Trwa ładowanie...
Przejdź na

"Róża" Najlepszym Filmem na Orłach 2012!

254
Podziel się:

Zdobył najwięcej wyróżnień. Zasłużenie?

"Róża" Najlepszym Filmem na Orłach 2012!

W tym roku, jako faworytów do nagrody Orły 2012 w kategorii Najlepszy Film wymieniano W ciemności Agnieszki Holland i Salę samobójców Jana Komasy. Ostatecznie jednak statuetkę zdobył obraz Wojciecha Smarzowskiego Róża. Film, którego akcja rozgrywa się tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej, zdobył najwięcej wyróżnień. Okazał się niepokonany również w kategorii Najlepszy Polski Reżyser, Najlepsze Zdjęcia, Najlepszy Aktor Drugoplanowy i Najlepsza Aktorka Pierwszoplanowa, którą została Agata Kulesza.

W poniedziałek w Teatrze Narodowym w Warszawie nagrodę przyznawaną przez Polską Akademię Filmową odebrał także Robert Więckiewicz i Kinga Preis, oboje za kreacje w filmie W ciemności. Nominowany do Oscara filmu Holland został nagrodzony również za Najlepsze Zdjęcia (Jolanty Dylewskiej). Autorem najlepszej muzyki okazał się Michał Lorenc, który skomponował ścieżkę dźwiękową do filmu Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł, zaś w kategorii Najlepsza Scenografia i Najlepsze Kostiumy Orła 2012 zdobyli twórcy obrazu Młyn i krzyż.

Kuba Gierszał niestety nie zdobył statuetki za swoją rolę w Sali samobójców. Jednak już sama nominacja to ogromne wyróżnienie dla młodego aktora.

Niestety, mimo wielu niezłych filmów wielki kac (wawa) polskiej kinematografii trwa. Zaufania widzów, przynajmniej do "komedii" nie uda się prędko odzyskać. Tym bardziej warto pogratulować reżyserom trzymającym poziom i nie ośmieszającym się nerwowymi polemikami z krytykami. Gdyby nie oni, 2012 byłby zapamiętany jako rok upadku polskiego kina.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(254)
Habi
12 lat temu
Ogromny sukces 'Róży ' . Tym bardziej że konkurowała z filmem który był nominowany do Oscara :> Cieszę się że Kinga Preis zdobyła nagrodę bo jest znakomitą aktorką, której nie uderzyła sodówka. A co do Jakuba Gierszała, uważam że jego rola była świetna, ale dajmy mu czas. Nie zapominajmy że jest nadal studentem Akademii Teatralnej , a sama nominacja to i tak ogromne wyróźnienie.
gość
12 lat temu
polskim komediom juz podziekujemy
gość
12 lat temu
Brawo!Cieszy mnie to bardzo.Uwielbiam Dorocinskiego.
gość
12 lat temu
liczyłam ze chociaz tutaj docenia kac wa-wa...
gość
12 lat temu
Temat inny niż d**a Dody i o ile mniej komentarzy. Więc się nie buntujcie, że piszą tu tylko o takich newsach. Sami na to pracujecie
Najnowsze komentarze (254)
Ziomekdoda wi...
11 lat temu
Ziomekdoda wiem ze jesteś spoko majdan jest g***i ze cieibe zostawił ty możesz mieć takich jak on 1000 majdan jest daremny ze cię tak w głowie i na bramce doda jstec kul
gość
12 lat temu
"Roza"lepszy film od"W ciemnosci".Mowilam to zaraz po wyjsciu z kina.Bylam wiecej poruszona i dluzej dochodzilam do siebie.Bardzo,bardzo dobry film pod kazdym wzgledem.
gość
12 lat temu
Piękny film, pełen realizmu... Oby wiecej takich produkcji
gość
12 lat temu
Drociński i Wieckiewicz - rewelacyjni
gość
12 lat temu
no raczej teraz dopiero produkowane są dobre polskie filmy na temat - jak to było zaraz po wojnie - co się działo naprawde. Wiec człowieku jesli nie chcesz nie oglądaj!!!!!
gość
12 lat temu
Film bardzo dobry:)
gość
12 lat temu
na galę przyprowadziła "żonę" swojej córki,pewna zwycięstwa,a tu klapa,twarz aż jej furia wykrzywiała
gość
12 lat temu
przedtem kadziła i słodziła komu się dało,później nie potrafiła opanować złości,ludzie o pochodzeniu handlowym tak ponoć mają...
gość
12 lat temu
oczywiscie to sarkazm?
gość
12 lat temu
Panie Marcinku Dorociński "ALJOWIU AJLOWIU AJLOWIU" To najlepszy Polski aktor- brawo:)
gość
12 lat temu
Filmy: Wszyscy jesteśmy Chrystusami, Plac zbawiciela czy Sztuczki albo Żurek jest sporo filmów które są niezłe a nie dotyczą czasów wojny. pozdrawiam
gość
12 lat temu
Film akurat jest o Polsce powojennej.Ale to tylko tak na marginesie.
gość
12 lat temu
owszem jest dobra,ale Dorociński duzo lepszym aktorem jest-zagrał fantastycznie!!!
gość
12 lat temu
Hollandowa strasznie słodziła wszystkim,podkreślała jakie u nas dobre filmy robią,nie wiem czy myślała o Izraelu,czy sądziła ze mówiąc u nas,sprawi polskim artystom zaszczyt? A po ogłoszeniu werdyktu sztuczna słodycz zastapiła złość i zacietość,żydzi zawsze tak mają?
...
Następna strona