Trwa ładowanie...
Przejdź na

Kim były wszystkie żony Andrzeja Wajdy?

107
Podziel się:

Z Krystyną Zachwatowicz przeżył 42 lata. Miał jednak jeszcze trzy żony. Pierwsza była szwagierką Mrożka.

Kim były wszystkie żony Andrzeja Wajdy?

Wczoraj w nocy ogłoszono smutną informację o śmierci Andrzeja Wajdy. Informacja była dużym zaskoczeniem dla, gdyż choć słynny polski reżyser miał już 90 lat i chorował, ostatnio był w dobrej kondycji. Zobacz: Andrzej Wajda: 1926-2016 (DUŻO ZDJĘĆ)

Od lat Wajda na oficjalnych imprezach pojawiał się w towarzystwie żony, Krystyny Zachwatowicz, artystki i profesor sztuk pięknych. To razem z nią działał na rzecz powstania Mangghi w Krakowie, a potem razem wspierali Bronisława Komorowskiego w jego staraniach o urząd prezydenta.

Choć Wajda i Zachwatowicz przeżyli razem 42 lata, było to dopiero czwarte - choć najdłuższe - małżeństwo reżysera. Od zawsze miał słabość do artystek związanych z plastyką albo teatrem, ostatnia żona zaś zajmowała się scenografią teatralną. Pierwszy raz Wajda ożenił się, gdy miał zaledwie 23 lata z Gabrielą Obrembą, szwagierką Sławomira Mrożka.

Wajda i Obremba poznali się na studiach malarskich w Warszawie. Artystka była pod dużym wpływem szkoły Władysława Strzemińskiego, któremu Wajda poświęcił swój ostatni film, Powidoki. Po 10 latach małżeństwo się rozpadło i reżyser jeszcze w tym samym roku poślubił inną malarkę Zofię Żuchowską.

Drugie małżeństwo rozpadło się szybciej, bo po 8 latach. Wajda nie był wierny Żuchowskiej, gdyż dwa tygodnie po rozwodzie urodziła się jego córka, Karolina, którą miał z... Beatą Tyszkiewicz. Reżyser ożenił się z aktorką wkrótce potem. To był najkrótszy ze związków Wajdy, gdyż do rozwodu doszło zaledwie 3 lata później.

Przez 5 lat Wajda pozostawał wolny. Z Zachwatowicz postanowili się pobrać dopiero, kiedy miał 48 lat. U jej boku przeżył prawie drugie tyle. Para dogadywała się nie tylko w życiu prywatnym, ale i zawodowo. Artystka wspierała męża jako znana scenografka, a on zatrudniał ją czasem jako aktorkę w swoich filmach.

Zobacz także: Andrzej Wajda: znane cytaty
Zobacz także: Zobacz też:
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(107)
Gość
8 lat temu
To chyba nie na miejscu
gość
8 lat temu
Piękna córka
Gość
8 lat temu
Dajcie spokój.
Gość
8 lat temu
Natal1o chcesz grac w teatrze??? To najpierw skoncz studia o takim kierunku.. To jakbym ja nagle rano wstal i powiedzial ok bede lekarzem, czekam na propozycje pracy od najlepszych szpitali. Nie wiem skad taka buta i pewnosc siebie u tych celebrytek
Gość
8 lat temu
Dopiero 4żona była tą właściwą partnerką skoro przeżyli razem tyle lat.Z Panią Tyszkiewicz stanowili piękną parę.
Najnowsze komentarze (107)
gość
8 lat temu
W filmie "Wielki Tydzień" Wajda artystycznie przedstawia jacy są Polacy - jeśli nie szmalcownik, to karzeł moralny, lub tchórz. "Elementami fabuły jest to, że finalnie każdy polak w filmie okazuje się wrogiem żydów. Malajkat miękki i strachliwy, nie umiał się postawić, dodatkowo płaci najwyższą cenę za swoją postawę, Dykiel zaściankowa i pozbawiona serca antysemitka, Barciś polski faszysta rządny krwi żydowskiej "jak nie Niemcy, to my byśmy musieli ich wybić", Pszoniak zastraszony i tchórzliwy, młody Pazura szmalcownikiem, Pazura uczciwy, ale alkoholik który chciał zgwałcić żydówkę... "
alexi
8 lat temu
Z tej Beaty to była laska.
gość
8 lat temu
czyli p. Andrzej mial 1 dziecko Karoline ,szkoda 4 zony gdyby nie p.Beata zostaly by tylko filmy
gość
8 lat temu
"Informacja była dużym zaskoczeniem dla, gdyż choć słynny polski reżyser miał już 90 lat i chorował ..." ... co za polszczyzna ... o zgrozo
gość
8 lat temu
szkoda, że nie miał więcej dzieci a to jedyne z najmniej udaną małżonką
gość
8 lat temu
beata rozbiła małżenstwo mając z nimkarolcie
gacek
8 lat temu
Przeszłość Tyszkiewicz, no cóż bez komentarza
gość
8 lat temu
Znaczy że przysięgał wierność i uczciwość cztery razy.
gość
8 lat temu
"Informacja była dużym zaskoczeniem dla, gdyż choć słynny polski reżyser miał już 90 l..." Pudlu, dla??? dla kogo??? Pisz po polsku, albo nie pisz!!!
gość
8 lat temu
o nie pomyślałabym że z niego taki playboy był
gość
8 lat temu
no tak w wieku 48 lat topewnie juz nie miał czym kobiety zadowolic wiec trzymał sie ta ktora go na koniec chciała
gość
8 lat temu
oooo widze ze niezłe ziółko z tej tyszkiewicz było heheh
gość
8 lat temu
a ile dzieci ma?
Gość
8 lat temu
Wszystko ładnie i pięknie ale dlaczego popierał aferzystów i złodziei? Czy go okłamywano? Czy udawał że nie słyszy i nie widzi.?
...
Następna strona