Trwa ładowanie...
Przejdź na
Merlot
Merlot
|

Edycie Górniak groziła dyskwalifikacja podczas Eurowizji. Inni reprezentanci żądali usunięcia piosenkarki z konkursu

59
Podziel się:

Edyta Górniak zajęła najwyższe miejsce w historii polskich kandydatów na Eurowizji. Okazuje się jednak, że niewiele brakowało, aby piosenkarka została zdyskwalifikowana. Jaki był powód?

Edycie Górniak groziła dyskwalifikacja podczas Eurowizji. Inni reprezentanci żądali usunięcia piosenkarki z konkursu
Edycie Górniak mogła nie wystąpić na Eurowizji (AKPA, YouTube)

Edyta Górniak swój status muzycznej gwiazdy zawdzięcza m.in. występowi na Eurowizji. Piosenkarka reprezentowała Polskę na konkursie w 1994 r. Utworem "To nie ja" wywalczyła miejsce na podium, którego nikomu później nie udało się zdobyć. Okazuje się, że artystce groziła dyskwalifikacja, a pierwotnie miała zaśpiewać inną piosenkę.

W trakcie prób Górniak postanowiła wykonać utwór z fragmentami w języku angielskim. Obecnie jest to popularny wybór, ale w latach 90. regulamin surowo tego zabraniał. Doszło nawet do tego, że reprezentanci sześciu krajów wnieśli sprzeciw i żądali wyeliminowania polskiej reprezentantki.

Na szczęście nie doszło do złożenia oficjalnej skargi i organizatorzy dopuścili Edytę Górniak do udziału w finale. Dzięki tej decyzji piosenkarka zdobyła drugie miejsce i zapisała się na łamach historii, jako najlepsza polska uczestniczka Eurowizji.

Edyta Górniak w ostatniej chwili zmieniła piosenkę na Eurowizję

Okazuje się, że piosenka "To nie ja", która umożliwiła wokalistce zdobycie podium, początkowo nie miała być zaśpiewana podczas konkursu. Górniak wyznała, że miała planowo wykonać inny utwór, ale ten nie przypadł jej do gustu. Ostatecznie uczestniczka zaproponowała zmianę piosenki, co też spotkało się ze sceptyczną zgodą.

Zrobiłam tak, że jak miałam zaprezentować utwór przygotowany przez telewizję, to przyszłam na spotkanie i przyniosłam taśmę. Powiedziałam: "Proszę państwa, bo ja tej piosenki nie lubię, ja lubię inną", a oni: "Jak to? Jak teraz? Już jest za późno, żeby coś zmieniać". I tak nieśmiało położyłam, oni włączyli i tak popatrzyli po sobie i mówią: "No dobrze, może być", ale nie byli przekonani - powiedziała Edyta Górniak. w rozmowie z "Jastrząb Post".

Czy Górniak podjęła dobrą decyzję?

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(59)
maug
10 miesięcy temu
co by nie mówić, to wykonanie, i ona wtedy w tym wszystkim - wzruszająco piękne!
Poeta
10 miesięcy temu
No przerosła Eurowizję i tylko drugie miejsce było!
Rita
10 miesięcy temu
Urzekła mnie ta historia. Ale prawda jest taka, ze To nie ja, jest przepięknym utworem, choć podobno plagiatem izraelskiego kompozytora… No cóż, ileż to legend w okol swojego wykonania sprzed 30 lat poczyniła Pani Górniak. Bardziej światli doskonale wiedzą, że Edyta wykonała fragmenty po angielsku z premedytacją, a nie z powodu chorego gardła, jak twierdziła. W tej wersji piosenka, a przede wszystkim piosenkarką zwróciła na siebie uwagę producentów zagranicznych i dzięki temu zajęła drugie miejsce. Wyrachowanej godne jednak podziwu.
Nnu
10 miesięcy temu
Chcieli ją zdyskwalifikować, bo „usłyszeli” że to plagiat
Aga
10 miesięcy temu
Policzki zaraz eksploduja….
Najnowsze komentarze (59)
pl1
10 miesięcy temu
tak czy owak szkoda, że więcej razy nie startowała. Bezwzględnie robi jakość i miała warunki aby ten konkurs wygrać. Niestety teraz już lata robią swojei będzie trudno.
historia
10 miesięcy temu
ileż można gawędzić i jedynym jej sukcesie? 25 lat temu ostatni przebój, a w sumie z eurowizyjnym, to miała 3-4 przeboje
gość
10 miesięcy temu
Po jej występie, jakiś muzyk, czy kompozytor z Izraela, oskarżył Polskę o plagiat. Chyba była nawet sprawa w jakimś sądzie, ale nie wygrał, bo też rzeczywiście jego pretensje były mocno naciągane.
Justyna
10 miesięcy temu
BLANKA BYŁA DZIŚ REWELACYJNA
Facet
10 miesięcy temu
Górniaczka wtedy zaśpiewała rewelacyjnie ale pamiętacie piosenkę, która wygrała wtedy? Rock&roll kids - to był sztos. Do dzisiaj ją gram i śpiewam, a minęło już ze 30 lat...
omg
10 miesięcy temu
Taka niezależna, a co Jannowi zrobiła razem z tą zgrają w jury???
Aha
10 miesięcy temu
No i teraz po tylu latach dopiero to wyszlo na jaw
Hicior
10 miesięcy temu
Niesamowita historia!!
Asia
10 miesięcy temu
Piękna kobieta
Anna
10 miesięcy temu
I do dzisiaj na tym jedzie, od 30 lat nie jest Ewą i nic więcej, a robi otoczke wielkiej artystki wokół siebie. Ludzie naprawde tego nie widzą?
karmela
10 miesięcy temu
Edzia żyje tworzeniem bajek, ta jest pewnie kolejną. Jaka szkoda, że takie talenty i możliwości wokalne jak ona czy Villas, muszą iść w parze z problemami z głową i emocjami
ekhm
10 miesięcy temu
Ona była tak piękna, świeża, porównajcie jej urodę do urody Blanki czy tej dziewczyny z Izraela, ładne, ale podobne do setek innych pięknych dziewczyn z IG z małymi noskami i dużymi ustami
PRAWDA
10 miesięcy temu
Dzisiaj średnio mi Edzia leży ale był to najlepszy występ Polski na Eurowizji!!!!!!
Hahata
10 miesięcy temu
Do tej pory płaczę ze wzruszenia za każdym razem, kiedy słyszę to wykonanie.
...
Następna strona