Trwa ładowanie...
Przejdź na

Janda: "Dwa razy w życiu byłam w sytuacji, że gdyby mi nie pomogli lekarze właśnie z ciążą, to bym nie żyła!"

232
Podziel się:

Aktorka wyznała, że dwa razy przerwała ciążę. "Lekarze uratowali mi życie. A dzisiaj według tej ustawy, gdybym chciała działać zgodnie z tym prawem, to bym prawdopodobnie nie żyła".

Janda: "Dwa razy w życiu byłam w sytuacji, że gdyby mi nie pomogli lekarze właśnie z ciążą, to bym nie żyła!"
bESRlgzV

Krystyna Janda, podobnie jak wiele znanych Polek, zaangażowała się w protesty przeciwko planowanemu całkowitemu zakazowi przerywania ciąży. Projekt ustawy, który wprowadza nieznane systemowi prawnemu pojęcie "morderstwa prenatalnego", przewiduje karę pięciu lat pozbawienia wolności dla kobiety, która nie tylko zdecyduje się na aborcję, ale po prostu straci ciążę. Według prowadzonych od lat statystyk, poronieniem kończy się od 10 do 15% ciąż. Aktywiści organizacji "Stop Aborcji" domagają się rodzenia dzieci z gwałtu lub kazirodztwa oraz skazanych na śmierć w ogromnym cierpieniu, a także donoszenia ciąż zagrażających życiu i zdrowiu matki.

Najbardziej z planów wsadzania kobiet do więzienia cieszy się profesor Bogdan Chazan, który co prawda przez kilkadziesiąt lat nie widział nic złego w przerywaniu ciąży, na starość jednak postanowił uspokoić swoje sumienie - karaniem, kalectwem i śmiercią tysięcy kobiet. Zobacz: Chazan: "Obowiązkiem lekarza jest poinformowanie rodziców o chorobie dziecka?! To kuriozalne!"

Janda, która zapowiedziała dzisiaj, że włączy się do jednodniowego "Strajku Kobiet Polskich", gościła rano w Radiu Zet. Aktorka tłumaczyła, dlaczego postanowiła zaangażować się w działania ruchów takich jak Dziewuchy dziewuchom.

bESRlgzX

- Rozumiem, że pani chciałaby zwrócić uwagę na ustawę aborcyjną i to, jak bardzo bez kobiet ona się decyduje - mówi Konrad Piasecki.

- Tak, dokładnie, że kobiety są całkowicie pominięte. Nikt z nimi nie rozmawia, nikt je nie pyta o zdanie, a co więcej, strasznie mnie boli ta niesolidarność kobiet, to znaczy właśnie to, że jak zobaczyłam, jak głosowano w sejmie, to mną aż po prostu zatrzęsło. Pomyślałam sobie, że te proporcje są jednak niewiarygodne - mówiła Janda.

- Ale nie rozumie pani, że kobiety mogą w tej sprawie, no która jest sporem ideologicznym, sporem etycznym, sporem moralnym, mieć różne zdanie?

- Tak, oczywiście, że to rozumiem.

bESRlgAd

- I to zdanie się wyraża w głosowaniu.

- Tak, oczywiście. Tylko że wydało mi się to zbyt bezwzględne, że akurat ten projekt, to zaostrzenie tego, jakby wszystkie kobiety w Polsce się pogodziły z tym, że ta ustawa jest dość ostra, w Polsce jest ostra, była ostra i zaostrzenie jeszcze tego i skazanie kobiet na tak bezwzględne rygory, wydało mi się jakieś niepojęte, zupełnie niepojęte. I nawet jeżeli ktoś ma zupełnie inne przekonanie, to jednak powinien myśleć o masie, o wszystkich kobietach, o ich sytuacji.

Janda wspominała, że w młodości zmuszona była do dwukrotnego przerwania ciąży, która bezpośrednio zagrażała jej życiu. Trafiła do szpitala w bardzo poważnym stanie. Jeżeli nastąpi oczekiwana przez skrajną prawicę zmiana prawa, w takich przypadkach kobiety mogą być realnie narażone na śmierć:

- Uświadomiłam sobie, że dwa razy w życiu byłam w takiej sytuacji, że gdyby mi nie pomogli lekarze właśnie z ciążą to bym nie żyła. Dzisiaj, gdybym i się to zdarzyło, to by mnie już nie było od 80. roku na świecie. I zdałam sobie z tego sprawę - tłumaczyła. Dlatego że lekarze uratowali mi życie. A dzisiaj według tej ustawy, nikt by mi, znaczy pewnie by mi ktoś może jakoś po cichu pomógł, mam nadzieję, ale gdybym chciała działać zgodnie z tym prawem, to bym prawdopodobnie nie żyła. Moja ciąża była zagrożeniem życia. Ale według tej, jak przeczytałam dokładnie tę nowelizację ustawy, dzisiaj by mnie lekarz nie ratował.

bESRlgAe

- A wtedy musiała pani podejmować dramatyczną decyzję?

