Czwartek 06.12.2018 00:00

Seksuolog wspomina: "Prokuratura prosiła mnie o opinię w sprawie ks. Jankowskiego... 14 lat temu"

Henryk Jankowski ksiądz Henryk Jankowski prof. Zbigniew Lew-Starowicz Tomasz Terlikowski

Seksuolog wspomina: "Prokuratura prosiła mnie o opinię w sprawie ks. Jankowskiego... 14 lat temu"

Nie cichnie burza wokół opublikowanego w Dużym Formacie demaskatorskiego artykułu na prałata Henryka Jankowskiego. Kapelan Solidarności po śmierci w 2010 roku został uhonorowany za zasługi czterometrowym pomnikiem przed gdańskim kościołem św. Brygidy i skwerem własnego imienia. Już wtedy pojawiały się pierwsze relacje ofiar księdza, a po latach już mało kto kryje się ze zdaniem, że Jankowski był pedofilem. Prokuratura i zwierzchnicy księdza wiedzieli o tym od dawna i nic z tym nie zrobili.

Zobacz: Ksiądz Jankowski molestował dzieci. Ofiara opisała traumę po 50 latach: "Wkładał ręce w majtki i próbował je zdjąć. Był jak bestia"

Jak wspomina w rozmowie z Super Expressem seksuolog prof. Zbigniew Lew-Starowicz, prokuratura zwróciła się do niego o sporządzenie opinii dotyczącej księdza Jankowskiego już w 2004 roku! Miało to związek z prowadzonym od 2003 roku śledztwem w sprawie nieletniego Sławka, którego ksiądz zmuszał do uczestniczenia w hucznych przyjęciach, podczas których chłopiec, jako osobista maskotka prałata, nalewał gościom alkohol. Często nocował u księdza, a także towarzyszył mu w zagranicznych podróżach.

Prokuratura poprosiła mnie o sporządzenie opinii w sprawie księdza Jankowskiego i w oparciu o akta sprawy zrobiłem opinię hipotetyczną - ujawnia prof. Lew-Starowicz. Jedna z nich dotyczyła efebofilii u księdza Jankowskiego, czyli pociągu do młodych, dojrzewających mężczyzn. Próbowałem interpretować jego zachowania i dowiedzieć się, co siedzi w głowie człowieka, który robi tak złe rzeczy. W swojej opinii mówiłem o zachowaniu księży, o skracaniu dystansu, poklepywaniu po plecach, przytulaniu. 

Skończyło się… umorzeniem sprawy. Tego samego roku ksiądz Jankowski został odsunięty od sprawowania funkcji proboszcza parafii św. Brygidy w Gdańsku. Ten "zbieg okoliczności" może sugerować, że zwierzchnicy prałata doskonale zdawali sobie sprawę w jego pedofilskich praktyk i umówili się z prokuraturą, że w ten sposób zamiotą skandal pod dywan.

Dodatkowym pytaniem jest: kto jeszcze wiedział? Na przyjęciach u księdza Jankowskiego bywali wszyscy, którzy liczyli się w polityce. Nikt nie zwrócił uwagi to, że w całonocnej imprezie uczestniczy mały chłopiec, który na dodatek nalewa gościom wódkę do kieliszków i że to jednak nie jest ani miejsce, ani zajęcie odpowiednie dla dziecka...?

Nawet "świętszy niż sam papież" Tomasz Terlikowski rozumie, że coś tu jest nie bardzo nie w porządku.

Ci świadkowie kiedyś i teraz opowiadają rzeczy straszne i mamy też świadków, którzy mówią, że przełożeni księdza Jankowskiego o tym wiedzieli - komentuje w Super Expressie. I to jest sprawa skandaliczna! To, że ksiądz prałat był efebofilem homoseksualnym nie było tajemnicą i to nie jest grzech tylko księdza Jankowskiego. Jeśli wiedział o tym abp. Tadeusz Gocłowski i nic nie zrobił, to jest to też jego grzech. Tego typu sprawy powinny być wyciągane dla dobra Kościoła, choćby po to, by ofiary miały pewność, że Kościół i Bóg są po ich stronie, a nie po stronie przestępców. I nie tylko przestępcy, ale także ci, którzy ich tolerowali, powinni ponieść odpowiedzialność. 

Pudelek.pl na Facebooku:
STOP HEJT!
Dzielenie się opinią jest cenne, ale nie rań innych. Więcej o akcji

Komentarze (390)

Najnowsze » Nowsze » Oglądasz 361-390 z 390
Odpowiedz
1 0
zgłoś
Gość 06.12.2018 22:02
Sodoma i Gomora !!!
Odpowiedz
1 0
zgłoś
Gość 06.12.2018 22:08
gość:
Gość:
gość: Starowicz wie co mówi. w końcu "ojciec polskiej seksuologii" pracuje w tym zawodzie dłużej niż większość z nas żyje i wieloktornie bez ogródek wspominał, że leczył wiele osób z polskiego życia pubicznego - polityków, księży czy nawet członków mafii.
Wiekszosc z Was chyba gimbusie
Gimbus to z ciebie i to mentalny. Starowicz ma ponad 70 lat a zaczął leczyć mając zaledwie 22. Skoro jesteś tak stary że nie wpisujesz się w tą grupę a piszesz takie teksty to tylko można ci współczuć deklu.
L. Starowicz lekko dziś pomija, że w swojej opinii o Jankowskim uznał, że publiczne poklepywanie po pośladkach, obściskiwanie itp. przez księży wcale NIE jest molestowaniem
Odpowiedz
2 0
zgłoś
Gość 06.12.2018 22:20
teraz to już go robaki wpierdzielily dlaczego wcześniej nikt nic nie zrobił dlaczego pytam się bo tak właśnie jest że u klerow wszystko pod dywan wszystko ludzie pamiętajcie to geje i pedofile jak leci wsxyscy a wy im na tacę dajecie żeby mieli za co się hukać po klubach jestem barmanem w klubie i widzę jak się hukają opamietajcie się ludzie
Odpowiedz
3 0
zgłoś
gość 06.12.2018 22:40
Jest to porażające, hipokryzja sięga zenitu.Wszyscy powinni być surowo osadzeni, ci, którzy go chronili, ci , którzy o tym wiedzieli i ci, którzy zamietli sprawę pod dywan.
Odpowiedz
2 0
zgłoś
Gość 06.12.2018 22:42
To nie jest grzech tylko PRZESTĘPSTWO!!!Powinno się tych zboczeńców wiedząc na wieżach kościelnych!!!Cholerne oblechy!!!!
Ładowanie komentarzy…
Najnowsze » Nowsze » Oglądasz 361-390 z 390