Trwa ładowanie...
Przejdź na

Tomasz Komenda złożył wniosek o odszkodowanie. "Nie da się porównać tej krzywdy z niczym innym"

241
Podziel się

Pełnomocnik niewinnie skazanego mężczyzny podkreśla, że polski wymiar sprawiedliwości okradł go z najlepszych lat życia. "Nigdy nie pozwolono mu wyjść na przepustkę, nie pozwalano na widzenia".

Tomasz Komenda złożył wniosek o odszkodowanie. "Nie da się porównać tej krzywdy z niczym innym"
bCYYqKlN

16 maja minie rok od uniewinnienia przez Sąd Najwyższy Tomasza Komendy od zarzutu zabójstwa 15-letniej Małgorzaty Kwiatkowskiej. Tym samym potwierdziły się podejrzenia, że w procesie sprzed 19 lat nie chodziło o ukaranie winnego, tylko znalezienie kozła ofiarnego.

Ostatnio wyszło na jaw, że w skazaniu niewinnego człowieka na 25 lat więzienia sporą rolę odegrali skorumpowani prokuratorzy, z których jeden został już skazany prawomocnym wyrokiem za łapówkarstwo. W międzyczasie główny świadek oskarżenia, wrocławska prostytutka, tuż po ujawnieniu w czerwcu zeszłego roku, że naciskani przez ówczesnego ministra sprawiedliwości śledczy "dorabiali papiery" obciążające Komendę zmarła nagle w szpitalu, półtorej doby po przyjęciu na oddział.

bCYYqKlP

Kiedy Komenda trafił do więzienia, miał zaledwie 23 lata. Został skazany na podstawie śladów po ugryzieniach, włosów, czapki i zapachu oraz obciążających go zeznań, które podsunęli mu do podpisania policjanci, kłamiąc, że to standardowa procedura, po której wypuszczą go do domu.

Sąd Najwyższy, analizując śledztwo sprzed 19 lat dopatrzył się zresztą większej ilości popełnionych wtedy błędów i nieprawidłowości. Reprezentujący Komendę mecenas Zbigniew Ćwiąkalski z goryczą komentował w rozmowach z dziennikarzami, że gdyby coś takiego zdarzyło się na przykład w Stanach Zjednoczonych, ofiara niesprawiedliwego procesu otrzymałaby wielomilionowe odszkodowanie, tymczasem Komendzie przysługuje renta wynosząca 4 tysiące złotych brutto miesięcznie i spotkania z psychologiem raz na tydzień.

Nie da się porównać jego krzywdy z niczym innym - komentuje Ćwiąkalski w rozmowie z Faktem. Pan Tomasz spędził 18 najlepszych lat życia w więzieniu. Nigdy nie pozwolono mu wyjść na przepustkę, nie pozwalano na widzenia.

Zapytany przez dziennikarzy Super Expressu o swoje najwięskze marzenie, Komenda nie wspomniał o pieniądzach.

bCYYqKlV

Chciałbym znowu mieć sny - wyznał, wprawiając wszystkich w zdumienie. Teraz ich nie mam. W nocy jest straszna pustka.

Ukradzione przez wymiar sprawiedliwości lata, zniszczone życie, zszargane zdrowie i trzy próby samobójcze prawnik wycenił na 18 milionów złotych, po milionie za każdy stracony rok. Wczoraj Komenda złożył w tej sprawie wniosek we wrocławskim sądzie. Ponieważ jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że w procesie o odszkodowanie będzie orzeka ten sam sędzia, który przed laty skazał niewinnego człowieka na wieloletnie więzienie, Ćwiąkalski chce, by odbył się on w innym mieście.

Pan Tomasz ma złe wspomnienia z tym miejscem - wyjaśnia dyplomatycznie, jednak nie ma raczej wątpliwości, że pod tym uprzejmym stwierdzeniem kryje się obawa, że sprawą zajmą się ludzie zamieszani w śledztwo sprzed 19 lat i być może mający coś do ukrycia.

bCYYqKlW
bCYYqKmq
KOMENTARZE
(241)
Gość
rok temu
Trzymam za niego kciuki, nie wyobrażam sobie tego co przeżył.
Gość
rok temu
Ja bym nie dała rady 20 lat psychicznie wytrzymać. Dziady niech mu płacą krocie za te krzywdy.
Gość
rok temu
Życzę wszystkiego co najlepsze i czas na to aby winni odpowiadali za takie wyroki osobiście swoim majątkiem
bCYYqKmr
Gość
rok temu
Temu czlowiekowi zniszczyli zycie jemu nikt nie jest w stanie pomoc oprocz rodziny ktora stoi za nim murem respekt dla tego czlowieka
Gość
rok temu
Nic mu nie zwróci zmarnowanego życia. Należy mu się porządne odszkodowanie.
Najnowsze komentarze (241)
Nila
2 tyg. temu
Obyś wygrał to odszkodowanie i przynaniej się pieniędzmi w życiu nie martwił. Nie zrekompensuje Ci to krzywd ale uczyni życie stabilnym. To co się stało jest straszne. Pan Ćwiąkalski Ci pomoże to dobry adwokat
Gość
rok temu
Panie Tomku życzę wszystkiego najlepszego Proszę pamiętać jest Pan nadal młody, ciężko zapomnieć o tych krzywdach, ale teraz może być tylko lepiej. Głowa do góry wiele osób jest z Panem. Te krzywdy mogły spotkać każdego z nas. Winni muszą być ukarani...
Gość
rok temu
A zapłacić powinni własnym majątkiem ci co go wsadzili do paki i kropka.
Gość
rok temu
A zapłacić powinni własnym majątkiem ci co go wsadzili do paki i kropka.
gość
rok temu
kto byl ministrem sprawiedliwosci jak go niewinne skazano???
Gość
rok temu
Oczywiście że ten sam sędzia nie powinien ponownie podejmować decyzji w jego sprawie.
gość
rok temu
panie Tomaszu wierzymy w Pana!
Heniek
rok temu
Jeszcze mu nie dali? Mmoże już poszło dla Rydzyka albo na nagrody dla tych,którzy mieli przeprowadziç klasyfikację i matury?
bCYYqKmj
Morelo dr
rok temu
A wspomnicie moje słowa, że kiedyś wyjdzie jeszcze numer z tym Komendą. Jestem przekonany, że taki kryształ to on nie jest.
Gość
rok temu
Biedny chłopak powodzenia
gość
rok temu
A pan Prokurator i Sędzia którzy go skazali pewnie dalej pracują, a już na pewno włos z głowy im nie spadł. Gdzie są ci obrońcy sądów teraz?
gość
rok temu
Powinien dostac 100mln a nie 18. To, co on tam przeszedl to jedna wielka gehenna. Sedzia powinien odejsc, a wszelkie jego prawa do wykonywania tego zawodu powinny zostac odebrane. Trzymam kciuki za Tomka.
gość
rok temu
nie ma takich pieniędzy,ktore zrekompensuja temu chłopakowi 20 lat,ktore stracił,i to :(:( Za całego serca zycze mu powodzenia i duzo siły :)
gość
rok temu
Zycze temu chłopakowi z całego serca jak najlepiej,niech mu sie wszystko uda co zamierza...:):)
...
Następna strona
bCYYqKmL