- Podejmowałam bardzo dramatyczną decyzję, bardzo dramatyczną. Po pierwszym dziecku bardzo długo nie mogłam mieć dzieci. I zdarzyła się ciąża, która po prostu niestety wymagała natychmiastowej [interwencji] i to jeszcze był tak dramatyczny moment, że wsiadałam do samolotu, kiedy zemdlałam. Przewieziono mnie na Inflancką i tam lekarze natychmiast, bo już było rozlanie, zatrucie, ale gdyby to mi się zdarzyło tak żebym się gdzieś, to ja… I miałam drugi raz podobną sytuację i myślę, że to mnie jakby dopiero, jak sobie to przeczytałam, uświadomiłam dokładnie, co to znaczy, te zapisy (...) - wspominała Janda i dodała, że nowelizacja umożliwi wszczęcie śledztwa w sprawie każdego poronienia. I teraz, jakby ta świadomość, że jeżeli cokolwiek się stanie, nie wiem, siądę na zimny kamieniu i poronię, bo tak się może zdarzyć i będę oskarżana o to, że nieumyślnie zamordowałam dziecko, ponieważ powstaje ten termin "morderstwo prenatalne", nie mówiąc już o tym, że rodziłam dzieci, z kolei moich synów, kiedy miałam 39 i 41 lat. To była wyczekana ciąża. To była taka naprawdę, kiedy zaszłam w ciążę lekarze natychmiast mnie poprosili, powiedzieli, że mam tyle lat, że muszę absolutnie zrobić badania prenatalne. Ponieważ niebezpieczeństwo urodzenia dziecka chorego jest naprawdę bardzo duże w tym wieku. I pamiętam, że wtedy badania prenatalne w Polsce były robione w czwartym miesiącu ciąży, na wyniki czekało się do piątego miesiąca. Gdybym dostała te wyniki w piątym miesiącu ciąży to nie znam kobiety, która by się zdecydowała na aborcję, ja w każdym razie bym się nie zdecydowała i dlatego lekarze mnie wezwali i powiedzieli, że muszę natychmiast pojechać gdzieś do Berlina. I pojechałam do Berlina, najbliżej, weszłam do szpitala i zrobiłam badania prenatalne w trzecim tygodniu, czy na początku czwartego tygodnia ciąży i już pięć dni później przysłano mi pismo i wykluczono 72 choroby, ale takie, które naprawdę zagrażały życiu tego płodu. I zrobiłam tak i w jednym i w drugim przypadku.

Przypomnijmy, że obywatelski projekt liberalizacji ustawy aborcyjnej, podpisany przez ponad 200 tysięcy osób, przepadł w pierwszym głosowaniu - chociaż Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało, że żadna ustawa zgłoszona przez komitety obywatelskie nie może od razu trafiać do kosza. Projekt całkowicie zakazujący przerywania ciąży będzie teraz omawiany w sejmowej komisji zdrowia.

