Trwa ładowanie...
Przejdź na
Goss
|

J.K. Rowling w ogniu krytyki za TRANSFOBICZNE wpisy! Pisarka odpiera zarzuty: "Mówienie prawdy nie jest NIENAWIŚCIĄ"

150
Podziel się

Autorka książkowej serii o przygodach Harry'ego Pottera podpadła części internautów po tym, jak niektóre z jej postów zostały uznane za wykluczające i obraźliwe.

J.K. Rowling w ogniu krytyki za TRANSFOBICZNE wpisy! Pisarka odpiera zarzuty: "Mówienie prawdy nie jest NIENAWIŚCIĄ"
J.K. Rowling w ogniu krytyki za transfobiczne wpisy (Getty Images)
bErWOuBN

J.K. Rowling to prawdopodobnie jedna z najbardziej rozpoznawalnych autorek książek ostatnich lat. Wszystko oczywiście za sprawą serii o przygodach Harry'ego Pottera, która podbiła serca czytelników na całym świecie. Wraz z sukcesem kolejnych publikacji o losach nastoletniego czarodzieja pisarka zdobyła majątek i status, o którym wielu jej podobnych może jedynie pomarzyć.


Zobacz: Joanne Rowling zarobiła w tym roku 34 miliony funtów! To i tak dwa razy mniej niż rok temu...


Przez lata J.K. Rowling uchodziła też za sojuszniczkę mniejszości, w których obronie wielokrotnie stawała. Mowa tu między innymi o jej wsparciu dla środowiska LGBT, za które bywała krytykowana przez prawicowych publicystów. Niestety w 2019 roku na jej wizerunku pojawiła się pierwsza rysa, gdy wyraziła poparcie dla londyńskiej działaczki, która używała w stosunku do transpłciowych kobiet wykluczającego języka.


Choć wiele fanów miało nadzieję, że Rowling zaliczyła jedynie "drobną" wpadkę wizerunkową i wcale nie miała na celu wykluczania którejkolwiek grupy społecznej, to teraz temat jej poglądów powraca ze zdwojoną siłą. Wszystko przez wpis na Twitterze, w którym rozprawiała o wsparciu podczas pandemii koronawirusa dla osób, które menstruują. Rowling odniosła się do jednej z publikacji w wyjątkowo pogardliwy sposób i zasugerowała, że brakującym wyrazem jest w tym przypadku "kobieta".


"Ludzie, którzy menstruują" - byłam pewna, że istnieje jakieś słowo, którym można określić tę grupę osób. Pomożecie? - ironizowała pisarka.


Zdaniem wielu oburzenie Rowling było jednak nie na miejscu wobec osób transpłciowych i niebinarnych, które również mogą doświadczać menstruacji. Internauci wprost stwierdzili, że wpis pisarki jest obraźliwy i wykluczający dla mniejszości. Sama zainteresowana chyba nie spodziewała się, że jej post wywoła tak wielką burzę w mediach społecznościowych, dlatego zdecydowała się nawet na opublikowanie stosownego oświadczenia.


Jeżeli płeć nie istnieje, to nie ma czegoś takiego jak pociąg do tej samej płci. Jeżeli płeć nie istnieje, to trudna rzeczywistość wielu kobiet przestaje istnieć. Znam i kocham osoby transpłciowe, ale wykluczanie koncepcji płci uniemożliwia nam pożyteczną dyskusję o życiach tych ludzi. Mówienie prawdy nie jest nienawiścią - argumentowała.


Jednocześnie J.K. Rowling zaznaczyła, że nie miała złych intencji i opowiada się przeciwko jakiejkolwiek dyskryminacji.


Szanuję prawo każdej osoby transpłciowej do życia według własnych zasad i tego, kim się czują. Maszerowałabym razem z Wami, gdybyście byli dyskryminowani za to, kim jesteście. Jednocześnie sama jestem kobietą i tak kształtowało się moje życie. Uważam, że nie ma w tym żadnej nienawiści - twierdzi.


