Trwa ładowanie...
Przejdź na
Witek
Witek
|
aktualizacja

Grażyna Kulczyk ma długi na Słowacji? Jest komentarz prawników milionerki

224
Podziel się:

Jedn z serwisów podaje, że zgodnie ze słowackim rejestrem finansowym Grażyna Kulczyk ma u naszych południowych sąsiadów ogromne długi. 72-latka ma oddać przeliczeniu aż prawie 200 (!) milionów złotych. Prawnicy milionerki zaznaczają, że wyrok jest nieprawomocny, a zobowiązania podatkowe zostały nałożone niezgodnie z prawem.

Grażyna Kulczyk ma długi na Słowacji? Jest komentarz prawników milionerki
Grażyna Kulczyk ma na Słowacji olbrzymie długi (AKPA)

Grażyna Kulczyk jest byłą żoną Jana Kulczyka i matką ich wspólnych dzieci: Dominiki i Sebastiana. Jakiś czas temu szerokim echem odbił się w mediach wywiad Pudelka z Joanną Przetakiewicz, w którym to przyznała się do rozbicia małżeństwa Kulczyków. Zapewniła jednak, że kobieta, której przed laty odbiła męża, zdążyła jej wybaczyć.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Joanna Przetakiewicz pojednała się z Dominiką i Grażyną Kulczyk

Problemy Grażyny Kulczyk na Słowacji. Mowa o milionach złotych

Grażyna, podobnie jak kiedyś Jan i teraz ich pociechy, jest milionerką. Z najnowszych doniesień wynika jednak, że może mieć pewne problemy finansowe. Według słowackiego rejestru finansowego 72-latka ma być największą dłużniczką tego kraju.

Słowacja co roku publikuje listy największych dłużników podatkowych. W ciągu ostatniego roku w pierwszej dziesiątce znalazły się firmy, które łącznie są winne państwu ponad 260 mln euro - podaje wyborcza.biz.

Na czele listy znalazła się Grażyna Maria Kulczyk, jedna z najbogatszych Polek, była żona Jana Kulczyka. W ostatnim zestawieniu magazynu '"Forbes" znalazła się na 65. miejscu z majątkiem szacowanym na 1,2 mld zł (to głównie dzieła sztuki i nieruchomości). Słowacy twierdzą jednak, że w ich kraju ma do oddania 40,8 mln euro, czyli ok. 191 mln zł - wskazuje serwis.

Zaległości miały ponoć powstać w latach, gdy kobieta kontrolowała bratysławską spółkę Stary Browar.

Prawnicy Grażyny Kulczyk reagują na doniesienia o długach milionerki

Do sprawy zdążyli się już odnieść prawnicy biznesmenki. Jak tłumaczą, dochody, które słowackie organy podatkowe próbują opodatkować, ich zdaniem nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na Słowacji. W tamtejszych sądach Polka na razie jednak przegrywa.

W listopadzie 2019 roku złożono pozew administracyjny o kontrolę sądową decyzji organu podatkowego. W lutym 2023 roku Sąd Okręgowy w Bratysławie jako sąd pierwszej instancji oddalił pozew, potwierdzając decyzje organu podatkowego. Wyrok ten nie jest prawomocny i może być zaskarżony, podczas gdy nadal czekamy na wydanie wyroku na piśmie - cytuje stanowisko zespołu prawnego Grażyny wyborcza.biz.

Zdaniem doradców Kulczyk wyrok "ignoruje bardzo podstawowe przepisy i zasady słowackiego prawa podatkowego" i dlatego jej prawnicy chcą się od niego odwołać. Aby jednak to zrobić, muszą dostać jego treść na piśmie:

Odwołanie zostanie rozpatrzone przez Naczelny Sąd Administracyjny Republiki Słowackiej, a postępowanie może potrwać około jednego roku - informują.

Serwis wyborcza.biz skontaktował się w tej sprawie ze słowackim fiskusem. Ten nie był jednak zbyt wylewny:

Przepraszamy, ale w tej chwili nie możemy podać ani potwierdzić konkretnych informacji - przekazało ministerstwo finansów Słowacji, zasłaniając się "tajemnicą podatkową". Z kolei na prośbę o informację argumentowaną prawem do informacji publicznych ministerstwo przekazało, że temat kieruje do rzecznika ministerstwa finansów.

