Trwa ładowanie...
Przejdź na
Venus
Venus
|
aktualizacja

Eurowizja 2023. Wystosowano apel do prezesa TVP! Uderzono w Edytę Górniak i Augustina Egurrolę. "Miał on interes MAJĄTKOWY"

415
Podziel się:

Polscy dziennikarze i fani Eurowizji biorą sprawy w swoje ręce. Wspólnie wystosowali apel do prezesa TVP, w którym żądają dowodów na transparentność przeprowadzonych preselekcji. Padły mocne słowa.

Eurowizja 2023. Wystosowano apel do prezesa TVP! Uderzono w Edytę Górniak i Augustina Egurrolę. "Miał on interes MAJĄTKOWY"
Eurowizja 2023. Wystosowano apel do prezesa TVP (AKPA)

Od preselekcji wyłaniających reprezentanta Polski na Konkurs Piosenki Eurowizji minęło już kilka dni. Mimo upływu czasu, wydarzenie wciąż wzbudza wiele emocji, głównie tych negatywnych. Dziennikarze i fani wydarzenia nadal są zniesmaczeni przebiegiem eliminacji. Wielu twierdzi, że za ostatecznym zwycięstwem Blanki z piosenką "Solo" stoją przedstawiciele Telewizji Polskiej, którzy maczali palce w głosowaniu jury. Zdaniem niektórych miłośników Eurowizji całe preselekcje i głosowanie telewidzów były jedynie przykrywką, a ostateczny werdykt zapadł wcześniej, za kulisami.

Dziennikarze i fani Eurowizji wystosowali apel do prezesa TVP. Żądają wyjaśnień

Po zakończeniu transmisji z eliminacji w internecie natychmiastowo wybuchła burza. Polskie media eurowizyjne nie kryły się z oburzeniem i zapowiedziały "wywarcie nacisku na TVP", która na kilka godzin przed rozpoczęciem preselekcji opublikowała na swojej stronie artykuł gratulujący zwycięstwa Blance, zataiła wyniki głosowania publiczności i w ostatniej chwili zmieniła zasady oddawania głosów. Urzeczywistnieniem zapowiedzianych działań okazał się apel do prezesa Telewizji Polskiej. W oficjalnym dokumencie wypunktowano wszelkie nieścisłości i budzące wątpliwości działania jurorów oraz produkcji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ramona Rey o Eurowizji: "Byłoby dużej lepiej, gdyby pojechał Jann"

Doszło do złamania Regulaminu TVP i wystąpienia szeregu wątpliwości etycznych (...). Co istotne, niejasny sposób wyboru laureata, naruszenie przepisów regulaminu oraz fundamentalnych zasad etyki prowadzą nie tylko do kontrowersji wśród polskiej opinii publicznej i ograniczenia listy artystów, którzy mogliby się zgłosić do udziału w konkursie. Działania podjęte przez TVP mogą przede wszystkim zostać zakwalifikowane jako wyrządzające szkody wizerunkowe po stronie Konkursu Piosenki Eurowizji. Wyrządzenie ww. szkód może skutkować dyskwalifikacją z konkursu - podkreślali autorzy apelu.

Apel do prezesa TVP po preselekcjach do Eurowizji. Zwrócono uwagę na zastanawiające wypowiedzi Edyty Górniak

Autorzy pisma zwrócili uwagę na brak transparentności w ocenianiu konkursowych utworów, zliczaniu i prezentowaniu głosów jury. Podkreślono, że dodatkowe wątpliwości nasunęły się po wysłuchaniu wypowiedzi przewodniczącej komisji, Edyty Górniak, które mogły sugerować, że sama dokładnie nie znała ustalonych zasad i sposobu prezentacji wyników.

Dodatkowe wątpliwości wniosła w tej sferze Edyta Górniak – Przewodnicząca Komisji Konkursowej – która swoimi wypowiedziami po zakończeniu programu udzielała sprzecznych informacji na temat chwili oddania, zliczania i podawania punktów.

Członkowie jury preselekcji nie byli bezstronni? Augustin Egurrola pod lupą autorów apelu

Zwrócono uwagę także na problem niezależności członków komisji względem występujących artystów. Skupiono się przede wszystkim na Augustinie Egurroli, który wielokrotnie współpracował z częścią uczestników konkursu, przez co mógł nie być w pełni obiektywny, oceniając ich występy.

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi przez samych uczestników w mediach społecznościowych, część z nich zaprosiła do swoich występów tancerzy współpracujących na co dzień z Agustinem Egurrolą. Bezstronność tego jurora jest więc co najmniej wątpliwa, ponieważ miał on istotny interes majątkowy w promowaniu współpracujących z nim tancerzy, w tym w uznanym za zwycięski występie. Oznacza to, że także inni członkowie Komisji Konkursowej mogli mieć swój interes w odpowiednim przydzieleniu punktów, o czym jeszcze opinia publiczna może nie wiedzieć - zaznaczono.