Myślicie, że faktycznie nie miała nic złego na myśli?

bErWOuBP
bErWOuBV
bErWOuCq
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(150)
Mia
rok temu
No kurcze, zgadzam się z Nią w 100000000%. Nie przesadzajmy z tą poprawnością, już wszystko zaczyna być płynne...
Gość
rok temu
Oczywiście, że kobieta ma rację.
hhhh
rok temu
Głos rozsądku.
bErWOuCr
Gość
rok temu
Ma rację !!
Mysza
rok temu
Teraz to strach mieć własne zdanie!!!! Dlaczego należy wszystko i wszystkich akceptować?! Nie należy hejtowac czy obrażać ale to nie znaczy, że wszystkich musimy kochać i popierać!!!!!!!!!
Najnowsze komentarze (150)
lel
rok temu
"Osoby, które menstruują", a nie są kobietami stanowią zapewne max 0,01% ludzkości. Domyślam się, że są to kobiety w okresie przedmenopauzalnym, które zmieniły płeć na męską i nie usunęły lub nie zastopowały pracy jajników. Oraz osoby płci żeńskiej nie identyfikujące się z żadną płcią. Serio trzeba w tej sprawie bić pianę na cały świat? Jest jeszcze dużo innych przykładów ludzi z grup stanowiących ułamkowe części ludzkości. J.K. Rowling żartowała zapewne z tego określenia ("ludzie, którzy menstruują"), a nie z osób transpłciowych.
Hdhdjd
rok temu
Nie rozumiem tego bełkotu. Odniosła się do jednej z publikacji- jakiej publikacji do cholery bo to ma znaczenie! Czytajcie co piszecie
DO Rhoigc
rok temu
Ale kiedyś miesiączkowały. Facet przerobiony na kobietę już menstruować nie będzie :D Stąd nie jest to kobieta prawdziwa, tylko dziwoląg przerobiony według swojego psychicznego upodobania. I vice versa. Nie jest to normalne i przestańcie to normalizować..
lol
rok temu
po co w ogóle pisała takie rzeczy? niech sie zajmie książkami fantastycznymi dla młodzieży, a nie tweetowaniem, bo jeszcze coś głupszego palnie i będzie wstyd.
SyriuszOrion
rok temu
Ale ja się z nią zgadzam w 100%. Warto czasem zluzować, a nie od razu, że jest to mowa nienawiści.
Jdjd
rok temu
Doszlo do tego ze nie mozna powiedziec ze jestem szczesliwa biala heteroseksualna kobieta, bo zostane oskarzona o dyskryminacje, nietolerancje, hejt i wywysszanie sie. Ale jak czarny powie ze jest dumynm homo to kazdy bedsie bil brawo. Wspaniale.
Pola
rok temu
Ma rację, to oczywiste przecież!
Szalony Wilk
rok temu
Racja... Ludziom zaczyna już kobra bić kiedyś tak się zaszachuja ta poprawności że sami siebie będą musieli ukarać a potem ukarać zato że się ukarali bo to ukaranie okaże się rasistowskie
bErWOuCj
Pidelko
rok temu
To jest chore....
Asiulek32
rok temu
Bardzo dobrze mówi i słusznie racja,racja
gość
rok temu
Faktycznie, niektórym poprawność zabiła zdrowy rozsądek, który zamienił się w napastliwość, jeśli nie agresję. Jeśli człowiek menstruuje, to jest biologiczną kobietą. Może czuć się binarny, czy jeszcze jakiś inny, jego sprawa, ale biologii nie oszuka. Menstruację ma kobieta.
Juls
rok temu
Teraz to normalnie strach się wypowiadać... Zawsze znajdzie się jakaś urażona "ofiarą"
Byxx
rok temu
O co ta afera w ogóle??
Bassia
rok temu
Popieram Rowling LGBTQXYZ zaczynają mnie już wk...wiać a jestem osobą spolegliwą i do niedawna miałam zasadę "niech każdy żyje jak chce" ale powoli się wk...
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
bErWOuDc
bErWOuDd
bErWOuDe
bErWOuDf
bErWOuDg
bErWOuCL