bESRlgAf
Zobacz także: Janda: "Ta władza ma wykonać pewien plan. Ja do niego nie należę"
Zobacz także: Zobacz też:
bESRlgAy
KOMENTARZE
(232)
Gość
5 lata temu
Dziekuje Wam, ze to naglasniacie! Dzieki temu mnóstwo kobiet moze się dowiedziec o tym, co byc moze nas czeka
Gość
5 lata temu
Aborcja to trauma na cale zycie dla kobiety i ona sama powinna decydowac, a nie parlament księża czy prof. Chazan.
Gość
5 lata temu
Tym sposobem ogranicza wydatki na 500+,kobiety będą umierać,będzie mniej dzieci itp.Gratuluję.Co to za państwo które od środka wysyła na rzeź niewiniątek rdzeń i kręgosłup tego społeczeństwa -kobietę
bESRlgAz
gość
5 lata temu
Ja tez byłam w takiej sytuacji , miałam sepsę, ciąże usunięto, bo zagrażała mojemu życiu. Nie wyobrażam sobie jakby jakiś prokurator miał mnie przesłuchiwać i wsadzić na 5 lat do więzienia!!! Wstydzę sie żyć w takim kraju …
gość
5 lata temu
w polsce rzadzi kler,starzy biskupi a nikt nie zrobi referendun o aborcji w ktorym powinny brac udzial kobiety w wieku rozrodczym a decyduja o aborcji stare baby ,biskupi politycy a sasiad ginekolog sam nie wie co robic z kasa
Najnowsze komentarze (232)
gość
5 lata temu
skurwysynska ustawa, oby nie przeszla..
gość
5 lata temu
jak jzu pani cche pomoc to niech pani ratuje polskei dzieci zdomu dziecka z sosnowca prosza o pomoc aterlikowski chescianina idacego w ich imeinu so sejsmu na glebe i so sadu wczoraj w tv slucham ksiedza ktory prowadzi bojwki kiboli z palami ale mowil cos ciekawego lokby gejowskei kosielne usytuowalo sei w sonoswcu tam odbieraja dzieci rodzinom zamiast im pomoc .niewierny amberd godl mez tez poszedl do nich cudem uratowalam dziecko. poszloby do domu zakonnic a one sprzadalyny zagranice odsylam makx spier .atak na serca ludzi tzw odwrocona falga i czarne msze zcodzienne z udzizalem mzoe anszych dzieci doamgamy sei fimow z zycia akzdego dziecka gdzie sa tera z owe 300 neprawidlowosci o ktorych mowil terlikowski chyab ze pies ogona sobei nei odgryzie bo kto bedzie dawal na teatr
Hela
5 lata temu
Przecież projekt dopuszcza aborcję w przypadku zagrożenia życia matki. Czy janda w ogóle czytała ten projekt (strona ordoiuris) i czytali ją ci wszyscy, którzy wrzeszczą o bezwzględnym zakazie aborcji, którego nie będzie. Tacy niby mądrzy a w rzeczywistości niedoinformowani. Ta cała totalna opozycja ma takie poparcie ponieważ wie, że większość ludzi wierzy temu co się im powie, a nie weryfikuje samodzielnie tych informacji.
gość
5 lata temu
pitu, pitu, jakoś dziwnie większość kobiet, które są za dowolnością aborcji same jej dokonały, a jeszcze się tym chwalą, chcą zagłuszyć wyrzuty sumienia?
gość
5 lata temu
Jeśli się usunie ciąże pamiętamy to zawsze , a czy człowiek starszy tym bardziej leży mu to na sumieniu. Kobiety obudzcie się dajcie szansę tym dzieciom wam też ktoś ją dał.
gość
5 lata temu
"Dwa razy w życiu byłam w sytuacji, że gdyby mi nie pomogli lekarze właśnie z ciążą, to bym nie żyła!" gdzie tu mowa o przerwaniu ciąży
gość
5 lata temu
Dobrze by było.Ona potrzebna Polakom jak k****h Wajda,który nakręcił film o płatnym kapusiu a Janda o jego tępej żonie.
gość
5 lata temu
zabijecie dzieci teczowe i kryszatlowe odsylam you tube palulina mosklai dzieci indygo teczowe i krysztalowe trzeba sobie zadac pytanie komu zalezy by aniolki nie przyszly na swiat na ziemei one robia pokoj ida z pokladu dobra i milosci nieznaja zla lucyfer ale was zmanipulowal poczytajcie sobei jest nauka seksu tantrycznego i niemacie dzieci gdy niechecie popatrzcie uklady heligionalne to z ezabijecie aniolka nie ejst ot tak to wyrwa dla swiata i was to ida aniolki
bESRlgAr
gość
5 lata temu
3.10 OGÓLNOPOLSKI STRAJK KOBIET- Nie idziemy do pracy/ na uczelnię, bierzemy zwolnienia/ urlop na rządanie/dzień wolny na dziecko/ oddajemy krew. Wspólny strajk sprawi, że nas usłyszą!!! Więcej na FACEBOOKU.
gość
5 lata temu
Hmmm, dlaczego o zakazaniu aborcji najgłośniej krzyczą mężczyźni?!? Kobieta przecież sama w ciążę nie zachodzi, a faceci roszczą sobie prawo do decydowania o naszych macicach. Poza tym dziecko powinno być tak aktywnie chronione także po narodzinach, aż do 18 r..ż. Ach, i żeby było jasne, mam dwoje oczekiwanych i kochanych dzieci i uważam, że obowiązująca ustawa dotycząca aborcji jest kompromisem przy którym nie wolno grzebać. I jeszcze jedno. Wszyscy tacy zagorzali "obrońcy życia poczętego" zapominają o podziemiu aborcyjnym, o wycieczkach aborcyjnych, o dostępnych w internecie tabletkach "pomagających" poronić wczesną ciążę. Ta kobieta, która mocno chce się pozbyć dziecka zrobi to.
gość
5 lata temu
Pani Jando, pani sie ośmiesza. Prosze przeczytać ale naprawdę osobiście przeczytać projekt nowelizacji a nie powtarzać utarte slogany za innymi. Nie stawia on wyżej życia dziecko od życia matki. Podpowiem już żeby było najprościej art. 152 par. 4 Niech pani sie brnie w to dalej...
gość
5 lata temu
PO raz pierwszy słyszę, że ciąża może zabijać! Oj Aktorko z Jedną Stroną Twarzy! Zauważcie, że aktorka Janda pokazuje się zawsze z jednego i tego samego profilu?o
gość
5 lata temu
U Pani Jandy jak zwykle dziwne zdarzenia i jak zwykle prześwieca temu pogoń za pieniądzem tok szczodrze kiedyś płynącym.A trzeba być tylko porz ądny człowiekiem i właściwie się zachowywać
gość
5 lata temu
a te nagrody dla " profa" chzazana to za dzialalnosc aborcyjna? mezczyzni sie obdzielaja uznaniami . kpina z prawa i sprawiedliwosci!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
bESRlgBk
bESRlgBl
bESRlgBm
bESRlgBn
bESRlgBo
bESRlgAT