Dziennikarze i fani Eurowizji żądają działań ze strony Telewizji Polskiej

Podsumowując, żądamy opublikowania przez Telewizję Polską S.A. indywidualnych wyników głosowania jurorów i telewidzów, w tym liczbę głosów, które spłynęły na poszczególnych uczestników w wyniku głosowania SMS, poddanych audytowi niezależnej firmy zewnętrznej, kryteriów doboru gremium oceniającego utwory i prezentacje, a także zbadania niezależności jurorów względem uczestników - zreasumowali autorzy apelu.

Myślicie, że TVP odniesie się do sprawy? Treść całego apelu do przeczytania TUTAJ.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(415)
smutne
12 miesięcy temu
Zmiana regulaminu w ostatniej chwili była ewidentnym kołem ratunkowym dla Blanki, bo zniesiono tzw. "dogrywkę" między trojgiem uczestników, w której Jann zgarnąłby punkty procentowe i przebiłby Blankę kilkukrotnie. TVP zdawała sobie sprawę jak wielkie poparcie chłopak będzie miał u publiczności, więc wyrzuciła dogrywkę z punktami procentowymi z treści regulaminu. Na dodatek dopisano punkt mówiący, że w razie remisu, o zwycięscy zadecyduje opinia Jurorów. Czyli kolejny mechanizm zablokowania zwycięstwa Janna i ułatwienia go Blance. Jakby tego było mało, to Jurorzy zrzucili go na 4-miejsce, żeby miał aż 5 punktów różnicy względem Blanki i już nie mógł w żaden sposób tego nadrobić. Tak się robi "preselekcje", w których wygrywa dokładnie ten, co trzeba. To pokazuje ile jest warta publiczność i jej zdanie.
Hghhhh
12 miesięcy temu
Skoro niektórzy kandydaci wystąpili z tancerzami ze szkoły kolesia , który był w jury to jak najbardziej eliminacje powinny zostać powtórzone, Egurrola wywalony. Bezczelny typ.
Ppp
12 miesięcy temu
Na oficjalnym kanale Eurowizji nadal nie ma występu Blanki, wiec coś tam się musi kotłować. Możecie się burzyć ze ludzie protestują o coś takiego, a nie o chleb czy inflacje, ale to tylko jeden z wielu namacalnych przykładów jak państwo robi nas perfidnie w chu i pod przykrywka demokratycznego wyboru napełnia sobie wzajemnie koryto.
I fajnie
12 miesięcy temu
Nie wdając się w dyskusje czy to Jan powinien wygrać czy nie, to z całą pewnością nie powinna to być piosenka Solo. Sory ale poziom tego utworu jest tak uwłaczający nam jako publice, że szkoda gadać. Od Solo było dużo innych lepszych piosenek i wykonawców, to w ogóle nie podlega wątpliwości
Tak
12 miesięcy temu
Standardy TVPis
Najnowsze komentarze (415)
Gościu
12 miesięcy temu
Serio? Wzięli do jury odklejoną Edzię i Egurolę - pana od słabych choreo co się w ogóle na śpiewaniu nie zna? To jest jakiś żart
Kazik
12 miesięcy temu
Trochę za dużo tego Equroli, trzeba wybierać osobowości, którym nie potrzebni są tancerze.
Olaf
12 miesięcy temu
Wywalić Górniak i Augustina
Zuza
12 miesięcy temu
Jakie wykształcenie i osiągnięcia ma ten"wybitny choreograf Augustin"niech ktoś sprawdzi bo nikt o jego osiągnięciach nie słyszał.
Dana
12 miesięcy temu
Jeszcze trochę a Alanek będzie jurorem i gwiazda.
Oliwis
12 miesięcy temu
Wystarczy spojrzeć na ten autorytet taneczny Augustina i już wiadomo co za jeden
Zen
12 miesięcy temu
Przecież ta Górniak niech wyślę Alanka na eurowizji. Już próbuje zrobić z niego gwiazdę. W TVP wszystko możliwe. Nie musisz mieć żadnego wykształcenie i nic w głowie tam takich lubią
Leo
12 miesięcy temu
Edzia i Augustino dwie kryształowe uczciwości
Lila
12 miesięcy temu
Taka uczciwa Edzia, za występy charytatywne też nie brała pieniedzy
Borys
12 miesięcy temu
Agurola wszędzie się pcha, a nawet porządnie nie potrafi się wysłowić
Bogdan
12 miesięcy temu
Przepraszam ale ta pieśń jak i konkurenta to niestety nie są wysokie loty. Przypuszczam że jakiś uczeń ostatniego roku szkoły muzycznej byłby lepszy. Pozdrawiam Bogdan
żenada
12 miesięcy temu
Aqarola jest już tak nudny,że żal czasie na tego Kubana.
Joj
12 miesięcy temu
I było ich więcej niż sms
Joj
12 miesięcy temu
Edzia słyszała głosy reptilian
...
Następna strona