Poniżej publikujemy oryginalną treść oświadczenia pełnomocników Grażyny Kulczyk:

"Źródłem rzekomego zobowiązania z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych jest dochód, który Pani Grażyna Kulczyk otrzymała w ramach jej udziału w zysku słowackiej spółki komandytowej w 2014 r. Naliczone zobowiązanie podatkowe pozostaje niezapłacone, ponieważ według profesjonalnej porady prawnej i podatkowej, zostało ono nałożone niezgodnie z prawem i jest kwestionowane za pomocą dostępnych środków prawnych.

Pani Grażyna Kulczyk kwestionuje zobowiązanie podatkowe z należytą starannością i w dobrej wierze oraz skorzysta ze wszystkich dostępnych środków prawnych w celu uchylenia decyzji podatkowej. Jej dochody, które słowackie organy podatkowe próbują opodatkować, wyraźnie nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na Słowacji. W listopadzie 2019 r. złożono pozew administracyjny o kontrolę sądową decyzji organu podatkowego. W lutym 2023 roku Sąd Okręgowy w Bratysławie jako sąd pierwszej instancji oddalił pozew, potwierdzając decyzje organu podatkowego. Wyrok ten nie jest prawomocny i może być zaskarżony, podczas gdy nadal czekamy na wydanie wyroku na piśmie. Ponieważ naszym zdaniem wyrok ignoruje bardzo podstawowe przepisy i zasady słowackiego prawa podatkowego, złożymy odwołanie od niego po otrzymaniu go na piśmie. Odwołanie zostanie rozpatrzone przez Naczelny Sąd Administracyjny Republiki Słowackiej, a postępowanie może potrwać około jednego roku".

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(224)
Gość
rok temu
To jest właśnie powód dlaczego bogaci mają kasę i się jeszcze, bogacą, bo nie płacą podatków i innych lol. A my mamy coraz mniej bo przestrzegamy wszystkie przepisy podatkowe i musimy płacić, bo na płacenie kar nam już nie starczy
kiki
rok temu
Typowy polski przedsiębiorca: na siebie jest ale na pracowników i wierzycieli lubi brakować
Asia
rok temu
Ta kobieta w butikach w Poznaniu wychodziła z ubraniami i mówiła, że zapłaci innym razem. Masakra
mario
rok temu
Czy ona nosi Perukę?
jjjj
rok temu
kobita zarabia swoimi realnymi działaniami to i ponosi ryzyko... nie jak Joanna przychodząca na gotowe ale wydająca książki o pieniądzach (tylko nie o ryzyku związanym z nimi)
Najnowsze komentarze (224)
Wróżbita M
rok temu
Grażyna zmień hirurga plastycznego
Mirek
rok temu
PANI GRAŻYNKO, TYLKO NIEUDACZNICY PANIĄ HEJTUJĄ ! NAJLEPIEJ , JAKBY PANI ODDAŁA SIĘ SWÓJ MAJĄTEK, A I TAK BY POWIEDZIELI, ŻE ZA MAŁO DOSTALI . BIORĄ PRZYKŁAD Z RYDZYKA !
Wybor
rok temu
To takie troche niefajne jak sie mowi o zabraniu męża, Joanno czy to Ty walczyłas o Jana czy Jan o Ciebie?
Katarzyna
rok temu
Jak lejdi gaga
Ula
rok temu
Ten typ ludzi jest najgorszy . Niestety firmy rozpuszczają celebrytow w imię reklamy .
🤢🤢🤢
rok temu
Czy to Gaga Laga?
Jerzy
rok temu
Pani Kolczyk się wyeksponowała, jakaś zabiedzona
Magda
rok temu
Lady Gaga 50 lat później :)
Nmgr
rok temu
I tak umrze jak wszyscy
Der
rok temu
Koleżanka Joli kwachowej
Nowo
rok temu
Charakter widać na twarzy
Versace
rok temu
Blond Frankenstein
New york
rok temu
Czy ktoś ją lubi?
Bella
rok temu
Twarz zgroza
...
Następna strona