzy, ktoś mądry nie zapomniał odwołać obecnego szefa Radia Gdańsk.
gość
6 lat temu
Wstyd panie prezesie nie należy wykonywać wszystkich rozkazów.
gość
6 lat temu
no to klerowi nie w smak ,bardzo dobrze dość ukrywania dość udawania że nie ma tematu dość panoszenia się klera , jeszcze powinni wywlec na światło znęcanie się zakonnic nad dziećmi
kiki
6 lat temu
Mają jaja..Super..Bo coraz większa cenzura!!!Głosujcie dalej na tych oszołomów to nawet pierdnąć nie będzie można!!
zyga
6 lat temu
i to w podskokach!!!!!!!!
...
Następna strona