Trwa ładowanie...
Przejdź na

Banksy wystawił swoje prace w Wenecji bez zezwolenia. Przegoniła go straż miejska

79
Podziel się:

Banksy nie otrzymał zaproszenia na Biennale Sztuki w Wenecji, dlatego wybrał się tam sam. Na drodze stanęli mu strażnicy.

Banksy wystawił swoje prace w Wenecji bez zezwolenia. Przegoniła go straż miejska

Banksy to prawdopodobnie jeden z najważniejszych znanych "nieznanych" twórców na świecie. Artysta od lat zapewnia sobie pełną anonimowość, jednak przede wszystkim nigdy nie boi się pokazywać, jak absurdalny bywa nasz świat. Ma już na swoim koncie kilka głośnych skandali, także związanych z gwiazdami show biznesu. Wiele osób chciałoby się zapewne dowiedzieć, kim jest Banksy i móc z nim porozmawiać, jednak dotąd stosunkowo niewielu miało taką okazję. Co ciekawe, wśród szczęśliwców mogło się właśnie znaleźć kilku weneckich strażników miejskich, którzy przepędzili go, zanim ten zdążył wystawić swoje prace.

Według doniesień mediów Banksy miał się pojawić w Wenecji podczas Biennale Sztuki, na które nigdy nie otrzymał zaproszenia. Mimo tego postanowił zjawić się na miejscu i wystawić swoje prace, które jak zawsze miały pewien cel. Dziewięć prac w ramach tworzyły jedno dzieło, które przedstawiało ogromny statek wycieczkowy. Jest on symbolem utrapienia Wenecji, bowiem codziennie wpływają do niej wielkie jednostki, które zasłaniają wiele cennych zabytków. Niestety, zanim Banksy zdołał wystawić swoje prace, tamtejsza straż miejska kazała mu opuścić to miejsce.

Zdarzenie wzbudziło ogólnoświatową sensację, bowiem strażnicy prawdopodobnie mieli okazję poznać artystę osobiście, jednak nie do końca świadomie. Przy okazji na profilu społecznościowym Banksy'ego pojawiło się nagranie, na którym widać jak przy placu Świętego Marka w Wenecji mężczyzna rozkłada swoją pracę i siada obok niej jak zwyczajny sprzedawca obrazów, zakrywając się gazetą. Najważniejsze są w tym kontekście reakcje przechodniów, którzy analizowali jego przekaz. Kolejna scena przedstawia już interwencję funkcjonariuszy. Banksy nie miał zezwolenia, dlatego nie mógł wystawić swoich prac.

Opisywana sytuacja miała miejsce 9 maja, gdy rozpoczynało się 58. Biennale Sztuki w Wenecji. Banksy, jak sam napisał w swoich mediach społecznościowych, "z jakiegoś powodu nigdy nie został na nie zaproszony", co skłoniło go do takiego rozwiązania. Warto wspomnieć, że prace Banksy'ego są cenione na całym świecie, między innymi za ich istotny przekaz.

Ustawiam swoje stoisko na Biennale w Wenecji. Mimo że jest to największe i najbardziej prestiżowe wydarzenie w kulturze na świecie, z jakiegoś powodu nigdy nie zostałem na nie zaproszony - napisał artysta pod nagraniem.

Warto wspomnieć, że artysta miał też w przeszłości styczność z show biznesem, między innymi w momencie, gdy na rynku ukazał się debiutancki album Paris Hilton, Paris. Stworzył on wtedy 500 "fałszywych" kopii jej wydawnictwa i sekretnie rozwoził je do sklepów na terenie Wielkiej Brytanii. Widniały w nich m.in. takie napisy jak "każda płyta, którą kupujesz, czyni mnie kimś ważniejszym niż Ty" czy _**"90% sukcesu to samo zjawienie się na miejscu"**_. Happening wzbudził wtedy duże emocje, a egzemplarze jego wersji albumu Paris osiągają dziś zawrotne kwoty w serwisach aukcyjnych.

Podobają Wam się prace Banksy'ego?

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(79)
Gość
3 lata temu
Nie zaprosili go, bo nie wiedzieli na kogo zaadresowac zaproszenie 😂
Laura
3 lata temu
Komercja zabija sztukę...
Gość
3 lata temu
gostek wymiata tymi hepeningami
Gość
3 lata temu
Geniusz!
Gość
3 lata temu
Mega intrygujący.
Najnowsze komentarze (79)
gość
3 lata temu
Banksiego to nawet tam nie było. A na siedzeniu za gazetą siedział bezdomny
Gość
3 lata temu
Jak pokazywali w wiadomościach moment interwencji strażników, to Banksy się tam odwraca w lewo i choć nie widać twarzy, to ten ruch wygląda, jakby Banksy'm była kobieta. Drobna budowa też trochę jakby za tym świadczy. I męskie ciuchy dla niepoznaki.
Gość
3 lata temu
Na ewenty zapraszają artystów jak picasso a nie malującego kredką wydaje mi się że jedyny wspólny liczebnik to że ktoś stucznie podbija cene bazgrołów żeby dostać zwrot podatku
Gość
3 lata temu
Na ewenty zapraszają artystów jak picasso a nie malującego kredką wydaje mi się że jedyny wspólny liczebnik to że ktoś stucznie podbija cene pazgrołów żeby dostać zwrot podatku
gość
3 lata temu
Jego prace podobaja mi sie
Bb
3 lata temu
Szeroki wachlarz zainteresowań
az
3 lata temu
takie dzieła powinny byc cos warte a nie jakies bohomazy z kropka i kreską :P a kot był jego czy nie? bo widać że i kotu sie podobało :)
pOl
3 lata temu
Sądownictwo w Polsce potrzebuje zasadniczych zmian. Twierdzenie, że “dobrze jest jak było” jest nieporozumieniem. FairPlay Gwiazdowskiego może wiele zmienić
gość
3 lata temu
Banksy jest kobietą!
Gość
3 lata temu
Ale on na beke. Gosciu zalozyl sie kiedys, ze ludzie sa tak durni, ze geniuszem nazwa nawet najwieksze beztalencie. Stalo sie, a gmin: niesssamooowite!
Lisek
3 lata temu
Dużo ugrupowań obiecywało nam niższe podatki. Z gwiazdowskim i ludźmi w szeregach FairPlay może się to udać.
Gość
3 lata temu
Wow Pudel wreszcie coś ciekawego
Gość
3 lata temu
Perły rzucone przed wieprze...
gość
3 lata temu
Marketingowy badziew, nie żadna sztuka.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie