Trwa ładowanie...
Przejdź na
Unicorn
|

Daniel Radcliffe zabiera głos po oskarżeniach J.K. Rowling o transfobię: "Transpłciowe kobiety SĄ KOBIETAMI"

151
Podziel się:

Filmowy Harry Potter w specjalnym eseju wyraził swoje poparcie dla społeczności LGBTQ i przeprosił wiernych fanów serii za słowa pisarki.

Daniel Radcliffe zabiera głos po oskarżeniach J.K. Rowling o transfobię: "Transpłciowe kobiety SĄ KOBIETAMI"
Daniel Radcliffe komentuje oskarżenia w kierunku J.K Rowling o transfobię (ONS)

J.K. Rowling z pewnością należy do grona najpopularniejszych (i przy okazji najbogatszych) pisarek świata. Chociaż autorka słynnej opowieści o przygodach Harry'ego Pottera i innych uczniów Hogwartu ma rzesze wiernych fanów na całym świecie, wciąż nie udaje jej się uniknąć wizerunkowych wpadek.

Niedawno w kierunku J.K. Rowling ponownie padły oskarżenia o transfobię. Wszystko za sprawą internetowego wpisu pisarki, w którym to rozprawiała o wsparciu w czasach pandemii dla osób, które menstruują. Rowling wyjątkowo pogardliwie odniosła się do jednej z publikacji, w której padało właśnie sformułowanie: "osoby, które menstruują" i zasugerowała, że w tym wypadku jedynie jeden wariant odpowiedzi jest dla niej oczywisty.

(...) Byłam pewna, że istnieje jakieś słowo, którym można określić tę grupę osób. Ktoś może mi pomóc? Wumpbed? Wimpund? Woompud? - napisała milionerka, ironizując na temat angielskiego słowa "kobieta".

Wielu fanów uznało wpis Rowling za wyjątkowo obraźliwy wobec osób transpłciowych i niebinarnych, które również mogą doświadczać menstruacji.

Pisarka szybko wytłumaczyła się z kontrowersyjnych słów, zaznaczając przy tym, że nie miała żadnych złych intencji.

(...) Znam i kocham osoby transpłciowe, ale wykluczanie koncepcji płci uniemożliwia nam pożyteczną dyskusję o życiu tych ludzi (...) - oświadczyła.

Mimo wszystko po jej twitterowym wpisie pozostał wyraźny niesmak. Do zamieszania wokół J.K. Rowling postanowił odnieść się gwiazdor adaptacji jej powieści, Daniel Radcliffe. Filmowy Harry Potter napisał specjalny esej dla organizacji Trevor Project, która ma na celu zapobieganie samobójstwom wśród społeczności LGBTQ.

Transpłciowe kobiety są kobietami. Każde sprzeczne stwierdzenie wymazuje tożsamość i godność osób transpłciowych i stoi w sprzeczności ze wszystkimi poradami udzielanymi przez profesjonalne organizacje, które w tym temacie mają znacznie więcej wiedzy niż J.K. Rowling czy ja - napisał aktor.

Według Trevor Project, 78 procent osób transpłciowych i niebinarnych padło ofiarą dyskryminacji ze względu na swoją tożsamość. To oczywiste, że musimy bardziej wspierać tych ludzi, a nie naruszać ich tożsamość i wyrządzać większe szkody (...) Wciąż uczę się, jak być lepszym sojusznikiem - przyznał.

Daniel Radcliffe postanowił również zwrócić się do wszystkich fanów serii o Harrym Potterze, którzy poczuli się urażeni słowami jej autorki.

Jest mi niezmiernie przykro z powodu waszego bólu (...) Mam nadzieję, że nie zatracicie całkowicie tego, co jest dla Was ważne w tych opowieściach - oświadczył Daniel.

Jeżeli te książki nauczyły Was, że miłość jest najpotężniejszą siłą we wszechświecie, która jest w stanie pokonać wszystko, że siłę odnajdujemy w różnorodności, a dogmatyczne idee czystości prowadzą do ucisku wrażliwych grup, jeśli wierzycie, że dna postać jest transpłciowa, niebinarna, płynna płciowo, homoseksualna lub biseksualna, jeśli odnajdujecie w tych historiach cokolwiek, co kiedykolwiek Wam pomogło - to pozostaje jedynie między Wami a książką i jest święte. Moim zdaniem nikt nie ma prawa tego naruszyć. Znaczy to dla Was to, co znaczy i mam nadzieję, że te komentarze tego nie splamią - napisał Radcliffe.

Doceniacie jego stanowisko w sprawie?

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(151)
Nnnn
4 lata temu
Normalne staje się nienormalne a nienormalne normalne...i jeszcze trzeba przepraszać
Gosc
4 lata temu
J.K mówiła o tym w kontekście biologicznym. Przestańcie mieszać biologię, socjologie i psychologię. Istnieje takie coś jak płeć biologiczna i psychologiczna
Tzui
4 lata temu
Ma racje Rowling
Hhhh
4 lata temu
Nie są i nie będą
Ja89
4 lata temu
echh, do czego zmierza ten świat...
Najnowsze komentarze (151)
ana
4 lata temu
Widzę, że z nim też nie najlepiej. Ona ma prawo mieć własne zdanie. Za co on przeprasza?Już nie wolno mieć własnego zdania?????
Ola
4 lata temu
Daniel jest ambasadorem The Trevor Project - organizacji, która pomaga młodzieży LGBTQ. Poniekąd był zobowiązany wyrazić swoją opinię na temat.
opinia
4 lata temu
Bardziej chodziło o odbieranie transpłciowym mężczyznom tego, że mają miesiączkę. Jeśli nie zrobią sobie operacji wycięcia macicy, to miesiączkują. Poza tym niektórzy rodzą się mając zarówno macicę jak i penisa, a po ich urodzeniu czasem ktoś wybiera za nich niewłaściwą płeć. Dzieciak przy urodzeniu miał też męskie narządy płciowe, ale zdecydowano, że raczej jest dziewczynką i mu ucięli zostawiając tylko te kobiece. Takie osoby chciano uwzględnić, a kobiety bez miesiączki to inny temat. Kobieta w pewnym wieku może tracić miesiączkę w czasie menopauzy, a dalej jest kobietą. Ze względu na to widać jak wiele kobiet jest kobietami, a wcale nie ma miesiączek. Taka 80-latka nie jest brana pod uwagę do spraw związanych z miesiączką. Ma inne problemy. Są też kobiety, które całe życie nie mają miesiączki. Bez macicy też można się urodzić nawet jeśli jest się kobietą. Można szerzej spojrzeć na temat i uwzględniać też starsze kobiety, czy inne wyjątki. Rowling źle zrobiła.
Tequila
4 lata temu
Bardzo mądry chłopak. I mądre słowa
Hahaha
4 lata temu
"Fobi" chca wykrzykiwać co mysla I BYC ZA TO UWIELBIANI haha Mow co chcesz, ale zbierzesz co zes zasiał. Zycie.
...
4 lata temu
A tą co tak naszło? Zawsze była bardzo pro i ciepła w wypowiedziach.
gość
4 lata temu
Ja piernicze te środowiska LGBT to ten świat do góry nogami chcą wywalić. Jak nie lubię mięsa - to ok mogę mówić o tym głośno i namawiać innych do swoich poglądów Jak nie lubie kleru to extra i nawet powinienem o tym mówić i przekonywać innych Jak nie lubię prawicowych polityków to jestem super i koniecznie muszę przekonywać innych Jak nie lubię konserwatystów to jestem światły i nowoczesny - i powinienem o tym głośno mówić ale jak nie lubię i nie wspieram LGBT to koniec świata i moje dzieci, wnuki i sąsiedzi powinni przeprosić że mnie znają, powinni wypalić mi szkarłatną literę gorącym żelazem bo tak nie można !!!!! WTF! a co z wolnością - wszystkich - nie tylko LGBT ?
Jaaa
4 lata temu
Albo moderacja sie spisuje, albo zaczynamy ROZMAWIAĆ, zamiast ich i siebie nawzajem obrażać.
Ola
4 lata temu
To jest dorosła kobieta! Jakim prawem chłopak, który może być jej synem przeprasza za nią?
hjkl
4 lata temu
Bez okularów trudno go poznać.
Jaa
4 lata temu
Można powiedzieć, że kobiety miesiączkujące i niemiesiączkujące. Kurde, zawsze się mówiło, że np. "kobiety mają miesiączkę" itd. i jakoś nigdy kobiety po menopauzie się nie oburzały i nie interpretowały tego w ten sposób, że ktoś nie uważa je za kobiety. To jest nadinterpretacja. Wiadomo, że kobiety transpłciowe są wyjątkiem od reguły a każda biologiczna płeć się rządzi pewnymi regułami, cokolwiek ktoś nie powie.
Rum
4 lata temu
Moze zaczniemy miec "inne zdanie" na temat czarnych, inwalidów, rudych? Przeciez to tylko TWOJE ZDANIE, nie robi krzywdy!
Kasia
4 lata temu
Czyli mam udawać że facet który udaje kobietę ma okres?
Staaara
4 lata temu
Dobry chlopak z niego, widac od razu.
...
Następna strona